23. března 2010 • 20:36

Fotbalový šéf Hašek: Chceme zpátky miliony

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Faul Martina Ševce? Za moje vyjádření by byla velká pokuta, říká Pešán Faul Martina Ševce? Za moje vyjádření by byla velká pokuta, říká Pešán
Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mluvil hodně rázně, na tváři měl přísný výraz. Šéf českého fotbalu Ivan Hašek si dal po zasedání výkonného výboru moc záležet na tom, aby bylo všem jasné, že chce rychle zatočit jak s nepravostmi bývalého vedení svazu (ČMFS), tak s korupční kauzou týkající se zápasu Olomouc – Bohemians Praha. „Chci všechny ubezpečit, že ty kauzy nevyšumí,“ prohlásil Hašek před novináři.Z čeho viníte bývalé vedení ČMFS?
"Činností bývalých statutárních orgánů ČMFS vznikla ztráta."

Jak velká?
"Je to v řádech milionů korun. Víc neřeknu. Budeme ji vymáhat všemi dostupnými prostředky. Především v nejzásadnějších kauzách. Pokud nebude možné vymoci tyto prostředky mimosoudně, budeme podávat žaloby. V případě, že se při dalším šetření prokáže důvodné podezření ze spáchání trestného činu, podáme trestní oznámení na konkrétní osoby. Zároveň výkonný výbor podá disciplinární komisi podnět na zahájení disciplinárního řízení s bývalými statutárními zástupci ČMFS, aby se za své konání zodpovídali také fotbalovému hnutí."

S kým konkrétně?
"Týká se to pánů Mokrého, Košťála, Kubíčka, Vacka a Řepky."

I Kubíčka, který na špatné hospodaření upozorňoval?
"Míra jeho zavinění se při disciplinárním řízení samozřejmě dá zjistit."

Ivan Hašek a jeho místopředseda Jindřich Rajchl (vlevo)Ivan Hašek a jeho místopředseda Jindřich Rajchl (vlevo)

A co Haškovec, člen dnešního výkonného výboru? U něj byly prý také nějaké finanční nesrovnalosti.
"To už je v pořádku. Pan Haškovec do svazové pokladny vrátil jedenáct a půl eur. Byl to nějaký omyl při braní benzinu v zahraničí."

Pokud se pohledávky vymůžou i u ostatních, spojených zjevně s daleko vyššími částkami, bude zodpovědným odpuštěno?
"V případě, že neporušili zákon, tak ano. Naší prioritou je vrátit peníze zpět do fotbalu. To samé jsme říkali před fotbalovými volbami, při nich, i teď. Postupujeme krok za krokem. Po vyhodnocení auditu půjdeme dál. Věříme, že jdeme správným směrem."

Jenže fanoušci se bojí, že všechny případy zmizí tak rychle, jak se vynořily.
"Chci ubezpečit celou fotbalovou veřejnost, že kauzy nevyšumí. Advokátní kancelář, na níž jsme teď vypsali výběrové řízení, je dotáhne až do konce. Lidé nám mohou věřit. Půjdeme do toho naplno, dokončíme to."

Zatím však nevíte, zda byl porušen trestní zákon.
"Z auditu automaticky nevyplývá naše povinnost podat na někoho trestní oznámení. Z oněch kauz samozřejmě může vyplynout. Víme, že vznikla ztráta. Teď budeme postupovat dalšími právními kroky. Pracujeme na tom. Vlastně jsem byl docela zaražen tím, když o nás někdo pochyboval. Když si snad někdo myslel, že bychom chtěli něco zatajovat. Budeme naopak jednat velmi rychle. I proto, že u některých případů hrozí promlčení."

Zleva Jiří Golda, Ivan Hašek a právník Prokop Beneš přicházejí na tiskovou konferenciZleva Jiří Golda, Ivan Hašek a právník Prokop Beneš přicházejí na tiskovou konferenci

Jestliže najdete konkrétní viníky, jakým způsobem z nich finanční částky budete vymáhat?
"Budeme podávat žaloby o náhradu škody. To je civilně právní cesta. Ta na rozdíl od trestního oznámení umožňuje, abychom o průběhu šetření a vývoji jednotlivých kauz mohli informovat veřejnost."

Řekněte zcela bez obalu: Kradlo se na svazu?
"Jasně jsme řekli, že došlo ke ztrátě. Krádež a ztráta, to jsou dva jiné pojmy. Ale pokud se skutečně kradlo, tak za to někdo bude pykat."

A jak na vás působí druhá aktuální kauza týkající se údajného uplácení Olomouce v zápase s Bohemians?
"Hrozně. Korupce je zlozvyk, který je třeba tvrdě trestat. Po zkušenostech ze zahraničí, kde uplácení je po vraždě snad druhý nejvážnější čin, jsem rozhodnut bojovat s ní tady v Česku všemi možnými prostředky. Pokud se korupce prokáže, viníci maximálně tvrdým trestům neujdou."

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze