Michal Koštuřík
19. dubna 2022 • 11:19

Čechmánek zná trest za podvod. Poškodil i hokejisty, za mříže nepůjde

Vstoupit do diskuse
1
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Sasínek Mäki a její cesta za snem: Už měsíc po porodu jsem běhala
Těm chytrým v Pardubicích může Červenka změnit život
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vinen. Ale do vězení nepůjde. Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek (51), olympijský vítěz z Nagana 1998, se dozvěděl trest za podvody při podnikání. Od soudu ve Zlíně v úterý odešel beze slova s tříletou podmínkou s odkladem na zkušební dobu pěti let. „Na panu Čechmánkovi se celý případ samozřejmě velmi podepsal,“ sdělil jeho zástupce Tomáš Štípek. „Vždyť trestní řízení trvalo sedm let a soud pět,“ připojil.   Dlouhá sága je u konce. Jednapadesátiletý Čechmánek , bývalá hvězda Vsetína i reprezentace a naposledy asistent ve slovenské Trnavě, jako zkrachovalý podnikatel v konkurzu zůstane na svobodě. Soud ho sice odsoudil za podvod v nepřímém úmyslu ve výši zhruba 7,2 milionů korun, ovšem podle jeho rozhodnutí se brankář nechtěl na úkor jiných obohatit.

„Pouze“ si půjčoval další peníze a neplatil za dodávky zboží či práci v době, když už rozhodně věděl, že nemá prostředky na úhradu závazků. Navíc se před věřiteli vymlouval, nereagoval na jejich výzvy a posléze se pro ne stal nedostupným. „V rámci mantinelů, které nastavil odvolací soud, nepovažuju tento rozsudek za překvapivý,“ shrnul státní zástupce Petr Matoušek. „Ale budeme zvažovat, zda není uložený trest nepřiměřeně mírný. I to by byl samozřejmě důvod pro odvolání.“

Čechmánkovi byla prokazována vina od března 2013, té z let předchozích byl nakonec zproštěn. „Tíživá finanční situace mu neumožňovala závazkům dostát. Byl to důsledek jeho nezodpovědného přístupu při realizaci vlastních investičních projektů,“ uvedl soudce Pavel Dvorský. Finanční trest od soudu nedostal. „S ohledem na skutečnost, že obžalovaný je už několik let v konkurzu,“ vysvětlil Dvorský.  

Obžalovanému Romanu Čechmánkovi hrozí za podvod až 4 roky vězení
Obžalovanému Romanu Čechmánkovi hrozí za podvod až 4 roky vězení

Přes dva a půl milionu korun dluží odchovanec Zlína podnikateli Petru Šenkeříkovi, otci obránce Českých Budějovic. O dva miliony přišel hokejový mistr světa Miroslav Blaťák, další z Čechmánkových věřitelů z hokejového prostředí. Sedm „míčů“ mu před lety půjčil trojnásobný světový šampion a kamarád z dětství Petr Čajánek , ovšem posléze pohledávku za jeden milion prodal. Bylo mu jasné, že celou částku nikdy zpátky nedostane.

Zarostlý Čechmánek se dostavil k soudu v riflích a košili s proužky. Po vynesení rozsudku z budovy rychle zmizel. Vyjadřovat se nechtěl. „V tuto chvíli je asi trest spravedlivý. Pan Čechmánek neměl v úmyslu někoho podvést,“ řekl obhájce, jenž se pravděpodobně proti rozsudku odvolá. Insolvenční zákon totiž nepovažuje za adekvátní. „Chceme někde zjistit pravdu,“ dodal.

Někdejší gólman Philadelphie Flyers či Los Angeles Kings během své úspěšné kariéry vydělal odhadem čtvrt miliardy korun, o vše však kvůli špatným investičním záměrům přišel. Dnes je v konkurzu, žije s dcerou ve zlínské čtvrti Mladcová v pronajatém bytě. S manželkou Dagmar se rozvedl, jeho sedmnáctiletý syn Jakub také hraje hokej. Jako útočník si zapsal v této sezoně první extraligový start za Zlín. Za poslední rok udělal velký progres.

Táta může jeho výkony nadále sledovat na svobodě. Už dávno však bez milionů na účtu.

Blueline: Více než polovina sportovců má po kariéře finanční problémy, říká poradce Hosták
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
1


Články odjinud


Články odjinud