MS v hokeji 2019 | Radost, pak opak. Coach challenge poprvé připravila Čechy o gól | iSport.cz
Jaroslav Kalina
5. května 2019 • 11:02

Radost, pak opak. Coach challenge poprvé připravila Čechy o gól

TOP VIDEA
LIGOVÝ INSIDER: Mocným se pomáhá, Balutu chápu. Fauly jsem ale viděl LIGOVÝ INSIDER: Mocným se pomáhá, Balutu chápu. Fauly jsem ale viděl
Trenér - záchranář. Připomeňte si sedm ligových štací Františka Straky Trenér - záchranář. Připomeňte si sedm ligových štací Františka Straky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Gólová euforie se vmžiku proměnila v opak. Vůbec poprvé v historii českého hokeje byl národnímu týmu sebrán gól po využití coach challenge. Poměrně nového pravidla, které bude platit na blížícím se mistrovství světa, využili švédští trenéři během zápasu s Českem, když byl podruhé v zápase překonán brankář Henrik Lundqvist. Seveřané s trenérskou výzvou uspěli, rozhodčí po přezkoumání videa neuznali branku. Výsledek zápasu to sice nijak neovlivnilo, český národní tým vyhrál v Brně 3:0, situace však vyvolala rozdílné názory.V kratičkém momentu bylo vidět, jak se z čisté radosti stává neuvěřitelné pobouření. V 33. minutě zápasu mezi Českem a Švédskem, kdy výběr kouče Miloše Říhy vedl nad hvězdným severským mužstvem 1:0, se český bojovník Dmitrij Jaškin procpal až k švédskému gólmanovi a s obrovským úsilím za soupeře dostal kotouč a Češi začali oslavovat. O pár vteřin se však ukázalo, že nadšení bylo předčasné. Rozhodčí gól neuznali a celý brněnský stadion s tím hlasitě nesouhlasil.

Jenom švédská lavička zůstala klidná. V rámci pravidla coach challenge se Seveřané úspěšně dožadovali přezkoumání situace v brankovišti na videu, pomocí kterého sudí přehodnotili situaci. Hlavním důvodem byl fakt, že Jaškin netlačil do klece puk ale Lundqvistův beton, který kotouč dopravil za brankovou čáru.

Autor neuznané trefy správnost verdiktu uznal. „Když jsem viděl video, už jsem si s tím nelámal hlavu. Tohle se v NHL děje pořád,“ řekl Jaškin, s nímž později souhlasil gólman Lundqvist i Vladimír Šindler, šéf komise rozhodčích.

Podle českého kouče Roberta Reichela ale druhá branka měla platit. „Prý to bylo kvůli bouchnutí do betonu. Mě to překvapilo, protože šel náš hráč přímo do brány, Dima (Jaškin) tam dobře pracoval a myslím si, že gól měl být uznaný. Asi to rozhodčí viděli jinak,“ řekl asistent Miloše Říhy, který prozradil, že na novinku v pravidlech jsou se zbytkem realizačního týmu připraveni.

Čeští fanoušci už si mohou na trenérskou výzvu začít zvykat. Nové pravidlo, které se hojně využívá v NHL, budou moct vidět v praxi na šampionátu v Bratislavě a později i v nové sezoně Tipsport extraligy. V české nejvyšší soutěži měla coach challenge platit již v uplynulém ročníku, elitní kluby se však domluvily na odkladu.

Jaškin o neuznaném gólu: Netrefil jsem puk, trefil jsem beton

Fotka s Henrikem? Pověsím si ji na vchodové dveře, smál se Bartošák

 

MS v hokeji 2020 - Švýcarsko, Lausanne a Curych

Program Vstupenky Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se bude konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Titul mistrů světa obhajují Finové. Český tým odehraje základní skupinu A v Lausanne, postupně se střetne se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.

Tipsport Extraliga 2019/2020: Tabulka * Kanadské bodování

MS v hokeji do 20 let 2020: Program * Vstupenky

Skupina B
Články odjinud