SESTŘIH: Šílená chyba, gól i asistence. Souček u všeho, West Ham prohrál

9
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté West Hamu ve 34. kole anglické Premier League prohráli na trávníku Crystal Palace poněkud divoce 3:4. Do jedné z hlavních rolí se obsadil český reprezentant Tomáš Souček, jenž se postaral o čtyři góly. Jeden vstřelil, na dva nahrál a před třetí brankou domácího celku chyboval, když si nepokryl míč a lehce o něj přišel. Na hřišti ovšem vydržel celý zápas, stejně jako Vladimír Coufal.

Výkop zápasu v Selhurst Parku se kvůli technickým potížím u vstupních turniketů zpozdil o 15 minut, divákům ale byl odměnou za čekání pětigólový první poločas.

Nejprve se Souček v deváté minutě dostal po rohovém kopu k odraženému míči a levou nohou otevřel skóre. Gólu v Premier League se dočkal po osmi měsících a zaokrouhlil bilanci v soutěži na 20 branek. Před ním na tuto hranici dosáhli z českých fotbalistů jen Milan Baroš (28) a Patrik Berger (38).

Crystal Palace vývoj utkání otočil díky dvěma rychlým brankám v 15. a 20. minutě, kdy se prosadili se Ayew a Zaha. Po půlhodině hry zvýšil na 3:1 Schlupp, který obral při rozehrávce o míč Součka. „Kladivářům“ se do poločasu podařilo snížit po dalším rohovém kopu, který český záložník hlavou prodloužil na Antonia, jenž vstřelil svou pátou branku v sezoně.

V druhém poločase přidal čtvrtý gól Crystal Palace nejlepší střelec domácích Eze. Proměněný pokutový kop pro něj znamenal osmou ligovou branku v ročníku. West Ham už dokázal pouze snížit. Po další Součkově asistenci se hlavou prosadil Adžuird.

West Ham má na první sestupové 18. místo náskok pěti bodů. Crystal Palace se díky vítězství vzdálil sestupovému pásmu na 11 bodů.

Brighton na domácím hřišti deklasoval Wolverhampton 6:0 a přiblížil se pohárovým příčkám. K vítězství „Racků“ přispěli dvougóloví střelci Undav, Gross a Welbeck. Brighton ztrácí na pozici zajišťující start v Evropské konferenční lize pouze bod a dva dělí klub od možné účasti v Evropské lize. Navíc odehrál méně zápasů než všichni tři přímí konkurenti Liverpool, Tottenham a Aston Villa.

Brentford po obratu porazil 2:1 sestupem ohrožený Nottingham gólem Dasilvy ze čtvrté minuty nastavení. Předtím v 82. minutě vyrovnal nejlepší střelec týmu Toney, který poprvé v kariéře dosáhl na metu 20 branek v sezoně. Lepší jsou v tabulce kanonýrů soutěže jen Kane (24) a Haaland (33).

Anglická fotbalová liga - 34. kolo:

Crystal Palace - West Ham United 4:3
Branky: 15. Ayew, 20. Zaha, 30. Schlupp, 64. Eze z pen. - 9. Souček, 36. Antonio, 72. Adžuird,

Brentford - Nottingham 2:1
Branky: 82. Toney, 90.+4 Dasilva - 45.+2 Danilo,

Brighton - Wolverhampton 6:0
Branky: 13. a 26. Gross, 39. a 49. Welbeck, 6. a 66. Unda)

9

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.