Autor: Adam Lacek
0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Colorado má novou jedničku. Alespoň pro zbytek týdne jí bude Pavel Francouz, jelikož jeho kolega Philipp Grubauer zamířil na marodku s problémy v dolní části těla. Německý gólman se zranil v úterním zápase v Dallasu (1:4). „Něco ho trochu trápilo,“ uvedl trenér Jared Bednar. Francouz v noci na pátek naskočil do utkání proti Nashvillu. Bláznivý zápas dovedli Avalanche do vítězného konce 9:4.

Do pátku Colorado čítalo sérii pěti proher v řadě. Do toho přišlo krátkodobé zranění brankářské jedničky Philippa Grubauera. „Francouz nám dává šanci vyhrát. Vypadá sebevědomě,“ komentoval trenér Jared Bednar situaci ještě před zápasem proti Nashvillu pro web Denver Post. „Jsme v tom společně a všichni musíme být lepší,“ uvedl český brankář k negativní sérii.

Mezi tři tyče naskočil Francouz popáté v sezoně. „Je to výborný brankář,“ chválil spoluhráče ještě před utkáním útočník Tyson Jost. „I na tréninku je velmi těžké mu dát gól. Nezáleží na tom, koho máme v brance. Víme, že tam bude zeď,“ dodal.

Zezačátku neprožíval plzeňský rodák zrovna povedený večer, polovinu zápasu protrpěl. Za první dvě třetiny měl na kontě jen devět zákroků, k tomu tři inkasované góly. Pro pohodu brankáře asi nic moc...

Nestačil na nahození Ryana Ellise od modré čáry i pokus Filipa Forsberga, který mu proklouzl mezi nohami. Obě trefy rozhodně nepatřily do kategorie nechytatelných. Po 40 minutách měl Francouz dokonce horší úspěšnost zákroků, než konkurent Pekka Rinne, který střídal už po páté inkasované brance v 27. minutě.

VIDEO | Sestřih utkání Colorado - Nashville (9:4)

Nakonec mohl Francouz slavit vysokou výhru, jeho spoluhráči totiž v ofenzivě explodovali a Avalanche vyhráli 9:4. Druhou třetinu ovládli 6:2, když všech šest branek nasázeli v rozmezí 26. a 34. minuty. „To bylo šílené,“ hodnotil rozhodující pasáž hry Joonas Donskoi, který si připsal první hattrick v NHL.

„Před utkáním jsme řešili, že musíme dávat víc gólů. Naším cílem bylo, abychom chodili ve větším počtu před branku. Obránci zase měli za úkol najít cestu, jak puk do branky nahodit. Jsem rád, že jsme se rozstříleli a že nás po těch prohrách ani nerozhodily první góly. Ukázali jsme vnitřní sílu,“ dodal finský šikula.

Francouzovy chyby tak byly smazány, český brankář si více zachytal až ve třetím dějství, kdy lapil 11 z 12 pokusů Predators. V utkání mu kryl záda z farmy povolaný 22letý Adam Werner, který v NHL ještě nikdy nenaskočil. Dá se předpokládat, že Francouz si tak poprvé v kariéře připíše druhý start v řadě.

Další utkání hraje Colorado v noci ze soboty na neděli, kdy doma přivítá Columbus. Následně čeká Avalanche pětizápasový trip, na který by už měl být Grubauer připraven.

Pavel Francouz v sezoně

12. října Arizona (doma) 3:2pr. 2 ink. góly 34 zákroků 94,4 %
19. října Tampa Bay (venku) 6:2 2 ink. góly 44 zákroků 95,7 %
26. října Anaheim (doma) 2:5 4 ink. góly 22 zákroků 84,6 %
2. listopadu Arizona (venku) 0:3 3 ink. góly 25 zákroků 89,3 %
7. listopadu Nashville (doma) 9:4 4 ink. góly 20 zákroků 83,3 %

Domácí: 00:49. Makar, 17:56. MacKinnon, 25:26. Donskoi, 25:46. Graves, 26:57. Burakovsky, 27:47. Nieto, 30:01. Calvert, 33:26. Donskoi, 57:53. Donskoi

Hosté: 12:08. Ellis, 21:25. F. Forsberg, 24:55. Duchene, 52:41. C. Smith

Domácí: Francouz (Werner) – Girard, E. Johnson, Cole, Makar, Zadorov, Graves, Barberio – Burakovsky, MacKinnon, Donskoi – Jost, Kadri, Compher – Nieto, Bellemare, Calvert – Ničuškin, Kameněv, Tynan.

Hosté: Rinne (27. Saros) – Josi, Ellis, Ekholm, Fabbro, Hamhuis, Y. Weber – F. Forsberg, Johansen, Arvidsson – Järnkrok, Turris, Duchene – Grimaldi, Bonino, C. Smith – Watson, Sissons, Mikael Granlund.

Nicholson, L’Ecuyer – Pancich, Tobias

Pepsi Center, Denver

17 492 diváků

Český brankář Pavel Francouz vychytal Coloradu výhru 9:4 v divokém zápase proti Nashviilu