4. května 2017 • 17:20

Budou rozstřely férovější? Na ME v Česku se zkouší nový systém ABBA

Autor:
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí
13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester 13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester
VŠECHNA VIDEA ZDE

V Česku se má vyzkoušet novinka, která přináší do fotbalu nová pravidla při penaltovém rozstřelu. Mistrovství Evropy žen do 17 let, které od úterý hostí mimo jiné Plzeň, a současně na evropský šampionátu mužů stejné věkové kateriogie v Chorvatsku, byly vybrány k testování systému, který má být férovější a snížit psychický tlak na hráče týmu, který v rozstřelu kope jako druhý v pořadí.Úprava je to v případě nerozhodnutého výsledku ve vyřazovací části turnaje v podstatě jednoduchá. Místo toho, aby hráči týmu A v každé sérii kopali jako první a v týmu B vždy jako druzí, bude se pořadí alternovat podobně jako v tenisovém tie-breaku. První série tak bude v pořadí A-B, druhá B-A, třetí opět A-B a tak dále až do rozhodnutí.

Podle pravidlové komise IFAB by nový systém zvaný „ABBA“ měl být férovější. Jimi zadaná studie totiž prokazuje, že tým, který kope jako první, má šedeástiprocentní šanci rozstřel vyhrát.

„Podle naší hypotézy je hráč kopající druhou penaltu pod větším psychickým tlakem, protože jeho neúspěch může okamžitě znamenat prohru pro jeho tým,“ stojí v oficiálním prohlášení. Ujme se novinka?

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze