Česká "očista": Svaz platí zkorumpovaného sudího | iSport.cz
Stanislav Hrabě
14. listopadu 2010 • 05:00

Česká "očista": Svaz platí zkorumpovaného sudího

TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje? SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Karel Vidlák, rozhodčí odsouzený za trestný čin korupce, pracuje pro fotbalový svaz. Jako oficiální zástupce doprovázel delegáta UEFA v baráži o postup na mistrovství Evropy výběrů do 21 let Česko–Řecko v Jablonci. Důkaz, že slova o morální očistě jsou jen planá, nebo nafouknutá aférka?Mlžení, překrucování slov, přítelíčkování, nejednotný metr. To jsou praktiky, které jsou přisuzovány práci komise rozhodčích. Co jednomu projde, u jiného je problém a naopak. Nová aférka to opět odhalila. „Myslím, že o mou ani osobu nejde,“ naznačil Karel Vidlák odsouzený za korupci, jehož služby svaz nedávno použil v rozporu s častou proklamací o důsledné očistě.


Šéf komise rozhodčích Luděk Macela s jeho nasazením na oficiální střetnutí žádné výčitky nemá. „Nevadí mi, že byl odsouzený, každý může udělat chybu,“ prohlásil pro server ihned.cz.

Rozhodčí Karel Vidlák na hřištiRozhodčí Karel Vidlák na hřištiFoto Pavel Lebeda (Sport)
„S odposlechy byly spojeny i jiné osoby,“ upozornil, že zasáhly významnou část rozhodcovského sboru, čímž by český fotbal jejich opomíjením přišel o významné odborníky.

Některým to ovšem odpustil, jiným ne. Na první ligu nemohli z tohoto důvodu chodit jako delegáti bývalí rozhodčí, kteří dosáhli mezinárodní úrovně. „To by nebylo dobře, jenom by to jitřilo vášně,“ odůvodňoval celkem rozumně své rozhodnutí. Postihlo to však i ty, kteří nebyli ani obžalováni. Proslýchá se, že šlo o osobní rozepře. Až na nátlak i členů výkonného výboru je opět přizval ke spolupráci. Ale slova o čistotě už vyznívají minimálně podezřele.

U Vidláka svaz takto zásadní rozhodně nebyl. Společně s Jiřím Ulrichem, jenž se staral v jabloneckém duelu o švýcarské rozhodčí, byl nominován jako doprovod delegáta UEFA. „Mně to opravdu nevadí,“ hájil kolegu Ulrich. „Trest si odpykal, tím to pro mě končí.“ Přitom Ulrich byl právě jedním z těch, jenž se stal dlouhou dobu bez jediného vysvětlení nežádoucím, přestože se jeho jméno v korupční aféře neobjevilo.

Vidlákova služba byla odůvodňována tím, že nastala mimořádná situace, jelikož nikdo jiný z těch, kteří se o zahraniční hosty starají, k dispozici nebyl. Výkonný výbor schválil v únoru osmičlennou listinu doprovodů, kterou odeslal na UEFA, schválil i dalších pět osob, které k tomuto účelu bude využívat. Šlo tedy o rozhodnutí nejvyššího orgánu. A najednou se objevuje někdo i mimo tento dokument.

Je pravda, že výběr na utkání, které se hrálo 8. října, byl hodně omezený. „Vracel jsem se z Ligy mistrů z Bragy, musel bych si brát další dovolenou,“ omluvil se Václav Krondl, jeden z nejvytíženějších českých zástupců. „Společně s Tullingerem jsme se starali o kolegy při utkání kvalifikace mistrovství Evropy Česko–Skotsko,“ ohlásil jiné povinnosti Patrik Filípek.

Rozhodčí Karel Vidlák na hřišti
Rozhodčí Karel Vidlák na hřišti


Úplně všichni však nedostupní nebyli. „Nikdo mě neoslovil, nikde jinde jsem nebyl,“ přiznal Vladimír Janoško, předseda Severomoravského krajského fotbalového svazu.

Nestandardní postup tak opět svádí ke spekulacím, proč se to událo. Komu to mělo sloužit, kdo měl z toho profitovat. Některé náznaky opět vedou k sekretáři komise rozhodčích Josefu Krulovi, který je neustále obviňován, že si ze své funkce dělá výnosný kšeft. Někomu něco dohodí a očekává protislužby. A doprovod na akci UEFA není honorovaný nezajímavě, kromě kontaktů jde o odměnu šesti tisíc korun.

 
Články odjinud


Články odjinud