22. května 2020 • 10:35

Nejvíc přehlížený hráč historie NHL? Ikona zvolila Čecha. Kdo to je a proč?

Autor: jab
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta
PRVNÍ DOJEM se Zbyňkem Irglem: Každý hráč Třince ví, co dělat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tomáš Kaberle zanechal v NHL nesmazatelnou stopu. V nejlepší lize světa odehrál takřka tisícovku zápasů pro 563 bodíků, v Torontu šéfoval přesilovkám a vypracoval se až na asistenta kapitána. V roce 2011 byl u zatím posledního triumfu Bostonu ve Stanley Cupu, čtyřikrát si strčil Utkání hvězd. Klobouk dolů! Přesto mnozí experti mají za to, že se mu mělo dostat podstatně většího kreditu. Jeden z nich teď promluvil v rozhovoru pro Sportsnet.Pamatujete na Bryana McCabea? Metrákový řízek, extrémně produktivní bek, kterému šili na dres kapitánské céčko jak u Islanders, tak na Floridě. Toliko krátký výčet jeho úspěchů. Rodák ze St. Catharines v Ontariu odehrál za Toronto sedm plodných sezon (2000-2008) a na spolupráci s Kaberlem dodnes nedá dopustit.

„Bez něj bych nikdy nebyl tak úspěšný,“ má jasno McCabe, který vyzdvihl i Kaberleho techniku, bruslení a rozvahu. A ještě pokračoval. „Podle mě je Tomáš jeden z nejvíce přehlížených hráčů, co kdy v NHL působili. Jeho umění zůstalo nedoceněno,“ nechal se slyšet čtyřiačtyřicetiletý Kanaďan.

Společně prožili v Mekce hokeje krásné časy. Kaberle odehrál za Maple Leafs 878 utkání pro 520 bodů (83+437), což z něj činí druhého nejproduktivnějšího zadáka klubové historie za Börje Salmingem. McCabe (83+214 za 523 zápasů) je v této statistice šestý.

Nejproduktivnější obránci historie Toronta

1.) Börje Salming 1099 zápasů, 768 bodů (148+620)
2.) Tomáš Kaberle 878 zápasů, 520 bodů (83+437)
3.) Tim Horton 1184 zápasů, 458 bodů (109+439)
4.) Ian Turnbull 580 zápasů, 414 bodů (112+302)
5.) Jim McKenny 594 zápasů, 327 bodů (81+246)
6.) Bryan McCabe 523 zápasů, 297 bodů (83+214)

Skvělá bilance, že? V hlasování o Norris Trophy ale rodák z Rakovníka nikdy neskončil lépe než jedenáctý a jeho gáže nikdy neatakovala ani hranici pěti milionů dolarů za sezonu, zatímco McCabe brával v dobách největší slávy i sedm milionů. Paradox, na který jeho bývalý parťák z obrany také poukázal.

„Byl to právě Tomáš, díky komu byla má práce tak snadná. Nemohl jsem si přát lepšího nahrávače a parťáka. Vždycky mě našel neuvěřitelnou přihrávkou, klidně přes celé hřiště. Skvěle jsme se doplňovali, byli jsme tak trochu jako jing a jang,“ smekl McCabe, který ukončil kariéru v roce 2011, když floridské Sunrise vyměnil za Manhattan.

 Rangers ale tehdy v prvním kole play off schytali šišku 1:4 od Washingtonu a McCabe vygeneroval jen dvě asistence, načež svou výstroj navždy hodil do sklepa.

Manželka ho ponoukla, aby dělal kurýra

Jeho spolupráci s Kaberlem chybí jen výrazný týmový úspěch, za sedm let došli nejdál do finále Východní konference, kde padli 2:4 s Carolinou. Rány si tak lízali na světových šampionátech, kde oba získali po jedné zlaté medaili. A společně byli i u začátku tristní šňůry, během které se v Torontu nehrálo o Stanley Cup dlouhých sedm let v řadě (2005-2012). McCabe se loučil po ročníku 2007/08, Kaberle v průběhu sezony 2010/11, když posílil Boston.

Velcí parťáci Bryan McCabe a Tomáš Kaberle během utkání za starou gardu Toronta.Foto profimedia.cz

Pamatujete ten majstrštyk? Mizerné Toronto 18. února 2011 za Kaberleho získalo útočníka Joea Colbornea a právo výběru v prvním kole draftu, ale vítězem trejdu byl jednoznačně český obránce. O necelé čtyři měsíce později mohl v Rogers Areně ve Vancouveru díky vítězství 4:0 v rozhodujícím sedmém utkání zvednout nad hlavu Stanley Cup. Za 25 utkání play off pobral solidních 11 asistencí.

Po konci v Bruins navlékl kladenský odchovanec a člen slavné dynastie ještě dresy Caroliny a Montrealu, kariéru ukončil v roce 2016 po sezoně v Kometě Brno. A kde je mu konec? Žije v Torontu, které ho vzalo za svého na draftu v roce 1996 jako 204. hráče celkově. Kruh se uzavřel, Kaberleho manželka Julia navíc ve městě provozuje se sestrou restauraci. Podniku se krize způsobená COVIDEM-19 také nevyhnula, a tak nesmírně skromný hokejista přiložil ruku k dílu a jal se rozvážet jejich pokrmy jako kurýr.

„Zákazníci se chichotají, dělají fotky nebo se zvědavě dívají a říkají, že mě odněkud znají,“ řekl v březnu stanici CBC Kaberle. „Baví mě to. Pokud mohu v tomto čase vyvolat na jejich tváři úsměv, udělám cokoliv.“

„Nebyl to úplně jeho nápad, trochu jsem ho ponoukla. Požádala jsem ho o pomoc a on řekl, že jasně. Však ho znáte,„ dodala se smíchem manželka Julia.

Tomáš Kaberle a David Krejčí vyhráli Stanley Cup v roce 2011 s Bostonem
Tomáš Kaberle a David Krejčí vyhráli Stanley Cup v roce 2011 s Bostonem

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Deník Sport, titulní strana, 22. května Deník Sport, titulní strana, 22. květnaFoto Sport

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud