Lener nové soutěži věří | iSport.cz
9. října 2008 • 15:07

Lener nové soutěži věří

Autor: mig, zej
Slavomír Lener
TOP VIDEA
Prymula hrozí omezeními. Zavře hokej krám? Na fotbale možná limit 3 000
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve Švédsku je na své další zahraniční štaci. Slavomír Lener, jenž doma naposledy trénoval při výluce NHL Spartu, v létě převzal tým Linköpingu.A tak nechybí u premiérového ročníku Ligy mistrů. „A věřím, že bude mít budoucnost,“ říká. Od klubu má za úkol v milionářské soutěži uspět. I na severu ji totiž berou vážně.

Není divu. Odměny za každý úspěch jsou zajímavé i pro bohatší švédské celky. Navíc i Švédové cítí zvuk téhle nové akce. Linköping chce postoupit ze skupiny.

„Bereme to vážně a prestižně,“ potvrzuje Lener. Hned ale dodává, že tým chce současně uspět i v Elitserien, švédské nejvyšší soutěži. „Po základní části chceme být v první čtyřce, abychom měli výhodnou pozici pro play off .“

Jenže Liga mistrů je přece jen velká změna. Něco nového. Tenhle projekt konfrontace nejlepších klubů v Evropě se Lenerovi líbí. „Věřím, že soutěž bude mít budoucnost. Hlavní je, aby to chytilo hráče. To je první předpoklad,“ míní.

„Pokud se navíc podaří zapracovat dvacet čtyři týmů, špičkových, včetně Ruska, soutěž bude mít smysl po sportovní stránce,“ nepochybuje Lener. I když jestli je lepší česká nebo třeba švédská liga, se podle něj ukáže třeba až za další dva nebo tři roky.

I ve Švédsku se o nové soutěži hodně mluví. Podle Lenera by mohla být protiváhou NHL a KHL.

„Evropa takhle musí reagovat, nic jiného jí nezbude. Nebo jinak NHL a KHL rozeberou všechny hráče a u nás zbude už jen juniorský hokej.“ Soutěž podle něj může být zajímavá i pro sponzory.

„Potřebují mít pole působnosti v celé Evropě. V tom je šikovná NHL, která se rozšířila třeba na Floridu, kde v životě tradice nebyla, ale jsou tam silné peníze,“ upozorňuje Lener.

Co mu ale dělá vrásky, je únava hráčů. V říjnu má Linköping na programu patnáct zápasů. To je ohromná porce. „Teď hrajeme čtyři zápasy za šest dnů. To je horší než v NHL, protože tam máte zápasy na tripu a pak hrajete tři čtyři doma. Cestování tam není moc, kdežto tady se pořád střídají utkání doma a venku.“

Divoký přesun čeká celý tým i dnes. Ráno totiž odlétá z Prahy do Karlstadu, přímo k zápasu s Färjestadem. „Na takovou zátěž je třeba se dlouhodobě připravit. Mít dvacet hráčů do pole, to bude málo,“ myslí si Lener.

Témata:  sport, hokej, Lener


Články odjinud


Články odjinud