Jiří Fejgl
17. dubna 2010 • 08:12

Střížkov, Blšany a další: Proč je nikdo nemá rád

Autor: Jiří Fejgl
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Česká jízda v Evropě! Liga je silná jako nikdy, ‘S’ i Plzeň kupují dobré cizince, říká Podaný
Haraslín zničil Betis: Nad ním se nevyhrává každý den. Priske chválil Zeleného
VŠECHNA VIDEA ZDE

Taková nenávist tady zřejmě ještě nebyla. Střížkov, tedy (pardon) FC Bohemians Praha, jasně vládne hitparádě nejméně oblíbených klubů v historii české ligy. Těžký úděl si však nenese sám – nejen nejzbytečnější tým současného fotbalu leze fanouškům krkem. Kdo všechno patří do žebříčku mužstev vyvrhelů?1. STŘÍŽKOV (BOHEMIANS PRAHA)
Je mnoho důvodů, proč je tenhle klub v klatbě. Kontroverzní šéf Karel Kapr, který rozpoutal zřejmě nesmyslnou korupční aféru, v uvozovkách ukradený název (právně je to vskutku zapeklité, ale to je fanouškům docela fuk), tristní návštěvy na Strahově a v druhé ligové sezoně i špatná hra.

„Přitom kdybychom se nejmenovali Bohemka, všichni by obdivovali, co jsme dosáhli,“ pojmenoval správný důvod střížkovské »popularity« bývalý trenér Luboš Urban, po první ligové sezoně, v níž se celek pod jeho vedením s přehledem udržel.

2. BLŠANY
Za antipatií vůči týmu ze severočeské vísky stál vztah fanoušků k léta nejmocnějšímu muži českého fotbalu, Františkovi Chvalovskému. Někdejší předseda svazu čelí obvinění z úvěrového podvodu ve výši 1,5 miliardy. Případ se táhne už osm let.
To však není hlavní důvod, proč byly Chvalovského Blšany, které nyní kopou krajský přebor, tak nepopulární. Trnem v oku byl společenství míče především bleskový postup týmu až do ligy. A – samozřejmě – všeobecné opovržení projektem nejvyšší soutěž na vesnici.

3. LÁZNĚ BOHDANEČ
Další projekt malého města ve velké lize. Bohdaneč hrála v elitní společnosti pouze jednu sezonu, 1997/98 – a je historicky nejhorším klubem. Zvítězila pouze dvakrát, získala potupných jedenáct bodů, zkrátka byla všem k smíchu. Tým šéfa Jiřího Nováka doplatil na nesmyslně megalomanské plány majitele.„Takové kluby by neměly hrát ligu,“ řekl útočník Horst Siegl, tehdy kanonýr Sparty.

4. ŽIŽKOV
Dva důvody posílají Viktorii mezi málo populární kluby.
Prvním je král korupce Ivan Horník. Za jeho vlády se na Žižkově skoro nedalo uspět a na svět přišel termín Žižkovská pentle. „Tady není prostě možné vyhrát,“ stěžoval si po jednom z vyhrocených utkání brněnský kouč Karel Jarůšek.

Druhým argumentem proti Viktorii je na špičkový fotbal značně nezvyklý čas zápasu, neděle dopoledne 10.15 hodin. „Domácím to dává značnou výhodu,“ řekl liberecký zadák Jan Polák. „My jsme zvyklý úplně na jiný režim přípravy.“

5. DRNOVICE
Další vesnice do party. Navíc podobně jako Blšany podporována svého času vysokým svazovým funkcionářem, místním srdcařem Janem Gotvaldem.
Tenhle muž vytáhl Drnovice až do Poháru UEFA, na místním stadionku se ukázal například Mnichov 1860, hrála zde také česká reprezentace.
Nyní se tady chodí na okresní přebor. „Myslím, že do takových vesnic patří maximálně divize,“ řekl Horst Siegl, nyní hráč Blšan.

Vstoupit do diskuse
3

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Články odjinud


Články odjinud