Nejlepší rozhodčí jsou problémoví hráči, říká Královec. Na co láká Damková? | iSport.cz
27. dubna 2017 • 10:44

Nejlepší rozhodčí jsou problémoví hráči, říká Královec. Na co láká Damková?

Autor: iSport.cz, jon
TOP VIDEA
Sparta - Mountfield HK: Hokej je o gólech, máme ale problémy je dávat, přiznal Růžička Sparta - Mountfield HK: Hokej je o gólech, máme ale problémy je dávat, přiznal Růžička
Sedm postupů na EURO! Připomeňte si klíčové duely, které přinesly slávu Sedm postupů na EURO! Připomeňte si klíčové duely, které přinesly slávu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká fotbalová asociace pořádá nábory nových rozhodčích, kterých je v současné době v tuzemských soutěžích značný nedostatek. Na jednom z náborů se byl podívat i elitní český sudí Pavel Královec. "Nejlepší rozhodčí jsou z problémových hráčů," říká muž, který si zapískal na mistrovství Evropy a odřídil i zápasy Ligy mistrů.Český fotbal pociťuje nedostatek mužů s píšťalkou hlavně v nižších soutěžích, kde i kvůli tomu musí často na lajnách pomáhat laici a utkání řídí pouze hlavní rozhodčí. Tím samozřejmě trpí kvalita utkání a vedení české kopané chce nedostatek mužů s píšťalkou vyřešit.

"V současnosti se pohybujeme v počtu 3500 - 3700 rozhodčích. Náš skromný cíl je dopracovat se k pěti tisícům," říká Dagmar Damková, bývalá šéfka českých sudích a v současnosti členka komise rozhodčích Mezinárodní fotbalové federace FIFA i UEFA.

Proto na FAČR spustili kampaň lákající nové adepty a rozjíždí nábory. Na jednom z nich vedle Damkové nechyběl ani Pavel Královec, dlouhodobě jeden z nejlepších českých sudích.

Královec na náboru sudích: Nejlepší rozhodčí jsou z problémových hráčů

"Noví rozhodčí musí mít chuť a hlad, aby se s tím (tlakem) odkázali vyrovnat a žít. V nižších soutěžích emoce vzplanou podstatně rychleji, musí na to být člověk připravený," vzkazuje novým uchazečům. "Nejlepší rozhodčí jsou z problémových hráčů, dokážou se pak k hráčům správně chovat," dodává.

Najít správné muže a ženy, kteří by se do pískání hrnuli, ale není zrovna jednoduché. "Někdo má rád fotbal a zjistí, že nemůže být dobrým fotbalistou, ale má šanci jít tímhle stylem, proč to nezkusit," láká Damková.

"Když se tomu bude věnovat a bude pískat dobře, najde si přátele, pozná nové lidi a když projde až do nejvyšších pater, dostane se do světa, pozná jiné mentality, kulturu. Ve finále je pískání hezké, i když je to adrenalin," vyzdvihuje jedna z průkopnic ženských rozhodčích v Česku.

Damková láká nové rozhodčí: Ve finále je to pěkný adrenalin

ZLATÁ PÍŠŤALKA: Zelinka byl ve šlágru vynikající, Královec nechránil hráče

 
Články odjinud


Články odjinud