Pavel Ryšavý
9. července 2021 • 04:30

Pán prstenů Rutta: Z Kadaně až ke Stanley Cupu. Růžička po něm šlapal

Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
SESTŘIH: Kometa Brno - Liberec, 1:4. Obrat Tygrů řídil Zachar dvěma góly
PĚT klubů nigérijské střely. Připomeňte si český příběh Fortune Basseyho
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na fotkách se směje na celé kolo. Jan Rutta vyhrál podruhé za sebou Stanley Cup, nastupuje v první obraně, válí za nejlepší tým na světě. Ve 30 letech je na vrcholu a v Tampě bude pokračovat i dál. Přitom klidně s hokejem mohl praštit. Vysoký a hubený kluk, který má talent, ale tak nějak všechno vyšumí? Těch je a ještě bude. Jenže v Chomutově na něj dupnul trenérský tandem Kopřiva+Růžička. „Jestli jsem na něj byl tvrdý? Docela jo,“ přiznává dnes kouč mistrů světa.Hodíte prsten do ohně a rozsvítí se na něm verš, který začíná takhle: „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže...“ Asi nenajdete hokejistu, pro něhož by mělo legendární dílo Pán Prstenů od J. R. R. Tolkina takový smysl jako pro Jana Ruttu. Filmovou trilogii hltal tak, že ji znal i pozpátku. Začal ji sledovat pak v angličtině, což ho nakoplo, že začal studovat jazyk. Když v roce 2017 přišel do NHL, prodal s vynikající znalostí jazyka svoji upřímnou povahu.

„Všem se líbil a do Chicaga chtěl přijít, to byla taky důležitá věc. Navíc je to velmi komunikativní kluk, žádný introvert,“ představoval ho pro server The Athletic ředitel evropského skautingu Chicaga Mats Hallin.

Před čtyřmi roky si Rutta zahrál na MS v Paříži a po něm podepsal smlouvu v NHL, už tohle byl sen. Sezonu 2013/14 začínal v Kadani, Jiřímu Čelanskému se nevešel do sestavy Chomutova. Sám byl naštvaný, věděl, že tam patří. Jenže Piráti v té době nakupovali hlavně veterány, vysloužilce se jménem. Jeden hubeňour? Takových je... Tehdy byl kousek od toho, aby s hokejem praštil.

Dočtěte si celý článek a získejte neomezený přístup k obsahu na iSport.cz!

S iSport PREMIUM budete mít exkluzivní videa, zákulisní informace i analýzy. První měsíc jen za 49 Kč.

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
5
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud