MS hokej 2021 | Přiletí hráči z NHL? A co podmínky či fanoušci? | iSport.cz
Ondřej Kuchař
7. února 2021 • 04:50

Otázky před MS v hokeji: Přiletí hráči z NHL? A co podmínky či fanoušci?

Vstoupit do diskuse
0
 • Jak bude vypadat letošní mistrovství světa v hokeji?Jak bude vypadat letošní mistrovství světa v hokeji?FOTO: Koláž iSport.cz

  Známe zatím jen termín a místo. Mistrovství světa v hokeji se uskuteční výhradně v lotyšské Rize, a to od 21. května do 6. června. Tedy snad. Jinak toho stále směrem k prestižní hokejové akci pořád moc nevíme. Projděte si klíčové otázky. 

 • Dostanou se do arén fanoušci?

  „Rozhodne o tom lotyšská vláda. Těžko říct názor, vše se mění ze dne na den. Máme víru, že se zvedne proočkovanost populace v Evropě i zvládání pandemie. Bylo by úžasné, kdybychom se mohli dostat přes padesát procent kapacity hal. Je to ale zatím spíš naše přání,“ přiznává člen nejužšího vedení Mezinárodní asociace ledního hokeje Petr Bříza.

  Větší Arena Riga má kapacitu 10 300 míst, menší stadion pak 6 tisíc. Zatím se však oficiálně počítá s MS bez diváků. „Hledáme kompromisní řešení. Priorita IIHF je uzavřít dohodu o tom, aby se diváci mohli šampionátu zúčastnit,“ přidává Bříza.

  Program MS v hokeji 2021: úvodní zápas s Ruskem i derby se Slováky >>

  Dostanou se do arén fanoušci?

 • Jaké čekají hráče podmínky a pravidla?

  Přísná. Kdo přijme pozvánku se turnaje zúčastnit, toho čeká několik týdnů v takzvané bublině. Pendlování jen mezi hotelem a zimákem, k tomu pravidelné testování.

  „Bude to určitě víceúrovňová bublina. Mistrovství světa je velký svátek, kdy se všichni mohou potkávat a má to unikátní atmosféru. To tentokrát bohužel nepůjde. Inspirací nám bude šampionát do dvaceti let v Edmontonu, kde taková bublina fungovala. Bude to náročné na organizaci. Teď v Kanadě třeba odjel švédský manažer na letiště pro jeden zapomenutý bágl a do bubliny už se zpátky nedostal. Vše se bude dolaďovat v příštích týdnech,“ říká Bříza.

  Jedinou výjimkou umožňující pozdější vstup do bubliny, by mělo být připojení hráčů z NHL, kteří vypadnou v play off a budou moc do Lotyšska přiletět. S tím však souvisí další otazník.

  Program MS v hokeji 2021: úvodní zápas s Ruskem i derby se Slováky >>

  Jaké čekají hráče podmínky a pravidla?

 • Budou se moc hráči z NHL šampionátu zúčastnit?

  Ještě v listopadu to vypadalo absolutně nereálně. Teď ale zatím všechno nasvědčuje tomu, že by to vyjít mělo. Minimálně termínově to zatím možné je. Základní část NHL by měla končit 8. května, už teď se ale několik zápasů posouvalo a dá se očekávat, že vinou koronavirových přerušení a karantén budou ještě další odklady duelů následovat. „Věřím, že se tam hráče z Ameriky podaří dostat. Hodně by to pomohlo kvalitě turnaje,“ ví bývalý brankář a majitel Sparty.

  Nejnáročnější bude logistika, teda doprava hokejistů přes oceán do Rigy. Aktuálně je velmi komplikované se dostat byť jen z USA do Kanady, natož dál. Vládní restrikce výrazně omezily počty komerčních letů.

  Že by IIHF zřídila speciální charterové lety na trase Severní Amerika – Lotyšsko, je prakticky vyloučeno. „Nic takového jsme zatím řešit nemohli. Bude to předmětem dalších schůzek. Zatím si to nedovedu představit, hráči jsou rozesetí po celé Severní Americe. Byl by to velice složitý logistický oříšek. Navíc si nemyslím, že IIHF bude mít peníze na vypravování speciálních letů,“ kroutí hlavou Bříza.

  Budou se moc hráči z NHL šampionátu zúčastnit?

 • Jak to ovlivní český tým?

  V NHL aktuálně působí 32 českých hráčů, další pak čekají na start ročníku nižší soutěže AHL. „Vzhledem k pandemii je to opravdu těžké. Koncem března nebo začátkem dubna mám ale v plánu odletět za velkou louži a začít komunikovat s hráči směrem k šampionátu,“ popisuje generální manažer národního mužstva Petr Nedvěd.

  Svůj pohled přidává i trenér Filip Pešán. „V této těžké covidové době bude návštěva zámoří zlomová v tom, abychom hráče motivovali reprezentovat po tak těžké sezoně v bublinách. Pracujeme na tom, chtěli bychom společně s Petrem odletět, ale uvidíme, jestli nám to opatření dovolí.“

  V následujícím týdnu čeká reprezentaci turnaj Euro Hockey Tour ve Švédsku. V dubnu přijde šest zápasů v podobě dvojutkání s Rakouskem, Německem a Slovenskem. V květnu by pak měly být generálkou na šampionát České hry. Definitivní potvrzení o tom, že se opravdu uskuteční, však zatím nepadlo.

  Jak to ovlivní český tým?

 • Čeští hráči z NHL na posledních MS

  2019 - 11 hráčů
  2018 - 7 hráčů
  2017 - 6 hráčů
  2016 - 4 hráči
  2015 - 8 hráčů

Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2021 - Riga, Lotyšsko

Mistrovství světa v hokeji se v roce 2021 bude konat od 21. května do 6. června v Rize. Bělorusku pořadatelství IIHF odebrala oficiálně kvůli problémům s bezpečností. Hokejový šampionát proběhne po roční pauze, která byla způsobena nemocí COVID-19, kvůli které IIHF šampionát  zrušila. Český tým odehraje základní skupinu A, ve které se střetne se Švédskem, Ruskem, Švýcarskem, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Běloruskem. Zápasy skupiny A proběhnout v upraveném Olympijském sportovním centru s kapacitou 6 000 diváků. Skupinu B hostí Arena Riga, ve které se odehrají i boje o medaile.
Termín Program Stadiony a města

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud