4. února 2024 • 21:05

Kometa v šoku z pomsty beků. Věříme si, líčil Lintuniemi a zkusil Michigan

1
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Nebyli jsme vám dost dobří? Tak tady je odplata! Mladoboleslavští obránci Filip Pyrochta a Alex Lintuniemi, jejichž angažmá v Kometě vyznělo rozpačitě, šokovali Winning Group Arenu, natěšenou na oslavu sedmého domácího vítězství v řadě. Teď aby se hala do příštího triumfu přejmenovala. Hosté totiž 23 sekund před koncem normální hrací doby vyrovnali na 2:2 a v prodloužení rozhodli. „Ztracené dva body,“ povzdechl si brněnský obránce Daniel Gazda.

Od reprezentanta Filipa Pyrochty se v Brně čekalo víc. Nakonec v ní odehrál sezonu a půl, než byl v lednu 2021 odeslán do Vítkovic. Tentokrát se vrátil v helmě mstitele. Při power play napálil puk od modré, Matti Järvinen cloněním před Dominikem Furchem odčinil svůj předchozí hřích (trest po zbytečném faulu na Kristiána Pospíšila) a Mladá Boleslav poslala zápas, v němž prohrávala 0:2, do prodloužení.

V jeho třetí minutě posunul Ondřej Roman kotouč ke druhé tyčce a Alex Lintuniemi, jehož Kometa na začátku tohoto roku směnila za amerického beka Zacha Osburna, si vybral svůj desátek za předčasný exodus z jihu Moravy. Šlo o jeho první zásah po návratu do Bruslařského klubu, kde prožil své nejplodnější časy v extralize. S bývalými spoluhráči se nicméně na ledě srdečně zdravil. A ve finále jim dal ťafku. „Obral nás o bod navíc,“ vyčetl mu s úsměvem Gazda. „Hrajeme teď dobře, věříme si. Udělali jsme skvělé výsledky proti některým velkým týmům. Už několikrát jsme dokázali ke konci dotáhnout skóre, s tím vědomím jsme šli do třetí třetiny i tady,“ líčil osmadvacetiletý blonďatý Fin, jenž v zápase vystřihl fintu „Michigan“. V jízdě nabral puk na hůl a pokusil se florbalově skórovat. Nikoliv poprvé. Tuhle akrobacii má nacvičenou, na tréninku se jí poctivě věnuje. „Čtyřikrát nebo pětkrát jsem byl docela blízko gólu,“ tvrdil.

Pro domácí hráče i fanoušky byla závěrečná otočka na 2:3 absolutním šokem. Vypadalo to, že Modrého soubor zápas s předposledním ovládá, není zvyklý na svém ledě ztrácet body. Po trefách Okála a Vincoura vedl po dvou třetinách o dva góly, vše směřovalo k očekávanému výsledku, Zvlášť když favorit svůj výkon po slabší první části zvedl. Jenže soupeře vrátil do hry benjamínek. Osmnáctiletý útočník Vojtěch Hradec si jako první našel Lintuniemiho nepřesnou střelu, která se od zadního mantinelu nepředvídatelně odrazila před branku, a pohotově využil toho, že byl Furch dezorientovaný, otočený zády ke hře.

Královi svěřenci začali po Novém roce dupat. Dokážou hrát rovnocenně s každým, vesměs na velmi těšné výsledky. Vyhráli potřetí v řadě, počtvrté z posledních pěti partií. Nedávno svalili Spartu, naučili se vozit body i zvenku. Jágrovo Kladno už plápolá daleko za nimi. V Brně ukázali odolnost, herní kvalitu i morálku. Nepřestali věřit v úspěch, byť se pro ně utkání vyvíjelo zle a Järvinenovo vyloučení necelé tři a půl minuty před koncem vypadalo jako rituální sebevražda. „Hrajeme do poslední minuty. V prodloužení jsme byli lepší, šli jsme si za tím víc,“ pochvaloval si asistent vítězů David Havíř. „Naše play off pokračuje,“ dodal.