Hokejoví brankáři si začali zdobit masky v 70. letech. Krášlili je hlavně barvami a znaky klubů, přibývaly však vynalézavější výtvory a ze zdobení masek se vyvinul nový druh umění. Některé se staly legendárními. Proslavila se i strohá, černá přilba Cooper s rovnou mřížkou, kterou v Buffalu nosil Dominik Hašek. Naproti ní však byli třeba orlové v různých barevných variacích, podle toho, kde zrovna chytal jeho současník Ed Belfour. ISport.cz si pro vás připravil výběr těch nejslavnějších "vylepšených" masek, ve kterých chytali brankáři NHL.
Děsivá lebka
Gary Bromley
Vancouver Canucks
V NHL nezanechal hlubokou stopu, ale předběhl dobu. Když se Gary Bromley začátkem 80. let postavil do branky Vancouver Canucks s děsivou maskou s věrným motivem lidské lebky, nevzbudil tak velký rozruch. V dnešní době internetu a sociálních sítích by zasáhla víc lidí. Někdejší náhradník však už tehdy svojí naturalisticky propracovanou lebkou se zubatou čelistí na krytu vyvolávající mráz po zádech i po letech nastolil trend, který pokračuje doposud.
Cheeversovo druhé já
Gerry Cheevers
Boston Bruins
Gerry Cheevers získal s Bostonem dvakrát Stanley Cup, je členem Síně slávy. Prvních deset stehů mu na masku namaloval fi xou masér Bruins. Tenhle unikát vznikl na truc. Cheevers dostal na tréninku pukem do hlavy, kouč Harry Sinden ho ještě seřval. Maska se pak stala jeho druhým já. Kdykoli ho příště ochránila po zásahu pukem, přidělal v příslušném místě další štychy. V roce 2003 nosil v Bostonu na jeho počest podobný výtvor Steve Shields. V horní části měl dokonce přimalováno Cheeversovo čelo a po stranách uši.
Kobra Simmons
Gary Simmons
California Golden Seals
V NHL prohrál víc zápasů, než v kolika pomohl k vítězství. Gary Simmons nejvíc proslul maskou s vyobrazením kobry, kterou nosil v 70. letech v barvách California Golden Seals. Námět hada plazícího se vzhůru mezi jeho očima vznikl ze Simmonsovy přezdívky. Dostal ji od novinářů kvůli stylu chytání, při zákrocích často končil vleže na břiše. Designér Greg Harrison kobře přimaloval chřestící články, které má na těle jiný druh hadů, nicméně v torontské Síni slávy schraňují hned dva exempláře.
Lev Gratton
Gilles Gratton
NY Rangers, St. Louis Blues
Gilles Gratton byl zvláštní povaha, zčásti nepochopený, také se o něm psalo mnoho nepravd. Stejně tak si podle něj svět mylně vysvětluje výjev na masce, kterou nosil v ročníku 1976/77. Obecně se má za to, že zobrazuje řvoucího lva. Někdejší gólman New York Rangers a St. Louis se v tomto znamení narodil. Sám však tvrdí, že ta kočkovitá šelma je tygr. Nápad se zrodil během cesty letadlem, když si Gratton pročítal časopis National Geographic. Na soupeře před brankou pak prý během zápasu zlostně vrčel. Ale třeba je to jen povídačka.
Válečník Bannerman
Murray Bannerman
Chicago Blackhawks
Jiné masky byly možná slavnější, ale málokterá naháněla hrůzu jako ta, kterou v Chicagu nasazoval Murray Bannerman. Nástupce dlouholeté opory Tonyho Esposita na ni vedle loga Blackhawks nechal zhotovit motivy, jaké si před bojem malovali na obličeje indiánští válečníci. Zatímco znak klubu po stranách a drobné malůvky v obličejové části odkazují na původní Severoameričany, bílý podklad připomíná spíš prvky tradičního japonského divadla. Maska nestrašila jen malé děti, ale i střelce.
Ostrovan Resch
Glenn Resch
NY Islanders
Glenn Resch chytal za New York Islanders v době, kdy byli na vzestupu a stihl ještě jejich první triumf v roce 1980. To už kryl záda Billymu Smithovi v přilbě s mřížkou. Předtím však nosil masku tmavě modré barvy s písmeny NY a obrysy Long Islandu, jaký měl jeho klub ve znaku. Zatímco jiní spolupracovali už tehdy s renomovanými tvůrci, jeho motiv vymyslela vysokoškolačka a fanynka týmu Linda Spinellová.