Jak se volí Zlatý míč? Odpovídal redaktor deníku Sport | iSport.cz
2. prosince 2009 • 04:00

Jak se volí Zlatý míč? Odpovídal redaktor deníku Sport

Autor: deniksport.cz
Vstoupit do diskuse
0
Stanislav Hrabě, redaktor deníku Sport
TOP VIDEA
Baník - Plzeň: Tohle mohla být geniální rozlučka! Baroš v samotném závěru mohl rozhodnout utkání
Sparta - Jablonec: Nádherný gól! Karabcova skvělá přihrávka a Hložkův gól patičkou, 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na otázky čtenářů odpovídal redaktor deníku Sport Stanislav Hrabě, který reprezentoval Českou republiku v prestižní anketě Zlatý míč.Zde je pořadí pěti vyvolených hráčů Stanislava Hraběte s krátkým odůvodněním, jak ho podle propozic zaslal do redakce francouzského časopisu France Football.

1. LIONEL MESSI
Největší postava Barcelony, vítěz Ligy mistrů a její nejlepší střelec, mistr Španělska a vítěz Královského poháru se už několik let chystá svrhnout z argentinského piedestalu Diega Maradonu. Nyní se k tomu hodně přibližuje. Je vybaven obdivuhodnou technikou, kdy mu nelze odebrat míč od nohy. Je to opravdový symbol moderního fotbalu.

2. CRISTIANO RONALDO
Loni Portugalec prokázal svou výjimečnost, potvrdil vynikající sezonu a stal se po zásluze držitelem Zlatého míče. Ale obhájit trofej je těžší než ji dobýt. Ronaldo upoutal nejdražším přestupem v historii a stal se okamžitě klíčovým mužem nových galacticos.

3. XAVI
Nejlepší nahrávač uplynulého ročníku Ligy mistrů a nejlepší hráč finále proti Manchesteru United posbíral s Barcelonou stejně jako Messi všechny významné trofeje. Pro katalánský klub nesmírně užitečný.

4. DIDIER DROGBA
Rychlý, účinný a bojovný reprezentant Pobřeží slonoviny neskloní hlavu před nikým ani před chybujícím rozhodčím. V Premier League je stále nebezpečným kanonýrem.

5. EDIN DŽEKO
Bosenský útočník zažil vynikající sezonu korunovanou německým mistrovským titulem ve Wolfsburgu. Je označován za hvězdu budoucnosti, o čemž svědčí zájem AC Milán.

O pivu se nemluví
Očima tipujícího

„Když se roce 1993 dělila československá federace, vznikly nejen dva samostatné státy, ale i dvě nejvyšší fotbalové ligy, dvě reprezentace a také dva hlasující v anketě Zlatý míč nejlepšího fotbalisty Evropy. Slovenskou stranu zastupuje redaktor deníku Šport Peter Šurin, českou od rozpadu společného státu já.

Za tu dobu doznala anketa překotných změn. Od roku 1995 se mohl volit i fotbalista pocházející z jiného kontinentu, ale hrající v evropské soutěži, od roku 2007 už žádné omezení neplatí. Zúžila se však nominace. Pryč je doba, kdy se mohl volit kdokoli, nyní vybírá redakce francouzského periodika – nejprve to bylo 50 hráčů, v posledních letech jen třicet. Rozšířil se však počet hlasujících. Dříve měl jednoho zástupce každý stát, který byl členem UEFA, dnes porotu tvoří 96 novinářů z celé zeměkoule.

Změnila se i komunikace s pořadatelem. Začátkem října madam Armelle Enkircheová, již jsem nikdy osobně neviděl, zkontroluje, kdo ve Zlatém míči hlasuje. Ta tam je doba, kdy redaktor Xavier Barret, jenž měl zahraniční korespondenty na starosti, všechny obvolával a vždy prohodil s nimi pár slov. V mém případě o českém pivu, které mu při návštěvách Prahy tak chutnalo.
V polovině října přišel mail s výzvou ke hlasování. Obsahoval pravidla, přehled vítězů a vybranou třicítku.

Bohužel v ní nebyl žádný český fotbalista, byť brankář Petr Čech byl při redakčním výběru zmiňován. Spolu ovšem s dalšími 53 adepty, kteří se mezi vyvolené nevešli.

Uzávěrka byla 10. listopadu, český hlas odešel 6. listopadu. A pak už bylo nutné splnit jediný úkol – mlčet. Oznámení nového krále mělo být překvapení pro všechny, proto ho redakce časopisu France Football zveřejnila z pondělí na úterý ve dvě hodiny ráno.“

Stanislav Hrabě, expert deníku Sport
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud