V extralize válčil jen za Zlín. Devatenáct sezon, skoro tisíc zápasů. Obránce Martin Hamrlík (47) nastupoval s hráči, kterým předtím fandil z kotle fanoušků. Někteří z nich se pak stali jeho trenéry. Dnes stojí na střídačce i on a jeho dres visí pod stropem stadionu Luďka Čajky. Právě smrtelný úraz spoluhráče mu otevřel v roce 1990 dveře mezi elitu. V seriálu deníku Sport zavzpomínal mimo jiné na historický titul a specifické metody kouče Ernesta Bokroše.

Kdo by nechyběl ve vaší Sestavě snů?
„Určitě chlapi, na které jsem chodil jako malý. Takže Pelc, Vodák. Stával jsem v rožku a řval. Pak jsem měl vyřvané hlasivky a další den ve škole nemohl mluvit. Byla to parádní výmluva soudružce učitelce při zkoušení. Z těch, se kterými jsem hrál, tam musí být Čája (Čajánek), Lešoun (Leška), Baláš (Balaštík), Štraub. Když jsem se teď díval v televizi na záznamy starých zápasů, došlo mi, jak výjimečný byl Čája. Tehdy jsem to tak neviděl a necítil. Zpětně ho vnímám jako jednoho z nejlepších hráčů, se kterými jsem hrál. Prostě borec. Ikona byl Rosťa Vlach. A taky Jarda Otevřel, vynikající hokejista a dobrý kluk.“
Excelentní technik, který vypadal, že hraje na půl plynu a přitom byl nejlepší. Je to tak?
„Přesně. Otvírák měl takový lehkovážný projev, který nejspíš vycházel z jeho povahy. Byl výborný bruslař, technik. Lidi na něj nadávali, on si rukavicí nadzvedl plexi a smál se jim. Bohužel se pak ve Finsku vážně zranil. Od té doby jsem ho viděl snad jednou. Měl jsem ho strašně rád.“
Kdo patří do vašeho elitního výběru z obránců?
„Kromě mě? (smích) Samozřejmě Tonda Stavjaňa. Pamatuji si Zdeňka Albrechta. Mým oblíbencem byl Mira Kořený a Petr Pavlas, což byl super ofenzivní bek. Hrával jsem i se současným trenérem Robertem Svobodou. To byl výborný bruslař, hodně aktivní do útoku. Kvůli menší postavě nemohl hrát fyzický hokej.“
iSport Premium nyní pro nové předplatitele jen za 1 Kč na první měsíc a slevy na televize>>>
Zažil jste zblízka i prvního Kanaďana v české lize. Vzpomínáte na Alana Leggetta?
„Jasně, nahrál jsem mu na první gól. Bylo zjevení, že se u nás objevil Kanaďan. Byl jsem z toho v euforii. Trenér Eda Novák na něj rád mluvil anglicky a já jsem se přidával. Procvičoval jsem si jazyk. Když Alan přijel, neuměl moc bruslit a měl kondiční manko. Zpočátku byl kostrbatý. Ale poctivě na sobě pracoval, změkly mu i ruce. Byl platný v oslabení. Nedostatky nahrazoval bojovností. Dravý typ byl v minulé sezoně i Val Claireaux, který náš tým hodně oživil. Měl kvalitu. Stejně jako Wolski v Třinci.“
A před časem plzeňský bijec Ryan Holllweg, co?
„Přiznám se, že od něj jsem nechtěl dostat tělo. Když mě jednou dohrál, rozdýchával jsem to cestou ještě v Brně. Narovnával jsem si kosti.“
Když jste začínal mezi seniory, hokej extrémně táhnul, že?
„Otec jezdil na každý zápas a já s ním. Chytlo mě to. Chodili jsme celá hokejová třída. Museli jsme přijít do rožku fanoušků dřív, abychom chytli místo. Uměli jsme se v tom pohybovat. Zápasy bývaly vyprodané. Jít na hokej byl jeden z největších zážitků. A docela divočina. Jako při fotbale v Anglii. Občas to bylo až nebezpečné. Dnes je to na pohodu, všude security.“
Zlín v té době nepatřil ke špičce, motal se spíš u dna tabulky. Nevadilo vám to?
„Když vyhrajete třikrát za sezonu, o to větší je euforie. (úsměv) Košice přijely o den dřív, večer se jejich hráči ožrali a pak prohráli 0:12. Bylo těžké vyhrávat se Spartou, Trenčínem, Jihlavou. Všude reprezentanti, nikdo neodcházel ven.“
Brzy jste se svými oblíbenci, jimž jste fandil z tribuny na stání, sdílel jednu kabinu…
„Zpočátku to byla obrovská euforie.