Ondřej Škvor
4. června 2017 • 15:33

Proč se Morava vzbouřila Berbrovi? Naštvalo ji vyloučení Olomouce a spol.

Reklama
TOP VIDEA
Mareš hrál za Zenit, favorizuje ale Slavii. Co dělal s Kohákem mezi fightery? Mareš hrál za Zenit, favorizuje ale Slavii. Co dělal s Kohákem mezi fightery?
SESTŘIH LM: Plzeň – AS Řím 2:1. Fantastická Viktoria si zahraje evropské poháry i na jaře SESTŘIH LM: Plzeň – AS Řím 2:1. Fantastická Viktoria si zahraje evropské poháry i na jaře
VŠECHNA VIDEA ZDE

Třeba to byl jenom detail, ale možná také zásadní svár, který stál Martina Malíka místo fotbalového předsedy. O čem je řeč? O hlasování, kterým česká komora zakázala třem moravským klubům hlasovat na páteční valné hromadě. Hlasování skončilo patem, předsedou FAČR tak zůstává do dalších mimořádných voleb Miroslav Pelta, který je však ve vazební nemocnici v Brně.Potopili jste nás, tak tady to máte zpátky. Moravská komora valné hromady FAČR se prý naštvala, že ji čeští delegáti podrazili, a tak zablokovala volby. Když se Čechy omluvily, už bylo pozdě. A tak jednání skončilo patem, který má rozseknout až mimořádná valná hromada.

„Byla to chyba, omlouváme se. Ale už se stalo, nejde to vzít zpátky.“ To mělo zaznít, když se před třetím kolem volby předsedy setkali zástupci české (Miroslav Liba, Jan Jílek) a moravské strany (Pavel Blaha, Marek Hájek).

Šlo o opožděnou dohru situace, kterou začaly páteční volby. Tehdy se zjistilo, že hned devatenáct klubů první a druhé ligy nesplňuje požadavek aktivní účasti.

Stanovy říkají následující: „Jako delegát valné hromady nebude připuštěn zástupce klubu (…), jehož statutární nebo kontrolní orgán nebude složen bezvýjimečně z členů Asociace.“

Tento bod ošetřují stanovy proto, aby se nestalo, že se klubový činovník vyhne postihu disciplinární komise za svůj případný přečin proto, že není členem asociace.

Mimochodem, předseda legislativně právního oddělení asociace Jan Pauly kluby (ovšem možná nikoli všechny) na tuto povinnost den předem upozorňoval.

Všech devatenáct klubů dostalo šanci, aby svou chybu napravily. Měly se registrovat přes elektronický portál a zaplatit příspěvek. Jenže Olomouc (hned dvakrát, protože její béčko hraje druhou ligu), Ostrava a Frýdek-Místek to nestihly ve stanoveném termínu.

Valná hromada hlasovala, zda těmto čtyřem delegátům přesto umožní hlasovat. Na Moravě nebyl problém, jenže Čechy se postavily silnou většinou proti.

Berbr: Už jsem si chtěl odpočinout a odejít, ale invektivy mě nastartovaly
480p 360p 240p

Profesor Berbr vyučuje

„Profesor Berbr vyučuje,“ komentoval to jeden z delegátů. Samotný kontroverzní český místopředseda Roman Berbr odmítl, že by celá akce byla v jeho režii. „Členství nebyl můj výmysl, pozor na to. Dodržovaly se jen stanovy,“ prohlásil.

Je vcelku jedno, zda to je pravda. Podstatné je, co to udělalo s Moravou. Nesjednotilo ji to v odporu? „To nevím, to je spíš otázka na pana Zlámala,“ předal Berbr slovo dalšímu moravskému místopředsedovi.

Ten význam tohoto aktu moci potvrdil. „Něco na tom bude. Je to můj úsudek. Když jsem viděl Stanislava Kalába, jak je rozčilený…“ zmínil Zlámal předsedu Krajského fotbalového svazu Olomouc.

Moravský vztek potvrzují i další tři delegáti, byť anonymně. „Hrálo to velkou roli. Morava byla připravená dát hlas Malíkovi, možná by byl dokonce zvolen hned v prvním kole. Tohle je přesvědčilo, že tu facku vrátí.“

„Morava i kvůli tomu zaparkovala autobus na brankové čáře a nedalo se s tím pohnout.“ „Berbr si tu jámu vykopal a pak do ní spadnul.“

Přesto se česká strana v rámci dohodovacího řízení snažila tu moravskou přesvědčit, aby našla potřebných sedm hlasů a Malíka provolila. „Zkuste se dohodnout, zkuste se dohodnout,“ vyzýval Berbr zástupce české strany.

Morava přišla s návrhem, aby právě Berbr odstoupil, ale údajně sama tento nápad smetla ze stolu s vědomím, že je zcela nereálný. Neprošla ani varianta, že by Čechy zvolily Fouska, protože tomu chybělo k vítězství dvacet pět českých hlasů.

Pak se česká strana, to už včetně předsedy Ligové fotbalové asociace Dušana Svobody, snažila moravskou přesvědčit, že v případě patu bude průšvih směrem k ministerstvu, i UEFA.

K dohodě ale nedošlo. Proto budou další volby.

Malík: Partneři očekávali, že z valné hromady předseda vzejde. Tohle je špatně
480p 360p 240p
¨

Fousek: Není to tragédie, ukazuje to na handicapy, se kterými se fotbal nevyrovnal
480p 360p 240p

Vyřazený Duba: Přinášel jsem změnu, na fotbal byla asi příliš dynamická
480p 360p 240p

Témata:  sport, fotbal, FAČR
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze