Uhrin starší: Útok Izraele mě překvapil | iSport.cz
6. ledna 2009 • 04:01

Uhrin starší: Útok Izraele mě překvapil

Autor: Blesk
Dušan Uhrin st.
TOP VIDEA
Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas
MOMENTY VÍKENDU: Klusáček začal výhrou, Drobného návrat do ligy a jubilant Krmenčík MOMENTY VÍKENDU: Klusáček začal výhrou, Drobného návrat do ligy a jubilant Krmenčík
VŠECHNA VIDEA ZDE

Živé vzpomínky na Izrael má český fotbalový trenér Dušan Uhrin starší (65), který působil v Macabi Haifa. Během svého angažmá o svoje nezpečí strach neměl. "V domě byl i železobetonový bunkr," vypráví.Jak vzpomínáte na angažmá v Izraeli?
Velice dobře. O fotbal tam byl zájem. Projezdil jsem tam celou zemi a byl jsem i na nebezpečném území. Mám zážitky, které má málokdo.

Pamatujete na něco specifického?

Bezpečnostní opatření. Při cestě na zápas, před námi i za námi jela armáda a nad námi letěla helikoptéra.

Takže jste se cítil bezpečně...

To určitě. Navíc zajímavostí je, že každý dům a byt tam má svůj železobetonový bunkr.

Co říkáte na to, co se tam nyní děje?

Určitě to sleduji. Těžko k tomu můžu něco říct. Překvapilo mě to a nedokážu říct, zda je Izrael úplně v právu.

Máte tam nějaké známé?

Mám tam přítele s kterým si volám. On tvrdí, že se se situací v Izraeli musí něco udělat. Pořád byly ohroženy jejich životy a že už to nemůžou tolerovat.

Povolá armáda hvězdy?
Teoreticky by je jako záložáky mohla vlast povolat do války v Gaze. Sportovci, kteří po světě šíří slávu Izraele, jsou ale většinou v klidu, když už, tak jim starosti dělají spíš reakce okolí na útok proti palestinskému Hamasu. Jak se s tím vyrovnávají?

Yossi Benayoun (fotbalista, FC Liverpool)
V Haifě si během angažmá v klubu Maccabi prošel i tříletým vojenským výcvikem, teď je v Liverpoolu poměrně »za vodou«.

Shahar Peer (tenistka)
38. hráčka na žebříčku WTA se chystá na Australian Open. „Negativních reakcí se tady nebojím. Udělám všechno, abych potěšila fanoušky u nás doma,“ slibuje.

Shay Doron (basketbalistka, Besiktas Istanbul)
V muslimské zemi bude mít těžkou pozici. „Věřím, že to nebude tak zlé. Jinde v zemi bych se bála, ale Istanbul je kosmopolitní,“ míní Doron.

David Blatt (basketbalový trenér ruské reprezentace)
„Snažím se vysvětlovat, proč se Izrael dostal do téhle situace,“ říká kouč. „V Rusku nám rozumí, vzhledem k jejich situaci s čečenskými rebely.“

Témata:  sport, fotbal, izrael, válka, uhrin
 
Články odjinud


Články odjinud