West Ham - Arsenal 3:3, Souček dal gól za oba. Artetova noční můra: dvě tváře

Autor: Daniel Konečný
8
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák

Příští soupeř Slavie ve čtvrtfinále Evropské ligy je jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde – a ukázal to i v derby proti West Hamu. Arsenal po šíleném vstupu do utkání prohrával už o tři góly, nicméně ve strhujícím finiši usiloval ještě o vítězství. „Sezona Arsenalu vyjádřena jedním zápasem. V jednu chvíli jsou strašní a v druhé výborní,“ glosoval divoký zápas bývalý hráč Gunners, Paul Merson. Kuriózní roli si při divoké remíze 3:3 střihl domácí záložník Tomáš Souček, který skóroval za oba týmy.

Domácí: 15. Lingard, 17. Bowen, 32. Souček

Hosté: 38. Souček (vl.), 61. C. Dawson (vl.), 82. A. Lacazette

Domácí: Fabiański – Coufal, C. Dawson, Diop, Cresswell – Souček, Rice (C) – Bowen (74. Noble), Lingard, Benrahma (79. Fredericks) – Antonio.

Hosté: Leno – Chambers, David Luiz, Marí, Tierney – Partey, Xhaka (74. Smith-Rowe) – Saka (74. Pépé), Odegaard, Aubameyang (C) (81. Martinelli) – A. Lacazette.

Domácí: Alves, Balbuena, Johnson, Fredericks, Lanzini, Martin, Trott, Noble, Odubeko

Hosté: Ceballos, Alnaní, Holding, Gabriel, Ryan, Soares, Martinelli, Pépé, Smith-Rowe

Domácí: Coufal, Antonio, Cresswell

Hosté: A. Lacazette

Moss – Perry, Robathan

London Stadium, Londýn

Byť jeho tým ukázal morálku i kvalitu a málem zvrátil ztracený mač, převažovaly v něm negativní pocity. „Z tohoto utkání budu mít noční můry. Nemůžeme být týmem dvou tváří. Na jedné straně inkasujeme neakceptovatelné góly, ale na stranu druhou sami můžeme potom sedm branek vstřelit,“ přiznal rozmrzelý trenér hostů Mikel Arteta.

West Hamu se s Arsenalem historicky nedaří. Ze všech týmů Premier League s ním má nejvíce proher - 32. Navíc Arsenal vyhrál na domácím hřišti West Hamu třináctkárt, což je pro něj nejlepší bilance ze všech venkovních hřišť. Jenže letos Kladiváři válí, obzvláště doma. Pouze dominantní Manchester City získal na vlastní půdě více bodů, přičemž výsledky Kanonýrů na hřištích soupeřů patří k ligovému průměru.

Byl to střet trenérského učitele se svým žákem, přičemž soubor Davida Moyese nastoupil do zápasu výrazně lépe. Domácí hráči svou převahu zužitkovali po čtvrthodině hry, když Michail Antonio z levého křídla našel na vápně Jesseho Lingarda. Anglický reprezentant svou střelu umístil do pravého horního rohu brány a rozšířil svou výbornou bilanci.

Navíc o minutu později využil Lingard nepozornosti obrany Arsenalu. Ta si po odpískaném faulu nevšímala míče, a tak ho Lingard posunul Jarrodu Bowenovi, aby ranou  na první tyč propálil Bernda Lena, jenž si rozhodně měl počínat lépe. Oba góly dělilo pouhých 98 sekund.

A West Ham nepolevoval. Ve 32. minutě získal po chybě Kierrana Tierneyho míč, rychle jej přenesl na Vladimíra Coufala, který svým přesným centrem našel hlavu Antonia, jehož hlavičku do brány usměrnil Souček. Situace vypadala nejprve ofsajdově, jenže videorozhodčí pouze potvrdil, že český reprezentant načasoval svůj náběh perfektně. Jeho devátý zásah v sezoně platil.

Arsenal nakoply dva vlastní góly

Hotovo? Vypadalo to tak, liknavý Arsenal byl zralý na ručník. Jenže osm minut před poločasem nalezl Calum Chambers ve vápně Alexandra Lacazetta. Tomu nechali obránci dostatek prostoru na zpracování i střelu. Pravděpodobně by mířila vedle, nebýt teče Součka, jenž ji usměrnil za Lukasze Fabianského.

„Byl to skvělý zápas. My jsme hráli výborně první půlhodinu. Byla chyba, že jsme do poločasu inkasovali. Po takovém začátku je výsledek zklamáním, ale znovu jsme ukázali, že patříme k nejlepším týmům soutěže,“ uvedl  Moyes.

Navíc o pár minut měl nadějnou šanci Bukayo Saka, když se řítil tísněn obráncem na Fabianského, ale bývalý brankář Arsenalu dokázal svůj tým podržet.

„Když máme takhle dobrý začátek, tak nás to musí nakopnout ještě k dalším gólům. Místo toho jsme vypadli z tempa a nechali je hrát,“ komentoval autor první branky Lingard.

Elán ze závěru prvního poločasu si Gunners přenesli i do druhé půle, v níž naprosto dominovali. Druhý vlastní gól domácích v utkání zaznamenal Craig Dawson, který si srazil do brány ostrý centr Caluma Chamberse. Smolař Dawson si přitom dal vlastní gól i před týdnem na Old Trafford.

Zápas se poté přeléval ze strany na stranu. Obránci obou týmů se obětavě vrhali do střel.

Obrovskou příležitost domácích na vítězný gól měl patnáct minut před koncem Michail Antonio. Po individuální akci Saida Benrahmy před ním zívala odkrytá branka, ale ve skluzu nasměroval prudkou přihrávku zblízka pouze do tyče.

A West Ham to mrzelo. O pět minut později se totiž po další důležité přihrávce Odegaarda dostal k centru střídající Nicolas Pepe a našel ve vápně hlavu Lacazetta, s jehož hlavičkou už Fabianski nemohl nic dělat.

„Mám smíšené pocity. V první půli jsme neplnili trenérův plán, ale věděli jsme, že v druhém poločase to můžeme otočit. A dokázali jsme alespoň vyrovnat,“ řekl nejlepší hráč hostů Lacazette.

Arsenal ukázal Slavii své silné i slabé stránky pěkně najednou.