Česká dvacítka porazila na penalty Španělsko

Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Historický úspěch si na světovém šampionátu v Kanadě připsali čeští fotbalisté do 20 let.

Historický úspěch si na světovém šampionátu v Kanadě připsali čeští fotbalisté do 20 let. V dnešním čtvrtfinále nečekaně vyřadili favorizované Španělsko a poprvé si na mistrovství zahrají o medaili. Zápas v Edmontonu rozhodovaly až pokutové kopy, které Češi stejně jako proti Japonsku vyhráli 4:3. Po 90 minutách skončil duel bez branek, v prodloužení se trefili nejprve Kalouda a pak Španěl Mata. V semifinále čeká mladíky ve čtvrtek v 1:45 SELČ Rakousko. Trenér Miroslav Soukup, který po postupu přes Japonce přišel o většinu svých vlasů, poskládal tradiční sestavu z předchozích utkání šampionátu. Oproti osmifinálovému duelu provedl český kouč jen jedinou změnu, když místo Gecova poslal na pravý kraj zálohy Mičolu. Mladíci jako by zapomněli na březnovou porážku 1:3 z přípravného utkání a proti jasnému favoritovi začali na stadionu v Edmontonu, který si před mistrovstvím vyzkoušeli v přípravném duelu s Kanadou, nečekaně aktivně. Češi se snažili držet míč daleko od své branky, aby se nedostali pod očekávaný španělský nápor. Do bezhlavého útočení se však Soukupovým svěřencům příliš nechtělo, a tak byly poloprázdné tribuny šedesátitisícového stadionu v Edmontonu svědkem opatrné a takticky vedené partie. Po dvaceti minutách jako by se Španělé v neznámém prostředí, kde se na rozdíl od českých mladíků představili poprvé, postupně rozkoukali. Těžiště hry se přesunulo na českou polovinu, ovšem na pořádnou šanci si museli diváci počkat až do 30. minuty. To si slalomem proklestil cestu do pokutového území Crespo, ale jeho přízemní střelu Petr zlikvidoval. Nejlepší střelec šampionátu Adrian Lopez na následnou dorážku nedosáhl. A když v poslední minutě úvodního dějství přestřelil Mata, šlo se do kabin za bezbrankového stavu. Loňští evropští šampioni do 19 let zahájili druhé dějství náporem a už po třech minutách se mohli dostat do vedení. Mazuch při odkopu trefil Granera, který běžel sám na Petra, ovšem svoji slabou střelu poslal několik metrů mimo. Za pět minut pak mohlo udeřit na opačné straně: skvěle hrající Kubáň našel svým přesným centrem Fenina a brankář Adan jen sledoval, jak jeho hlavička jen těsně míjí růžek španělské svatyně. Češi se precizní defenzivou postupně vymanili z tlaku a hlavní dění se opět přesunulo mezi šestnáctky. Z nudné podívané, v níž nervózní Španělé marně dobývali českou branku, vybočila trojice okamžiků z osmé desetiminutovky. V 77. minutě nejprve pálil nad Lopez, vzápětí ho napodobil Janda a pak mladíci přežili klinickou smrt. Míč z pravé strany doputoval až před prázdnou Petrovu branku, ovšem kanonýr Lopez nepochopitelně z metru trefil jen tyč. Španělé tak poprvé na šampionátu nedali v 90 minutách gól a stejně jako Čechy je čekalo druhé prodloužení na turnaji. V něm po devíti minutách vystrašil Petra nepříjemnou střelou Javi Garcia, ale za čtyři minuty nečekaně udeřilo na druhé straně. Španělský brankář špatně vyběhl při Jandově rohu a Kalouda svým třetím gólem na turnaji přiblížil Čechy vysněnému semifinále. Španělé okamžitě zařadili na nejvyšší rychlostní stupeň a ve 105. minutě mohli srovnat, jenže Pique trefil hlavou břevno. Po pěti minutách druhé části nastavení už však český tým kapituloval: střídající Bueno orazítkoval přízemní střelou tyč a Mata doklepl do sítě. Čechy tak podruhé čekal penaltový rozstřel a stejně jako v osmifinále proti Japonsku v něm uspěli. Zatímco Soukupovi hráči byli stoprocentní, Marc Valiente orazítkoval břevno a dostal své spoluhráče pod tlak. Ten neunesl poslední španělský střelec Pique, a Češi tak mohli slavit senzační postup do semifinále.

Výsledek: ČR "20" - Španělsko "20" 1:1 po prodl. (0:0, 0:0), na penalty 4:3 Branky: 103. Kalouda - 110. Mata. Penalty proměnili: Fenin, Suchý, Kúdela, Pekhart - Mata, A. Gonzalez, Javi Garcia. Neproměnili: Marc Valiente, Pique. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kochkorov (Kyrg.). ŽK: Kúdela, Střeštík, Mičola, Kubáň, Petr - Javi Garcia, Adrian Lopez. Sestavy: ČR: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň - Mičola, Kalouda (107. Gecov), Suchý, Janda (118. Cihlář) - Fenin, Střeštík (66. Pekhart). Trenér: Soukup. Španělsko: Adan - Barragan, Marc Valiente, Pique, Crespo - Javi Garcia, Mario Suarez (95. A. Gonzalez) - Mata, Granero (56. Toni Calvo), Adrian Lopez (81. Bueno) - Capel. Trenér: Melendez.
Dvacítka využila nervozity Španělů Daleko větší ofenzivní smršť čekali čeští fotbalisté do 20 let od Španělů ve čtvrtfinále světového šampionátu v Kanadě. Mladíci prý chtěli využít toho, že favorizovaný soupeř nebyl úplně ve své kůži a nedokázal se vyrovnat s výborně pracující českou defenzivou. Na penalty si svěřenci trenéra Miroslava Soukupa opět věřili. Historický úspěch, kterým Češi překonali čtvrtfinálovou účast svých předchůdců z let 1983 a 2001, některé hráče přiměl k slzám. "Vezeme se na vítězné vlně. Jsem z toho až dojatý," citovaly webové stránky sport.cz útočníka Martina Fenina. Hráči se připravovali na drtivou sílu španělských útoků, ale nic takového se nekonalo. "Řekl bych, že byli ze začátku unavení z osmifinále s Brazílií. Byla na nich vidět nervozita, moc se jim nechtělo. Navíc jsme jim zápas znechutili důsledným bráněním," řekl sparťan Ondřej Kúdela. I ostatní byli z vyrovnané partie zaskočeni. "V poločase jsme si v kabině říkali, že to vůbec nejsou ti Španělé, se kterými jsme hráli v přípravě (1:3). Řekli jsme si, že jestli je dneska neporazíme, tak už nikdy," prohlásil Luboš Kalouda, který svým třetím gólem na turnaji poslal Čechy v prodloužení do vedení. "Když se takhle míč odrazil a navíc gólman ležel, tak jsem musel střílet nahoru. Napálil jsem to a jsem rád, že to byl gól," pochvaloval si brněnský záložník. Jeho klubový kouč a zároveň trenér reprezentace Miroslav Soukup české mladíky na hru Španělů skvěle připravil. "Trenér nás upozorňoval na levého záložníka Capela, přes kterého Španělé hrají. Takže jsme měli víc obranných úkolů," přiblížil Kúdela. "Věděli jsme, že nemůžeme hrát proti Španělům otevřený zápas a tomu jsme přizpůsobil taktiku, podle které jsme hráli," řekl český trenér. "Nechtěli jsme, aby se Španělé dostávali do rychlých brejků a naopak my z nich sami chtěli udeřit. Našli jsme přesně způsob, jakým jsme si mysleli, že bychom mohli uspět," uvedl Soukup. Jeho svěřenci byli kousek od postupu už v prodloužení, jenže deset minut před koncem inkasovali po dorážce Buenovy střely do tyče vyrovnávací gól. "Tyčky hodně zvonily. Mrzí nás, že se míč po třetí tyčce odrazil před dobíhajícího hráče. Já jsem střelu viděl pozdě, nestihl jsem se odrazit a vyrazit míč," litoval brankář Radek Petr. Došlo tak na reprízu penaltového rozstřelu z osmifinále proti Japonsku, která nakonec dopadla navlas stejně 4:3. "Věřili jsme si, po Japonsku jsme už věděli, jaké to bude," tvrdil Kúdela, který stejně jako všichni ostatní mladíci bezpečně proměnil. Uspěl i Tomáš Pekhart, který jako jediný neproměnil svůj pokus proti Japonsku. "Jsem typ, který chce neproměněnou penaltu co nejdřív napravit. Rovnou po zápase s Japonskem jsem trenérovi i klukům říkal, že příště bych šel znovu kopat," podotkl s úsměvem útočník anglického Tottenhamu. "Proti Španělům jsem ji kopnul jako v osmifinále, akorát se ke mně přiklonilo štěstíčko. Věřil jsem si," řekl vytáhlý útočník, který ve druhé půli vystřídal Střeštíka. "Čekali jsme, že to bude větší kolotoč. Měli jsme z nich respekt a byli jsme zaskočení, že jim to tolik nešlo," doplnil Pekhart. Postup do zápasů o medaile má nádech senzace, Češi získali po triumfu nad loňskými evropskými šampiony další vydatnou porci sebevědomí. "Šampionát jsme odstartovali proti obhájci Argentině. Poté jsme hráli s šampionem Asie Severní Koreou a nyní proti mistrům Evropy. Myslím, že jsme nemohli mít těžší soupeře," naznačil Soukup, že dvacítka může porazit už každého. Šance na postup do boje o zlato je přitom obrovská, ve čtvrtek v 1:45 SELČ Češi nastoupí proti Rakousku. "Nevěřili jsme, že můžeme být mezi čtyřmi nejlepšími týmy na světě. O medaili se teď porveme," řekl bojovně gólman Petr.