8. ledna 2023 • 05:00

Analýza MS U20: Dominantní Češi i Bedard. Brankář Slováků si řekl o draft

Autor: Adam Papoušek, inf
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Národní tým do dvaceti let má za sebou fantastické vystoupení na Mistrovství světa. Potvrzují to i moderní data. David Jiříček byl zaslouženě vyhlášen obráncem turnaje. Vynikající výkony ale podali i další mladíci. Kdo byl nejdominantnějším hráčem šampionátu? Nejlepším brankářem? A který tým se postaral o největší senzaci?

 • Výborní Češi!

  Naši mladíci bavili. Předváděli atraktivní hokej, výborně organizovaný na obou stranách kluziště. Po letech mohl český fanoušek nabýt pocitu, že se opět můžeme měřit s těmi nejlepšími. Důležitým pilířem bylo výborné složení obranných dvojic. Jiříček se Svozilem byli vidět nejvíce. Nadstandardní výkony ale podávali i Jiří Ticháček, David Špaček či Aleš Čech. Odměna se dostavila. Češi jasně dominovali proti Rakousku, Německu i Švýcarsku. V obou utkáních byli podle dat lepším týmem než Švédové. A to už něco znamená. Jediný tým, který přehrál národní mužstvo, byla Kanada – v obou zápasech.

  Poměr očekávaných gólů (xG) ČR při hře 5 proti 5:

  Zápas proti (výsledek) - xG %
  vs. Kanada (5:2) - 23 %
  vs. Rakousko (9:0) - 94 %
  vs. Švédsko (2:3p) - 73 %
  vs. Německo (8:1) - 78 %
  vs. Švýcarsko (9:1) - 73 %
  vs. Švédsko (2:1p) - 72 %
  vs. Kanada (2:3 pp) - 44 %

 • Famózní Jiříček

  Devatenáctiletý obránce byl po turnaji vyhlášen nejlepším na svém postu. Právem. Směrem do ofenzivy nebylo lepšího zadáka. Prospekt Columbusu nezaostával ovšem ani v obranné hře, ve které byl lepší než 97 % ostatních beků na turnaji. O tvrdé střele Jiříčka ví každý. Ale ve kterých dalších atributech dominoval? Křižné přihrávky napříč osou kluziště, vyhrané osobní souboje u mantinelu, zakládání ofenzivních akcí, zastavování útoků soupeře před vlastní modrou čarou. Přidal sedm bodů v sedmi utkáních. David Jiříček na šampionátu potvrdil, proč byl na posledním draftu vybrán z šestého místa. Českému hokeji po letech roste špičkový obránce.

  České hvězdy budoucnosti: Kulich jako Eliáš, klenot Komety i skandálně opomenutý gólman
  Video se připravuje ...

 • Špaček překvapil

  Ne náhodou jsme zmínili, že složení obranných dvojic bylo důležitým pilířem úspěchu národního týmu. Česká republika měla na turnaji excelentní obranu. Minimálně srovnatelnou s Kanadou. A výrazně k tomu přispěl i David Špaček, který za poslední rok udělal velký progres. Na turnaji patřil mezi nejlepší ofenzivní obránce. Vyčníval v přihrávkách na střelu do slotu a v kontrolovaných výstupech z defenzivní zóny. Největší předností Špačka byla střelba, stejně jako u Jiříčka. Celkem David Špaček zapsal osm bodů (3+5) v sedmi utkáních.

  Dvacítka je zpátky: Prodloužení 3 na 3 zrušit, radí Rulík. Stříbro se neslavilo
  Video se připravuje ...

 • Generační talent

  Nic nového. K tomu nejsou třeba ani žádná čísla. Celý svět viděl, jak skvělý Connor Bedard je. Teprve v 17 letech dotáhl Kanadu ke světovému zlatu na turnaji dvacítek. 23 bodů v 7 zápasech. Fantazie! Aby toho ale nebylo málo, Connor Bedard byl dominantní po všech strankách. Vytvořil nejvíce gólových příležitostí pro své spoluhráče, zaznamenal nejvíce vstupů do ofenzivní třetiny kluziště, velmi často nacházel své parťáky ve slotu, sám se dostal do několika gólových šancí. Zkrátka a jednoduše – nejlepší hráč turnaje.

 • Gajan si řekl o draft

  V uplynulém ročníku chytal za juniorku Skalice, v červnu si ho na draftu nikdo nevybral. Žádné překvapení. Adam Gajan se rozhodl v létě odejít do zámoří a udělal dobře. Vynikajícími výkony v NAHL si řekl o angažmá v USHL, byl nominován na šampionát a stal se nejlepším gólmanem turnaje. Zaslouženě. Ve čtyřech utkáních totiž chytil hned 4,63 gólů nad očekávání! Po čtvrtfinálových soubojích neměl jedinou konkurenci. Lze očekávat, že jeho jméno na dalším draftu bude vysloveno. Nyní už by bylo obrovským překvapením, kdyby se tak nestalo.

  *Vysvětlivka: GSAx = ‚Goals Saved Above Expected‘ (góly chycené nad očekávání)

 • Slováci se postarali o menší senzaci

  Povedený turnaj má za sebou také Slovensko. Velký podíl na tom má - už zmíněný – Adam Gajan. Ve čtvrtfinále bylo ale doslova zázrakem, že proti Kanadě dotáhlo Slovensko utkání až do prodloužení. Zámořské mužstvo v zápase jasně dominovalo a jen při hře pět proti pěti si vytvořilo hned šest očekávaných gólů. Dostalo se do 36 šancí. Naprostá dominance. Gajan z těchto střel za svá záda pustil pouze dva puky. Naopak Slováci si v této herní situaci vytvořili 2,8 očekávaných gólů a hned dvakrát skórovali. V prodloužení se ovšem projevil faktor jménem Connor Bedard, který individuální akcí poslal Kanadu do semifinále. Zaslouženě.

 • Toto je cesta

  Pokud se chce český hokej opět pravidelně měřit s těmi nejlepšími, tudy vede cesta. Hra, kterou mladíci předváděli v Halifaxu, odpovídala modernímu pojetí hokeje. Obránci se nebáli a hráli, snažili se tvořit. Nejdůležitější prvek. Působili jako vyspělí borci. I v kritických momentech se snažili situace řešit kreativně. Klobouk dolů. A když se k tomu přidají skvělé individuální výkony v útoku, nadstandardní brankář, úspěch je zaručen. Na závěr nesmíme zapomenout pochválit i vynikajícího Jiřího Kulicha. Povedený turnaj odehrálo i několik dalších útočníků včetně Brabence, Marcela, Šapovaliva či Szturce.

  ZIMÁK: Stříbro jim sluší, bravo! A teď hlavně už doma nevymýšlet blbosti
  Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.

Hokej dnes * Spengler Cup * MS v hokeji žen

Play off
Články odjinud


Články odjinud