Arnhem jak Ďolíček: faul, gól negól a penalta. Sudí řešil video i v Dortmundu | iSport.cz
6. března 2019 • 13:54

Arnhem jak Ďolíček: faul, gól negól a penalta. Sudí řešil video i v Dortmundu

Autor: šq
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Všech 69 gólů Slavie: Podívejte se na Hušbauerovy rakety a další parádičky
Mistrovské oslavy v plném proudu! Hasiči u Edenu ale i jízda s pohárem po Praze
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to hodně, hodně podobné. Co zažil v neděli Ďolíček, viděli v Nizozemsku v únoru v utkání Vitesse Arnhem–Heerenveen. Neodpískaný faul v šestnáctce, domácí protiútok, gól na 3:1, zásah VARu, dvouminutové řešení situace a následně penalta. A z ní branka na konečných 2:2. To vše navíc mezi 88. a třetí minutou nastavení.Jak se to přesně seběhlo? Pro lepší pochopení si dosaďme ke skutečným jménům ta, která se v identických rolích představila v Ďolíčku.

Domácí Jake Clarke-Salter (Daniel Krch) tahal ve vlastní šestnáctce za dres Pelleho van Amersfoorta (Lukáš Masopust), ten upadl, i když asi úplně nemusel, ale hrálo se dál. Vitesse (Bohemka) šel do rychlého protiútoku a za třináct vteřin se balon po střele Martina Odegaarda (David Puškáč) motal v síti.

Jenže ozval se videorozhodčí Danny Makkelie (v Ďolíčku Miroslav Zelinka) a vstoupil do komunikace s hlavním rozhodčím Willym van den Kerkhofem (Pavel Královec).

DEBATA SPORTU O VIDEU: Jak se proměnilo, může to být nebezpečné?

Ta proběhla ve zkráceném popisu takto:
VAR: Viděl jsi tu situaci?
HR: Ne, ne, viděl jsem, až když oba byli na zemi.
VAR: V tom případě ti připravím záběry a přijď se podívat k monitoru.

A hlavní šel, videosudí mu popsal, o který souboj se jedná (číslo 14 drží za dres číslo 19), hlavní si situaci prohlédl, zkonzultoval udělení žluté karty, odvolal gól na 3:1 a následně nařídil penaltu. Tu Sam Lammers (Tomáš Souček) proměnil.

Fakta jsou tedy v podstatě totožná, co se liší, je pochopitelně typ nedovoleného zákroku. Krch soupeře rukama obejmul, Clarke-Salter ho přidržel za dres.

Jenže tu máme ještě jedno video. Je čerstvé, z úterní Ligy mistrů, ze zápasu Dortmund–Tottenham (0:1). V 76. minutě hostující Eric Dier ve vlastním pokutovém území jednoznačně držel za dres Manuela Akanjiho. Hlavní rozhodčí situaci dobře vidí, rukou jasně ukazuje, že se nic nestalo.

Dierův zákrok v čase 0:27
 

Poté však „pozdržuje navázání hry“ a přece jen komunikuje s VARem. Nejde však ani k monitoru a brzy dává pokyn k pokračování. Tedy žádná revize.

A teď taková zajímavost: ten hlavní rozhodčí úterního zápasu se jmenuje Danny Makkelie. Tedy ten samý sudí, který z pozice VAR doporučil přezkum situace z únorového zápasu nizozemské ligy mezi Arnhemem a Heerenveenem.

Pohled Romana Hrubeše, garanta VAR z Ligové fotbalové asociace a bývalého člena komise rozhodčích:

Pan Martin Wilczek z komise rozhodčích tvrdí, že se protokol IFAB udává jiným směrem, protože to chce UEFA. Tak potom nerozumím, proč rozhodčí nezasáhl v utkání Dortmund-Tottenham? Protože tam držení také bylo.
Komise rozhodčích FAČR po zápase Bohemians-Slavia řekla, že když dojde k držení, tak je to pokutový kop. Včera v Dortmundu k držení došlo, proč nebyl pokutový kop? Jestli bude Wilczek tvrdit, že to rozhodčí viděl a rozhodl, tak to vůbec není pravda. Rozhodčí to viděl a přesto to VAR kontroloval. A to, jestli to rozhodčí vidí nebo nevidí, není podstatné. Důležitý je přestupek samotný.
Zákrok v Arnhemu je úplně jiná situace. Hráč byl v náběhu směrem k brance, držení trvá nějakou dobu, rve ho a VAR si vyhodnotil, že obránce způsobil pád hráče. S tím já souhlasím. Ten postup byl stejný jako na Bohemce, ale tam se nejednalo o zjevný pokutový kop. Zde došlo k simulaci nebo minimálně k zveličení následku kontaktu se soupeřem.

 

VIDEO | Podívejte se na situaci z utkání mezi Arnhemem a Heerenveenem

SESTŘIH LM: Dortmund - Tottenham 0:1. Spurs si v klidu pojistili postup

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud