Komu pomohla amnestie? Vězení se vyhne i boss Chvalovský | iSport.cz
Petr Adam
1. ledna 2013 • 18:11

Komu pomohla amnestie? Vězení se vyhne i boss Chvalovský

TOP VIDEA
PĚT MOMENTŮ ligového víkendu: Straka vykradl Letnou, všichni favorité selhali PĚT MOMENTŮ ligového víkendu: Straka vykradl Letnou, všichni favorité selhali
Šachista ranařem! Triumfátor Dvořák v pořadu Fight! promluvil o trablech s XFN i vábení dopingem Šachista ranařem! Triumfátor Dvořák v pořadu Fight! promluvil o trablech s XFN i vábení dopingem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Novoroční amnestie prezidenta Václava Klause musela potěšit i bývalého šéfa českého fotbalu. František Chvalovský získal jistotu, že se vyhne vězení v případě úvěrových podvodů.Chvalovského kauzu spojenou s úvěrovými podvody začala policie vyšetřovat totiž již v roce 2001. Případ bývalého nejvýše postaveného fotbalového bosse proto splňuje podmínky amnestie.

Trestní stíhání bylo zahájeno před více než osmi lety, přičemž horní sazba v trestním zákoníku nepřesahuje v tomto případě deset let odnětí svobody.

To byl také trest, který si Chvalovský vyslechl u Městského soudu v Praze v červnu 2011. Letos v prosinci Vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil ho zpátky právě k Městskému soudu. Ten už by nyní měl složku se jménem Chvalovského uzavřít.

O co přesně v celém případě šlo? Podle obvinění měl Chvalovský v letech 1998 až 1999, kdy ovládal potravinářské firmy Satrapa a Českomoravská agrární společnost (ČAS) spolu s dalšími pěti obviněnými manažery těchto firem připravit Komerční banku zhruba o 1,5 miliardy korun.

Obvinění podle policie půjčené peníze nepoužili na nákup zemědělských produktů, jak bylo s KB dohodnuto, ale na splácení předchozích dluhů.

Ve fotbalovém prostředí měl Chvalovský mnohem příznivější pověst. V paměti nejvíc zůstává příběh vesnického klubu z Blšan, který dokázal vytáhnout až do první ligy a stal se také prvním předsedou Českomoravského fotbalového svazu.

V roce 1993 stál u zrodu marketingového projektu STES, který do fotbalu přivedl silné sponzory. V letech 1998 až 2002 byl členem výkonného výboru Evropské fotbalové unie (UEFA).

V roce 2001 ve funkci předsedy fotbalového svazu skončil po odvolání na valné hromadě. Jednání se Chvalovský nemohl zúčastnit, protože v tu dobu seděl ve vazbě.

Po odstoupení Ivana Haška před rokem a půl se v médiích objevily spekulace, že by se mohl vrátit zpátky do českého fotbalu, Chvalovský to prostřednictvím svého advokáta Jindřicha Rajchla popřel.

Někdejší šéf ČMFS František Chvalovský na lavici obžalovaných, za ním právník Jindřich Rajchl
Někdejší šéf ČMFS František Chvalovský na lavici obžalovaných, za ním právník Jindřich Rajchl

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program nadstavby Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Hokejová extraliga 2018/2019: Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Články odjinud


Články odjinud