18. července 2011 • 16:57

Adam Řebíček: Šéf Slavie, který unikl vězení

Autor: ,
Reklama
TOP VIDEA
Jak se fotí olympiáda? Fotografka Sportu ukázala, co všechno měla v Pchjongčchangu Jak se fotí olympiáda? Fotografka Sportu ukázala, co všechno měla v Pchjongčchangu
Jugas v Overtimu: o totálním fotbale, ohrožení ve Slavii i startu za repre
Jugas v Overtimu: o totálním fotbale, ohrožení ve Slavii i startu za repre
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fanoušky fotbalové Slavie musí až strašit, jací lidé se kolem jejich klubu v posledních letech motají. Nejprve nad Edenem poletoval tajuplný pták jménem Petr Sisák, teď se v akcionářských strukturách i v představenstvu klubu zabydleli bratři Řebíčkovi. Adam Řebíček, který byl nově zvolen do vedení Slavie, čelil v minulosti obžalobě za braní úplatků.



Kdo je Adam Řebíček? Fotbaloví fanoušci, kteří se jím detailně nezabývali, nyní žasnou, co všechno má za sebou. Nechvalně proslul zejména korupční kauzou. Byl obžalován z braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Hrozilo mu pět let vězení.

Ačkoliv byl nakonec obvinění zbaven, soudce Milan Ferenc pronesl: „Jsem vnitřně přesvědčený, že obžalovaní trestnou činnost spáchali, ale chybí důkazy.“

Řebíčkovi a jeho kumpánům se nepodařilo prokázat, že by brali úplatky od majitele autobazaru Michala Bartese.

„Jsem si vědom, že veřejnost tenhle rozsudek nepřivítá, ale ve výpovědích svědků jsou rozpory, které nedokázali vysvětlit. Vinu neprokazují ani nahrávky pořízené inspekcí ministerstva vnitra,“ dodal soudce.

Bartes měl mít údajně přístup k informacím z policejních databází v době, kdy byl obžalován z trestných činů související s prodejem aut. Za informace podle státního zástupce Řebíčkovi a spol. štědře platil. Bartes však začal proti Řebíčkovi bojovat, až když jemu samotnému teklo do bot.

Trojice obžalovaných, včetně Řebíčka, vždy jakoukoliv vinu popírala. Dokonce tvrdila, že šlo o politicky motivovaný proces kvůli bratrovi a bývalému ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS.

Aleš Řebíček, nový třetinový akcionář fotbalové Slavie.Aleš Řebíček, nový třetinový akcionář fotbalové Slavie.

Toho do případu později zatáhl právě Bartes. Tvrdil, že mu bývalý ministr nabídl sedmimilionový úplatek, aby nepovídal před soudem celou pravdu.

„Prostředník mi přátelsky vyřídil vzkaz od Aleše Řebíčka: sedm milionů za mlčenlivost proti jeho bratrovi Adamovi,“ citoval kdysi Bartese portál iDnes.cz. To však Řebíček popřel.

Státní zástupce v obžalobě tvrdil, že za léta 2006 až 2008 Řebíček a spol. vymámili z Bartese několik milionů korun. Nejprve si od něho údajně na konci roku 2005 vzali asi 200 tisíc korun za slib, že se postarají o jeho vyšetřování. Pak si prý na různých místech řekli o další částky.

Přesné číslo Bartes vyčíslit nedokázal. U soudu uvedl, že si všechno psal do sešitu, který se ale záhadně při policejní prohlídce jeho autobazaru ztratil. Požadoval však, aby mu bylo navráceno tři miliony korun.

Prapodivná a tajemná kauza vyvrcholila, když Bartes prohlásil, že ho chtěl někdo připravit o život. "Na dálnici cestou do Prahy mě začala sledovat kia. Její řidič na mě pak třikrát najel a pokusil se mě vytlačit ze silnice. Moji známí, kteří mi dělají ochranku, jej ale odblokovali," uvedl pro MF DNES. Za volantem prý seděl „dobrý známý“ obžalovaných.

Pod tlakem se později ocitl i soudce Ferenc. Řekl, že má informace ze státního zastupitelství a že existují snahy, aby byl z případu vyloučen.

Co třeba zaznělo na tajných nahrávkách Bartese a Řebíčka
Bartes: „Co proti tobě mám? Mám proti tobě nahrávku, kde jste ode mě přebírali 200 000. Ty a Turišin. Mám dva svědky.“
Řebíček: „Jaký svědky?“
Bartes: „Byla u toho moje mladá a ještě jeden člověk tam seděl v autě tenkrát. Mám proti tobě to, že Turišin a Majerník tě v tom stejně svezou.“
Řebíček: „Ale jak se chceš nechat zprostit, když ten, kdo dává, je trestný. Seš v tom taky.“
---
Řebíček: „Ukončil jsem všechny dozorčí rady, všechno, protože jsem věděl, že tohle vybuchne. Já jsem teď na volný noze, takže mně ta podmínka, kterou dostanu, sice ublíží, ale prostě pojedu dál. Brácha (exministr dopravy Aleš Řebíček, pozn. red.) už je taky odstřelenej, takže jemu to taky neublíží. Vlastně nemám o co hrát. Jsem připravenej na boj. Ale nemyslím boj s tebou. Ale boj se svou minulostí, kdy jsem prostě něco posral.“
---
Řebíček: „Já jsem tvůj člověk odteďka. Ber to tak. Žádám o diskrétnost, když něco budu dělat, zastírat, tak o tom nesmí nikdo vědět. Protože mi jde taky o můj krk.“
---
Řebíček: "Já vím něco na Majerníka. Skoupil neuvěřitelný množství pozemků kolem Teplic. Když je šikovně předáme tam, kde ho zrovna šetřej, kde mají všechna auta, kterýma kdy jezdil. Vedle toho mají porovnání jeho platu. Je to pěknej náboj, ne? To ti dodám.“

Adam Řebíček se stal členem představenstva fotbalové Slavie.
Adam Řebíček se stal členem představenstva fotbalové Slavie.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 







Klasická verze
Mobilní verze