11. února 2023 • 16:28

Recenze mobilní hry Valiant Hearts: Coming Home. Dojemné dobrodružství původních kvalit nedosahuje, ale nezklame

Autor: Vojtěch Matušinský
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Olomouc 4:0. Kanonádu řídil střídající Zafeiris
Skvělá atmosféra ve Vsetíně! Stadion Na Lapači bouřil, opilý fanoušek na ledě
VŠECHNA VIDEA ZDE

První světová válka patří k těm nejkrutějším v naší historii a žádná hra to nevyjádřila lépe než Valiant Hearts: The Great War. Ubisoft konečně vydat pokračování exkluzivně pro uživatele Netflixu, které příběh dovypráví. Bohužel jen pro mobilní telefony.První světová válka je jedním z největších, nejkrvavějších a nejzásadnějších konfliktů v naší historii. Kompletně změnila stylu válečnictví způsobila zhroucení několika velmocí a zapříčinila vznik nových států jako Československo. Svět od války již nikdy nebyl stejný a nové uspořádání brzy vedlo ke druhé světové válce, jejíž následky pociťujeme dodnes.

Pak je tu druhá stránka, ta lidštější. Válka změnila životy nejen vojákům na frontě, ale i běžným lidem. Krutosti války nemají obdoby a člověka změní, ostatně jedna celá generace spisovatelů bývá nazývána „Ztracenou generací“. Tuto lidštější stránku perfektně prezentovalo Valiant Hearts: The Great War v roce 2014. O devět let později vychází exkluzivně pro předplatitele Netflixu pokračování Coming Home, které je bohužel k sehnání jen na mobilních telefonech, nicméně příběh vás stále vezme za srdce.

Noví hrdinové, starý konflikt

S vykřičníkem doporučuji nejdřív zahrát první díl. Je to nejen excelentní hra, ale příběh Coming Home na ni přímo navazuje. V Coming Home se setkávají noví hrdinové s těmi původními. Zatímco Anna se stále stará o zraněné, k Freddiemu se přidá jeho bratr James. Je to Afroameričan, kvůli rasismu a diskriminaci se však jeho jednotka přidá do francouzské armády a vytvoří slavné Harlem Hellfighters (z té písničky od Sabaton).

Valiant Hearts: Coming Home Valiant Hearts: Coming HomeFoto CGC

Jsou tu však další zajímaví hrdinové. Pilot a fotograf George, a z druhé strany linie Ernst, německý námořník, který v příběhu začíná jako potápěč, nicméně kvůli hrůzám války je naverbován do posádky ponorky. Nové postavy ukážou další, předchozím dílem neprobádané hrůzy války, přičemž narativ se drží stejné receptury. Dojemný příběh je doplněn historickými informacemi, deníkem hlavních postav a předměty s jejich popisy.

Změna tu není doslova žádná, jen se týká nových informací… což vlastně stačí. Hra je opět perfektní učebnicí historie a trpí spíš na to, že je hodně krátká. Celý příběh odehrajete za přibližně 3 hodiny, což je na rozvětvení příběhu postav málo. Příběhových linií je tu hodně, žádná nedostane dost prostoru a navíc mi přijde, že hra mnohdy spěchá a jednotlivé herní sekvence jsou dost krátké.

Valiant Hearts: Coming Home Valiant Hearts: Coming HomeFoto CGC

Nevím, zda to není kvůli formátu na mobily a počítá se s tím, že hrajete v autobusu nebo na záchodě. Působí to na mě skoro tak, že scéna je useknutá. Jsou tu velmi silné momenty, ale mám pocit, že jakmile se do nich ponořím, hned skončí. Obecně mám pocit, že to vývojáři špatně vyvážili, máte tu nemálo zbytečných scén (jako nekonečné sbírání a nošení věcí z ponorky), ale z důležitých se dostanete pryč dřív, než si přesně uvědomíte, o co se jedná.

Ukvapený postup

Obecně jsem měl pocit, že hra se mobilu přizpůsobila až moc a zároveň šla levnější cestou. Když odejdeme z příběhu, rovněž hraní samotné je nudnější. Dříve byly logické hádanky zajímavější, tady jsou mnohem přímočařejší a máloco mě opravdu bavilo, spíše jsem opakoval jednoduché minihry pořád dokola. Mnohdy jsem měl pocit, že si musím herní pasáž vyloženě protrpět.

Valiant Hearts: Coming Home Valiant Hearts: Coming HomeFoto CGC

Hraní na mobilu je bohužel těžkopádnější. Stále se jedná o jednoduchou adventuru, kde vrcholem interakce je vzít předmět a hodit ho, ačkoli občas za něco zatáhnete a naštělujete. Základ funguje dobře, držením prstů se hýbete, tažením vcházíte do budov a držením a mířením házíte předmět. Za prvé ale máte pomalejší reakce a za druhé občas se rve držení prstů a nejednou se mi stalo, že jsem chtěl jít, ale postava začala házet. Jak kdybych měl loupat bramboru lžící. Jde to, ale stejně si radši vezmu škrabku.

Valiant Hearts: Coming Home Valiant Hearts: Coming HomeFoto CGC

Optimalizace na mobilech mi obecně přišla špatná. Mám Samsung Galaxy M13, což není žádné dělo, ostatně běžně hraju radši na Steam Decku, nicméně většina scén šla hrát bez potíží. Jakékoli náročnější prostředí však způsobilo rapidní pokles fps a hra občas skoro nešla hrát. Na výkonnějších redakčních zařízeních, jako je Galaxy S22 či Galaxy A52 už hra běžela citelně lépe, propady fps jsme však pociťovali i zde. 

Válka se nikdy nemění

Vizuální zpracování je stále stejné včetně téměř shodného soundtracku. Nevím, jestli vývojáři nechtěli riskovat, nebo prostě nebyl rozpočet. Nicméně moc mi to nevadilo, hra je nádherná a soundtrack je nesmírně emotivní. O to víc jsem si říkal, že je hrozná škoda, že dvojka nedostala stejnou péči jako první díl.

Valiant Hearts: Coming Home Valiant Hearts: Coming HomeFoto CGC

Stále emotivní příběh, nádherné hudební zpracování a perfektní pojetí historie nezakryje fakt, že hra je krátká a dost možná byla dělaná ve spěchu. Zde se tesař neutnul, jen tomu nedal tolik času. Hru si stejně užijete a zahrání mohu jen doporučit. Ostatně cena je jen členství Netflixu.

Jsem však za pokračování rád a doufám, že to tvůrci zkusí ještě jednou s větším rozpočtem. Je tolik částí války, co zatím nebyly zpracované. Například východní fronta, boje v Arábii, případně přesun československých legií po transsibiřské magistrále. A pokud se tvůrci budou držet alespoň této kvality, bude to stát za to.

Titul můžete stahovat zcela zdarma skrze Google Play a AppStore

Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy A52 5G, Galaxy S22 5G, Galaxy M13.  

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud