Vejmelka pod palbou, měl přes třicet zákroků. Vladař u obratu Colorada

0
Trpišovský poznal strach, Sparta nenašla otvírák. Preciado? Koledoval si
První dojem z filmu o Gabriele Soukalové. "Nabízí naději ostatním"

Karel Vejmelka pustil v NHL ve svém prvním startu za poslední tři týdny čtyři branky z 37 střel při prohře hokejistů Arizony 2:5 v Buffalu. Calgary nestačilo 31 zákroků Daniela Vladaře, kanadský tým podlehl domácímu Coloradu 5:6.

Vejmelka chytal poprvé od 22. listopadu a už ve třetí minutě jej překonal z dorážky Kyle Okposo. Arizona vyrovnala v úvodu prostřední třetiny, kdy se poprvé v NHL trefil Michael Kesselring. Buffalo ale kontrovalo a v pasáži od 27. do 36. minuty odskočilo do vedení 4:1. Nejdříve vrátil domácím vedení Eric Robinson z dorážky a Peyton Krebs zvýšil střelou z levého kruhu. U čtvrtého gólu si Vejmelka srazil do branky nahození Joshe Peterky od zadního mantinelu.

Zápas zdramatizoval v 53. minutě Michael Carcone gólem v oslabení, ale při hře Arizony bez brankáře zpečetil výhru Rasmus Dahlin. Vejmelka čeká na vítězství od 21. října a Coyotes v poslední době upřednostňují Connora Ingrama, který před utkáním v Buffalu odchytal devět zápasů v řadě.

„Nedařila se nám souhra, proto jsme neměli moc puk a museli se hodně bránit. Za těchto okolností jsme dopadli ještě dobře,“ prohlásil trenér Arizony Andre Tourigny.

Vladař, který byl ve svém předchozím startu střídán, držel až do 52. minuty vedení 5:3. Závěr ale patřil Coloradu. Nejdříve doklepl sražený puk do odkryté branky Ross Colton, tečí vyrovnal Mikko Rantanen a obrat završil ze sólového úniku Nathan MacKinnon.

„Často zakončuju střelou nad lapačku a mám pocit, že někteří gólmani s tím už tak trochu počítají. Proto jsem vypálil pod vyrážečku a řekl bych, že jsem jej překvapil,“ popsal vítězný gól MacKinnon, který by vyhlášen první hvězdou zápasu. „Pozitivní je, že nikdo nepolevoval. I za stavu 3:5 jsme je pořád tlačili a za správný přístup jsme byli odměněni,“ radoval se.

John Tavares si připsal symbolicky tisící bod kariéry na ledě newyorských Islanders, kteří z něj v roce 2009 udělali jedničku draftu. Kanadský útočník pomohl Torontu gólem a přihrávkou k vyrovnání skóre z 1:3 na 3:3. O výhře domácích 4:3 rozhodl v prodloužení Bo Horvat.

„Více bych si tento krásný moment užil, kdybychom vyhráli. Ale i tak jsem na to hrdý a je unikátní, že se mi to povedlo proti klubu, kde jsem strávil devět sezon a kterému vděčím za to, jaký jsem. Hodně mě tohle místo ovlivnilo, znamená pro mě moc,“ řekl Tavares, který je 98. hráčem v historii NHL s tisíci body (435+565).

Ve zbývajícím utkání pondělního programu porazil Dallas na svém ledě Detroit 6:3. Na polovině branek (2+1) se podílel obránce Miro Heiskanen, první hvězda zápasu. Jeho spoluhráč Radek Faksa zaznamenal dva kladné body do statistiky +/-.

Domácí: 02:25. Okposo, 26:14. Robinson, 30:52. Krebs, 35:06. Peterka, 58:55. Dahlin

Hosté: 23:01. Kesselring, 52:47. Carcone

Domácí: Levi (Luukkonen) – Dahlin (A), Jokiharju, Power, Ry. Johnson, Clifton, E. Johnson – J. Skinner, Mittelstadt, T. Thompson – Benson, Cozens, Peterka – Murray, Jost, V. Olofsson – Robinson, Krebs, Okposo (C).

Hosté: Vejmelka (Ingram) – Dumba, Moser, Välimäki, Stecher, J. Brown, Dermott, Kesselring – Keller (A), Schmaltz (A), Zucker – Maccelli, Bjugstad, Crouse (A) – Kelemen, L. Cooley, O'Brien – Carcone, Kerfoot.

McIsaac, StLaurent – Murray, Nansen

KeyBank Center, Buffalo

19 083 diváků

Domácí: 09:20. Nelson, 18:33. Cizikas, 21:10. Palmieri, 60:46. Horvat

Hosté: 05:50. Matthews, 27:43. Tavares, 59:53. Rielly

Domácí: Sorokin (Varlamov) – Dobson, Romanov, Bortuzzo, Bolduc, Mayfield, Reilly – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Gauthier, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, Fasching.

Hosté: Samsonov (Mar. Jones) – Brodie, Rielly (A), McCabe, Lagesson, Timmins, Benoit – W. Nylander, Matthews, Knies – Marner (A), Tavares (C), Bertuzzi – Järnkrok, Domi, N. Robertson – Reaves, Kämpf, Gregor.

G. Hebert, Ch. Lee – R. Jackson, A. Smith

UBS Arena, New York

17 255 diváků

Domácí: 13:35. Heiskanen, 19:59. Lindell, 31:16. J. Robertson, 33:30. Duchene, 53:51. Pavelski, 59:18. Heiskanen

Hosté: 05:20. Sprong, 33:52. Berggren, 53:21. Veleno

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen, R. Suter, Hakanpää, Lindell (A), Hanley, Harley – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Duchene, Marchment – Dadonov, W. Johnston, Benn (C) – Cr. Smith, Faksa, Steel.

Hosté: Reimer (Lyon) – Seider, Walman, Petry, Chiarot (A), Gostisbehere, Määttä – P. Kane, Veleno, DeBrincat – Raymond, Copp (A), Fabbri – Berggren, Rasmussen, Sprong – Fischer, Czarnik, Aston-Reese.

Rooney, Markovic – Berg, McNamara

American Airlines Center, Dallas

18 532 diváků

Domácí: 18:14. Tatar, 21:43. Makar, 34:57. Meyers, 51:20. Colton, 53:31. Rantanen, 55:30. MacKinnon

Hosté: 13:46. Kadri, 25:14. Mangiapane, 33:21. Coleman, 36:19. Zary, 38:34. Šarangovič

Domácí: Georgijev (41. Prosvetov) – Toews, Makar, Byram, Manson, J. Johnson, Malinski – Ničuškin, MacKinnon, Rantanen – Drouin, R. Johansen, Tatar – Wood, Colton, L. O'Connor – Cogliano, F. Olofsson, Meyers.

Hosté: Vladař (Wolf) – Weegar, R. Andersson, Hanifin, C. Tanev, Solovjov, Gilbert – Zary, E. Lindholm, Šarangovič – Mangiapane, Kadri, Pospíšil – Huberdeau, Backlund, Coleman – Greer, Ružička, Dubé.