Jan Denemark
14. září 2019 • 12:26

Marner mezi největšími boháči v NHL. Pomůže Torontu ke Stanley Cupu?

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sionko: Bral bych Nedvěda, Haška a Svědíka. Jak to měl doopravdy s Barákem?
Mladá Boleslav - Plzeň: Trmal se pořádně obořil na Chorého za bolestivé šlápnutí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byla to největší letní sága v NHL. Na straně jedné mladá hvězda Mitch Marner, který se svými výkony zařadil mezi největší hvězdy celé ligy. Na straně druhé Toronto, hvězdný mančaft, který ale má velké problémy pod platovým stropem. Zvládnou ho podepsat? To byla nejčastější otázka spojená s Maple Leafs. Toronto tyhle otázky rázně utnulo obří smlouvou, kterou Marner dostal. Bude to stačit na Stanley Cup?Stručná čísla nové smlouvy Mitche Marnera? Trvat bude 6 let, hráč inkasuje 10,893 milionů dolarů ročně, stal se 7. nejlépe vydělávající hráč NHL (z pohledu platového stropu) a 5. nejlépe vydělávající útočník. Podmínky této smlouvy jsou obrovské i na poměry NHL. Ale něco podobného se čekalo. Marner byl totiž loni se ziskem 94 bodů neproduktivnějším hráčem Toronta. Tedy týmu, kde s ním v jednom útoku působí třeba John Tavares, nebo Auston Matthews. Marnerův výkon znamenal, že se dostal před licitováním o výši kontraktu do skvělé pozice.

„Jsem přesně tam, kde jsem chtěl být, tedy před nejlepšími hokejovými fanoušky na světě. Hrdě budu dál oblékat barvy Maple Leafs,“ nechal se slyšet. Spokojenost z něj zářila. Aby taky ne.

Přitom se zdálo, že se případná dohoda povleče hodně dlouho. Ještě ve čtvrtek generální manažer Kyle Dubas trochu zpražil novináře, kteří chtěli vědět novinky: „Mitch je skvělý hráč i člověk, my potřebujeme situaci vyřešit rychle. Ale od teď se už k vyjednávání nebudu vůbec vyjadřovat, končím debaty na téma nová smlouva.“ Nejspíš už v tu chvíli věděl, že je dohoda blízko.

Toronto sice zodpovědělo na klíčový dotaz, zda bude Marner hájit jejich barvy i v příští sezoně, ale zároveň vytvořilo několik nových, nepříjemných otázek. To, že je Marner pátým nejvíce vydělávající útočník v lize, bylo totiž zmíněno záměrně. V současné chvíli jsou totiž tři z těchto pěti útočníků z jedné organizace. Ano, hádáte správně, z Toronta. Platový strop je naplněn doslova k prasknutí a Toronto se do něj vejde pouze díky tomu, že má několik hráčů zapsaných na listině dlouhodobě zraněných hráčů. A i tak bude nuceno se sestavou čarovat.

Mitch Marner byl loni se ziskem 94 bodů neproduktivnějším hráčem Toronta. Tedy týmu, kde s ním v jednom útoku působí třeba John Tavares, nebo Auston Matthews.Foto profimedia.cz

Vidíte, jak všechno míří k zisku Stanley Cupu. Teď, nebo...? V útoku se nachází mamutí síla, kterou vedou zmínění Marner, Matthews a Tavares. V brance je jistota v podobě dánského gólmana Frederika Andersena. Nicméně to, co v posledních letech Toronto sráželo, je obrana. V playoff se bez prvotřídní defenzivy uspět nedá, to už je léty prověřený fakt. A situace v obraně Maple Leafs vypadá na první pohled růžově. Ale jen pro následující sezonu. Dál už ne.

Toronto si totiž bylo slabé defenzivy vědomo a tak posilovalo. Výměnou za centra Nazema Kadriho přišel z Colorada elitní ofenzivní zadák Tyson Barrie. Z volných hráčů podepsalo kvalitního defenzivního beka Codyho Ceciho. Tato dvojice tak obranu razantně vylepšila. Problémem však je, že všichni obránci na soupisce Toronta, až na Morgana Riellyho, mají smlouvu pouze na příští rok. A s tím, jak nyní vypadá jejich platový strop, je nepravděpodobné, že by bylo možné podobnou defenzivu podepsat i na příští léta.

Logicky z toho vychází jediné. Toronto má největší šanci získat Stanley Cup letos. Všechny tři řady na to mají kvalitu a tým je dobře poskládaný. Toronto to ví a bude chtít hokejový grál zvednout nad hlavu. Takže se věta dá jasně doplnit. Teď, nebo nikdy.

Nejlépe vydělávající hráči NHL v sezoně 2019-2020
1.-2. Auston Matthews (Toronto) 15,9
1.-2. John Tavares (Toronto) 15,9
3. Carey Price (Montreal) 15
4. Erik Karlsson (San Jose) 14,5
5.-6. Connor McDavid (Edmonton) 14
5.-6. Artěmij Panarin (NY Rangers) 14
7. Mitch Marner (Toronto) 10,893

Nejvyšší zátěž platového stropu mezi útočníky
1. Connor McDavid (Edmonton) 12,5
2. Artěmij Panarin (NY Rangers) 11,642
3. Auston Matthews (Toronto) 11,634
4. John Tavares (Toronto) 11
5. Mitch Marner (Toronto) 10,893

Mitch Marner byl loni se ziskem 94 bodů neproduktivnějším hráčem Toronta. Tedy týmu, kde s ním v jednom útoku působí třeba John Tavares, nebo Auston Matthews.
Mitch Marner byl loni se ziskem 94 bodů neproduktivnějším hráčem Toronta. Tedy týmu, kde s ním v jednom útoku působí třeba John Tavares, nebo Auston Matthews.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud