6. srpna 2007 • 00:00

Liberec na Spartu nestačil

Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Sparťanští fotbalisté zvládli prvoligovou premiéru vítězně. V duelu posledních dvou mistrů dnes porazili Slovan Liberec 1:0. AKTUALIZOVÁNO.

Sparťanští fotbalisté zvládli prvoligovou premiéru vítězně. V duelu posledních dvou mistrů dnes porazili Slovan Liberec sice pouze 1:0, ale herně nedali soupeři během celého utkání možnost pomýšlet na bodový zisk. Obhájce titulu měl totiž po celých 90 minut duel ve své moci a jen kvůli nepřesnosti nebyla jeho výhra vyšší. Jediný gól utkání vstřelil v 19. minutě Libor Došek. Na Letné panoval nejen dopravní chaos, ale také pořádné horko. I proto se možná zápas chvíli rozjížděl pomaleji a především z domácí strany se zdálo, že se narychlo sestavená záloha teprve sehrává. Jenže moc dlouho to mistrovskému týmu netrvalo a po čtvrthodině začal letenský stroj pracovat na plné obrátky. Severočeši přijeli s hodně defenzivně poskládanou sestavou, v níž se to jen hemžilo zkušenými hráči, ale na hře to vůbec nebylo znát. Liberec zmatkoval v rozehrávce, nestačil sparťanům v dynamice a zaostával i v kombinaci. To potvrdila i branková situace z 19. minuty. Horváth s Abrahamem rychlými přihrávkami před šestnáctkou uvolnili nehlídaného Doška a ten střelou pod nohy vybíhajícího Hauzra skóroval. Spartu gól hodně zvedl, naopak hosté působili chvílemi až chaoticky. I proto následoval velký domácí tlak, který jen vinou sparťanských nepřesností nevyústil ve vysoké vedení. Mezi střelce se mohl zapsat po průniku ze strany Kulič, Pospěcha s Kiselem vychytal Hauzr, Abraham v další velké šanci nastřelil jen tyč. I v druhém poločase sparťanský nápor pokračoval, ovšem hosté už svoji defenzivu přece jen zabezpečili lépe. Bejbl se stáhl na stopera, žlutá hradba efektivněji zachytávala sérii narážeček uprostřed hřiště a domácí fotbalisté se dostávali jen k šestnáctce, kde však jejich akce končily. Dopředu Liberečtí spoléhali přes jednobrankovou ztrátu jen na nováčky Jirouše s Hudsonem, kteří to ale měli i díky skvělé práci stopera Šimůnka obzvlášť těžké. V závěru se sice několikrát Liberečtí dostali dlouhými nákopy před Poštulku, ale všechny pokusy o vyrovnání stačila letenská obrana bez potíží odvrátit. Sparťanskému trenérovi Michalu Bílkovi dnes chybělo k dokonalé spokojenosti jen více gólů v soupeřově síti. "Zápas jsme odehráli velmi dobře, škoda jen, že jsme nepřidali více branek. Soupeř sice vstoupil do utkání dobře, ale od desáté minuty jsme zápas ovládli," liboval si po utkání sparťanský kouč. Líbily se mu výkony všech čtyř fotbalistů, kteří v jarní základní mistrovské jedenáctce nenastupovali. "Všichni zvládli utkání bez větších problémů včetně Šimůnka," pochválil své hráče. Jinak prý jeho tým navázal na jarní výkony. "Navíc se nám dařilo hrát, co jsme si přáli: kvalitní rychlá kombinace s rychlým přechodem do ofenzivy," řekl letenský trenér. Zato jeho liberecký kolega Michal Zach nebude na svou ligovou premiéru v pozici hlavního kouče rád vzpomínat. Jeho tým sice prohrál jen těsně, ale herně zcela propadl a vůbec nepřipomínal Slovan z minulých let. "Chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany, ale nedokázali jsme udržet míč a dostávali se zbytečně pod tlak. Rozhodnutí navíc přišlo po chybách ve středu hřiště," vyprávěl tichým hlasem liberecký kouč, který už věděl, na čem musí jeho tým zapracovat nejvíce. "Nedařila se nám kombinace a ani závěrečná fáze ofenzivních akcí," uvedl Zach.

Výsledek: Sparta Praha - FC Slovan Liberec 1:0 (1:0) Branka: 19. Došek. Rozhodčí: Příhoda - Pospíšil, Hojsík. ŽK: Kisel, Kladrubský - Petrouš, Pudil, Jirouš. Diváci: 16.544.
Sestavy: Sparta: Poštulka - Pospěch, Šimůnek, Kadlec, Kladrubský - Kisel (82. Žofčák), Abraham (73. Matušovič), Hušek, Horváth - Došek, Kulič (80. Slepička). Trenér: Bílek. Liberec: Hauzr - Šinglár, Košťál, Petrouš, Janů (46. Hudson) - Papoušek, Bílek, Bejbl, Pudil - Robin Dejmek (58. Jirouš), Hodúr (77. Hochmeister). Trenér: Zach.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.