Dusno po pádu na Vueltě. Štybar s týmem blokoval Movistar: Nechápu to | iSportLIFE | iSport.cz
13.9.2019 • 19:55

Dusno po pádu na Vueltě. Štybar s týmem blokoval Movistar: Nechápu to

PŘÍMO ZE ŠPANĚLSKA | V cíli měl na tváři úsměv od ucha k uchu. Byl k tomu patřičný důvod. Zdeněk Štybar poplácal po zádech týmového parťáka a nyní i spolubydlícího Rémiho Cavagnu, který ovládl páteční 19. etapu na španělské Vueltě. A sám v ní bral třetí místo. Po vyhraných etapách na Tour de France (2015) a na Vueltě (2013) je to jeho nejlepší umístění na Grand Tour. „A je to pro mě důležité i směrem k mistrovství světa, že vím, že jsem na tom dobře,“ pochvaloval si český cyklista, který popsal i lehký konflikt s týmem Movistar.Slavíte vítězství týmu, vaše třetí místo, takže paráda, ne?
„To ano, i když to nebylo úplně, jak jsme plánovali. Spíš jsme chtěli, abychom já nebo Phil (Gilbert) byli v úniku, nebo aby odjela jenom menší skupina, protože jsme si mysleli, že Bora bude určitě závod kontrolovat. Ale nakonec byl Rémi (Cavagna) v úniku s dobrou skupinou, tak jsme mu řekli, ať netahá, že pojedeme stejně zezadu.“

Úplně bez komplikací ale závod nebyl, že?
„Byl tam obrovský pád Primože Rogliče (lídra Vuelty). Nechápu, proč tam Movistar začal jet tak dopředu. My jsme tam přijeli jako tým a dohadovali jsme se s nima, aby zastavili. Říkali jsme Alejandru Valverdemu i Nairu Quintanovi, ať zpomalí, ale oni pořád říkali, že mají rozkaz z auta a že musí jet. Pak jsme se tam dostali ve třech dopředu a zablokovali jsme to, počkali jsme na kluky, aby se to sjelo. V pádu byl i James Knox od nás z týmu, který je v první desítce celkového pořadí.“

Máte představu, jak daleko za vámi k hromadnému pádu došlo?
„Já jsem v tom pádu byl taky, spadl jsem na kluky. Ale rychle jsem se zvedl a mohl jsem pokračovat.“

Takže vám neujeli?
„Už byli odjetí, ale jako jeden z posledních jsem si to dojel.“

Když jste zmiňoval ne moc sportovní chování Movistaru, jak vypadala vaše konverzace? Řekli vám, že nechtějí zpomalit, že to k závodu patří?
„Spíš že to mají jako příkaz z auta.“

Zdeněk Štybar po dojezdu 19. etapy letošní Vuelty (vlevo)
Zdeněk Štybar po dojezdu 19. etapy letošní Vuelty (vlevo)

Za každou cenu zkusit ujet?
„My jsme to tam v těch místech chtěli původně rozjet taky, celý tým jsme šli dopředu, chtěli jsme to roztrhat. Ale tím, že tam byl takovýhle pád, jsme samozřejmě nejeli. Ale jel Movistar.“

Dojezd byl v historickém centru Toleda do kopce, částečně po kostkách. Vychutnal jste si ho?
„Snažil jsem se. V této etapě jsme jeli na Philippa, takže jsem tam spíš visel, nevěděl jsem přesně, co tam udělat. Ale jsem rád, že jsem tam byl a že jsem aspoň trochu ukázal, že takovéhle dojezdy ještě umím.“

Jste teď hodně úspěšný pokoj, Cavagna první, vy třetí…
(úsměv) „To jo, no. A Gilbert byl ještě čtvrtý.“

James Knox byl hodně odřený, asi si to hodně protrpěl a ještě zbytek Vuelty protrpí, že?
„Vypadá to, že jo. Myslím, že měl něco s kolenem, protože to měl hodně nateklé. Tak snad to bude dobré.“

Co pro vás znamená třetí místo?
„Je jasné, že jsem rád, ale trochu mě mrzí, že se nejelo o vítězství. Mohl jsem otestovat nohy. Takhle to bylo takový, že jsme se to tam ještě snažili brzdit pro Rémiho. Ale cítil jsem se celý den celkem dobře. I v závěru jsem cítil, že mám sílu v nohách a to je pro mě důležité teď pro mistrovství světa.“

Pomůže vám tento výkon zvýšit sebevědomí?
„Určitě.“

Už dříve jsme se bavili o nepřesných mapách v itinerářích pořadatelů. I dojezd v Toledu byl namalovaný mírně z kopečka, přitom bylo v závěru celkem prudké stoupání. Věděli jste, že je to jinak?
„Věděli, ještě jsem na to koukal přes Google Earth, stejně jako na každou jinou etapu. Já už na tu knížku ani nekoukám.“ (smích)

Očima šéfa: Cyklokros je dobrá příprava

Toto je velmi tvrdá Vuelta, Zdeněk má ale dobré nohy. Ukázal to už, když byl klíčem k vítězství Phila Gilberta. Možná by mohl mít občas trochu více štěstí, někdy je tu tvrdé vyhrát, tak jako když zaútočil poprvé (v osmé etapě).

Tato sezona je pro něj velmi důležitá, hlavně jaro, kdy vyhrál dvě worldtourové klasiky. Na BinckBank Tour na konci léta teď sice neměl super výsledky, navíc i letošní program Vuelty je víc pro vrchaře. Prostě občas prohrajete, občas vyhrajete. První polovinu sezony měl lepší, ale podstatné je, že se zlepšuje. Což dokládá teď i třetí místo.

Obecně je Zdeněk velmi dobrý ve skupině, je stoprocentní profesionál. Všechno pečlivě plánuje dva měsíce dopředu, do detailů. Už teď jsme spolu mluvili o cyklokrosové sezoně. To byla loni dobrá volba, pomohlo mu to, měl pak větší dynamiku. Když jede kolem Vánoc pár závodů, je to dobré. Teď skončí po mistrovství světa sezonu, odpočine si a začne tvrdě trénovat na zimu. V jeho věku jsou cyklokrosy dobrou přípravou.

Wilfried Peeters - sportovní ředitel Deceuninck-Quick Step

Štybar na Vueltě: Únava je znát, ale jednu etapu chci vyhrát


Témata:  sportcyklistikaVuelta2019Zdeněk Štybar
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

74. ročník Vuelty odstartuje 24. srpna týmovou časovkou o délce 18 km na pobřeží Costa Blanca. Kromě jedné etapy na území Andorry, časovky a startu 11. etapy ve Francii, trasa Vuelty 2019 projede výhradně území Španělska. Na závodníky čeká celkem 3 272 km včetně 8 horských dojezdů.

Červený trikot nebude obhajovat Simon Yates, vítěz dvou etap na Tour de France 2019. V nominaci Mitchelton-Scott pro letošní ročník Vuelty chybí.

Vuelta patří spolu s Tour de France a Giro d'Italia mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Ačkoliv nejmladší ze všech Grand Tour, hovoří se o Vueltě jako nejnáročnějším etapovém závodě v kalendáři.

Profily všech 21 etap Vuelty 2019 >>

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Roberto Heras, který si na Vueltě připsal 4 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 6 účastí v rozmezí 1997-2003, během kterých 3x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskli i Zdeněk Štybar s Leopoldem Königem, kteří v roce 2013 vyhráli 7. a 8. etapu. Leopold König v tomtéž ročníku pak dosáhl na celkové 9. místo, které je doposud nejlepším výsledkem českého cyklisty na Vueltě.

Češi na Vueltě 2019 >>

Další ročníky
Ročník 2019
Další kola
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud