Pastrňák přihrával, Boston ale schytal výprask. Vaněček u výhry Capitals

Autor: iSport.cz
1
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Hokejový brankář Vítek Vaněček pomohl v NHL třiceti zákroky k výhře Washingtonu 4:3 v prodloužení nad Winnipegem. V úterním programu bodoval z českých hráčů pouze David Pastrňák, který si připsal asistenci u jediného gólu Bostonu při domácí prohře 1:7 s Carolinou. David Rittich neodvrátil i přes 21 zásahů porážku Nashvillu 1:3 s Vancouverem.

Vaněček vychytal v minulém utkání první nulu sezony, ale proti Winnipegu vytahoval puk z branky dvakrát v úvodních třech minutách. Nejdříve využil Kyle Connor přesilovou hru, poté z přečíslení zvýšil Cole Perfetti. Český gólman vzápětí chytil sólový únik, dvakrát jej v první třetině ještě zachránila tyč.

Vaněček podržel tým i v prostřední třetině za stavu 2:2, kdy se v oslabení blýskl několika dobrými zákroky. „Zachránil nás,“ řekl trenér Washingtonu Peter Laviolette. Líbilo se mu, že českého gólmana nerozhodily dvě rychle inkasované branky. „Stále bojoval a odvedl pro nás skvělou práci.“

Washington otočil v dalším průběhu na 3:2. Alexandr Ovečkin snížil 757. gólem v NHL a osamostatnil se od Leona Draisatla v čele produktivity této sezony (27+28) i v tabulce střelců. O obrat se zasloužili Dmitrij Orlov a Alexej Protas. Útočník Winnipegu Pierre-Luc Dubois poslal při hře bez brankáře z dorážky zápas do prodloužení, které rozhodl po 26 sekundách Tom Wilson.

Carolina hrála bez Martina Nečase, který chyběl týmu kvůli covidovému protokolu. I bez českého útočníka, jenž byl minule vyhlášen první hvězdou zápasu, ale jednoznačně zvítězili. Hurricanes položili základ úspěchu v úvodní třetině, kterou ovládli i díky dvěma gólům Jesperiho Kotkaniemiho 5:1. Pod čestný úspěch Bostonu se podepsal Pastrňák, jehož přihrávka do prostoru před brankou se odrazila do sítě od brusle Patrice Bergerona.

Boston utrpěl nejvyšší prohru v sezoně ve výjimečný den. Před utkáním slavnostně vyvěsili ke stropu haly dres s číslem 22, které nosil Willie O'Ree, první černošský hokejista v NHL.

„Nikdy nezapomenu, jak mě spoluhráči přijali v kabině jako jednoho z nich,“ řekl O'Ree, který v soutěži debutoval přesně před 64 lety. Přiznal, že ne všem hráčům soupeřů to bylo po chuti. Řídil se ale radou svého bratra Richarda. „Říkal mi, abych se soustředil na cíle, jaké jsem si stanovil. Abych makal a zůstal pozitivní. O to jsem se vždy snažil, když jsem na sebe navlékl dres Bostonu.“

Skóre v Nashvillu otevřel ve 23. minutě Philip Tomasino, poté ale už dávali branky jen hráči Vancouveru. Ještě ve druhé třetině překonal Ritticha, který chytal v novém kalendářním roce poprvé, z dorážky Elias Pettersson. Na začátku poslední části se prosadil tečí Brock Boeser a po chybě domácí obrany zvýšil zblízka Juho Lammikko.

Čtyřmi asistencemi režíroval Johnny Gaudreau výhru Calgary 5:1 nad Floridou. V dresu kanadského týmu plnil roli náhradního gólmana Daniel Vladař, na straně poražených si připsal dva záporné body Radko Gudas.

Florida opustila po prohře první místo v NHL, v čele ji vystřídala Tampa Bay, která zvítězila i bez zraněného Ondřeje Paláta 6:4 na ledě Los Angeles. Hlavním strůjcem úspěchu byl obránce Victor Hedman, který strávil na ledě 32 a půl minuty a podílel se na třech gólech (2+1). Švédský bek svou druhou trefou v utkání zlomil v 51. minutě nerozhodný stav 3:3. Obhájce Stanleyova poháru hrál jen se čtyřmi obránci, protože Erika Černáka a Jana Ruttu nepustila do hry zranění.

Philadelphia podlehla doma New Yorku lslanders 3:4 po nájezdech a připsala si devátou prohru v řadě. Rozstřel trval devět kol a měl jediného úspěšného střelce - Olivera Wahlstroma.

Domácí: 14:39. J. van Riemsdyk, 33:54. Konecny, 44:05. Giroux

Hosté: 02:08. Salo, 33:28. Bailey, 55:32. Cizikas, . Wahlstrom

Domácí: Hart (M. Jones) – Sanheim, Provorov (A), Braun, York, Ristolainen, Yandle – Atkinson, Giroux (C), Farabee – Konecny, Laughton (A), Lindblom – Mayhew, Willman, J. van Riemsdyk – MacEwen, Bunnaman, Frost.

Hosté: Varlamov (I. Sorokin) – Mayfield, Pelech, Dobson, Chára, Greene, Salo – Bellows, Barzal, A. Lee (C) – Bailey (A), Nelson, Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Parise – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Blandina, Nicholson – Pancich, Cherrey

Wells Fargo Center, Philadelphia

Domácí: 11:13. Bergeron

Hosté: 03:44. T. Teräväinen, 06:03. Kotkaniemi, 11:26. Slavin, 16:01. Jarvis, 16:57. Stepan, 43:05. Slavin, 47:48. A. Svečnikov

Domácí: T. Rask (20. Ullmark) – McAvoy, Grzelcyk, Carlo, M. Reilly, Clifton, Forbort – Craig Smith, Bergeron (C), B. Marchand (A) – Pastrňák (A), Haula, T. Hall – O. Steen, Coyle, DeBrusk – Lazar, T. Nosek, Blidh.

Hosté: F. Andersen (LaFontaine) – A. DeAngelo, Slavin, Pesce, Skjei, Cole, Brendan Smith – Jarvis, Aho (A), T. Teräväinen – Niederreiter, Trocheck, A. Svečnikov – Fast, J. Staal (C), Lorentz – Stepan (A), Kotkaniemi, Martinook.

F. L'Ecuyer, F. South

TD Garden, Boston

Domácí: 27:44. Batherson

Hosté: 12:07. Cozens, 50:03. Jankowski, 59:21. Tuch

Domácí: A. Forsberg (F. Gustavsson) – Bernard-Docker, Chabot (A), Zub, Holden, J. Brown, Brännström – Ennis, Norris, B. Tkachuk (C) – Batherson, Stützle, N. Paul (A) – Watson, Gambrell, Sanford – Gaudette, Tierney, Formenton.

Hosté: Houser (Dell) – Jokiharju (A), Dahlin, Pysyk (A), M. Samuelsson, Hägg, Butcher – Tuch, J. Skinner, V. Olofsson – Cozens, R. Asplund, Krebs – Okposo (C), Hayden, Eakin – Bjork, B. Murray, Jankowski.

Syvret, Hebert – Shewchyk, Barton.

Canadian Tire Centre, Ottawa

Bez diváků. diváků

Domácí: 16:58. Ovečkin, 24:26. D. Orlov, 44:15. Protas, 60:26. T. Wilson

Hosté: 01:02. Connor, 02:20. Perfetti, 58:55. Dubois

Domácí: Vaněček (Samsonov) – J. Schultz, Fehérváry, Nick Jensen, D. Orlov, T. van Riemsdyk, Cholowski – Hathaway, Kuzněcov, Ovečkin (C) – T. Wilson (A), Bäckström (A), Protas – Sprong, Eller, McMichael – Leason, N. Dowd, Hagelin.

Hosté: Hellebuyck (Berdin) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Samberg, N. Schmidt, Stanley – Ehlers, Scheifele (A), Copp – Perfetti, Dubois, Connor – Poganski, Lowry (A), Harkins – K. Reichel, Toninato, Vesalainen.

Mclsaac, Anderson – Mills, Suchánek

Capital One Arena, Washington

18 573 diváků

Domácí: 22:51. Tomasino

Hosté: 27:23. Elias Pettersson, 43:41. Boeser, 52:19. Lammikko

Domácí: Rittich (Saros) – A. Carrier, Josi (C), Benning, Harpur, P. Myers, Borowiecki – Duchene, Mikael Granlund (A), F. Forsberg – Kunin, Johansen (A), Cousins – Jeannot, Sissons, Trenin – Tomasino, McCarron, Tolvanen.

Hosté: Demko (S. Martin) – T. Myers, Ekman-Larsson (A), Poolman, Q. Hughes, L. Schenn, Burroughs – Boeser, J. T. Miller (A), Pearson – Höglander, Horvat (C), Elias Pettersson – Highmore, Lammikko, Motte – Chiasson, Dickinson, Podkolzin.

Rooney C. – St. Pierre J.

Bridgestone Arena, Nashville

16 676 diváků

Domácí: 36:24. Peterson, 43:03. Seguin, 58:41. Pavelski

Hosté: 27:35. Dvorak, 27:57. Pezzetta, 41:03. Toffoli, 42:37. Dvorak, 44:18. Josh Anderson

Domácí: Oettinger (45. Holtby) – M. Heiskanen, R. Suter, J. Klingberg, Lindell (A), Hakanpää, Hanley – Pavelski, Hintz, Peterson – Seguin (A), Jamie Benn (C), Gurjanov – Glendening, Faksa, M. Raffl – Kiviranta, Damiani, Rhett Gardner.

Hosté: Montembeault (Primeau) – D. Savard, Chiarot (A), Petry (A), Clague, A. Romanov, Ch. Wideman – Josh Anderson, R. Pitlick, Drouin – Evans, Suzuki, Toffoli (A) – Lehkonen, Poehling, Pezzetta – M. Hoffman, Dvorak, Dauphin.

Sutherland, Luxmore – MacPherson, Knorr

American Airlines Center, Dallas

17 679 diváků

Domácí: 04:36. R. Andersson, 11:38. Coleman, 36:03. Monahan, 43:47. M. Tkachuk, 46:43. Monahan

Hosté: 32:36. S. Bennett

Domácí: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, Ch. Tanev, Kylington, Gudbranson, Zadorov – M. Tkachuk (A), E. Lindholm, J. Gaudreau – Coleman, Backlund (A), Mangiapane – D. Dubé, Monahan (A), Lucic – B. Ritchie, B. Richardson, T. Lewis.

Hosté: S. Knight (Bobrovskij) – Weegar, Ekblad (A), Forsling, Gudas, Juolevi, Montour – Verhaeghe, Barkov (C), S. Reinhart – Huberdeau (A), S. Bennett, Duclair – Vatrano, A. Lundell, Marchment – Lomberg, Luostarinen, Hörnqvist.

Lambert, Skilliter – Toomey, Gawryletz

Scotiabank Saddledome, Calgary

Domácí: 28:52. B. Lizotte, 31:44. Iafallo, 36:04. Kaliyev, 59:05. Danault

Hosté: 13:17. Hedman, 33:03. Kučerov, 34:40. Bellemare, 50:43. Hedman, 55:20. M. Joseph, 57:18. Stamkos

Domácí: C. Petersen (Quick) – M. Anderson, Doughty (A), O. Määttä, Björnfot, M. Roy, Durzi – Iafallo, Kopitar (C), D. Brown (A) – T. Moore, Danault, Arvidsson – Turcotte, Kupari, Fagemo – B. Lemieux, B. Lizotte, Kaliyev.

Hosté: Vasilevskij (B. Elliott) – Hedman (A), McDonagh, Sergačjov, C. Foote – M. Joseph, B. Point, Kučerov – Killorn, Cirelli, Stamkos (C) – Maroon, Bellemare, Perry (A) – Katchouk, Colton, Raddysh.

Dwyer, Furlatt – Murchison, Hunt

Crypto.com Arena, Los Angeles

15 128 diváků

Výsledky NHL

Calgary - Florida 5:1, Nashville - Vancouver 1:3, Philadelphia - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech, Boston - Carolina 1:7, Ottawa - Buffalo 1:3, Washington - Winnipeg 4:3 v prodl., Dallas - Montreal 3:5, Los Angeles - Tampa Bay 4:6.