Celebrity s píšťalkou na MS v ragby. Právník i zkrat s loktem na fotce
Tam, kde na fotbalovém hřišti rostou emoce, nervozita a padají ošklivá slovíčka, mezi ragbyovými háčky je klid. Sport, v němž vládne respekt a úcta k pravidlům, dělá z rozhodčích bezmála globální celebrity. Pojďme si připomenout známé tváře s píšťalkou, které šest týdnů pomáhaly k velké ragbyové show.
JEROME GARCES (Francie, 46 let)
Spolu s Nigelem Owensem nejlepší rozhodčí současnosti. Hned na začátku šampionátu dostal důvěru k hitu Nový Zéland-Jižní Afrika, v play off vedl čtvrtfinále Anglie-Austrálie nebo semifinálovou bitvu Walesu s Jižní Afrikou. A nakonec byl zvolen jako hlavní sudí finále.
Očima rozhodčího Jiřího Štuksy: „Garces byl chválený už v polovině šampionátu. V šestačtyřiceti letech má obrovskou fyzickou kondici, je všude. Jako nejlepšímu rozhodčímu mu dali důvěru k finále mistrovství světa. Francouzi mají kvalitní rozhodčí obecně, na mistrovství světa měli čtyři hlavní a jednoho pomezního.“
NIGEL OWENS (Wales, 48 let)
Obecně zřejmě nejpopulárnější ragbyový sudí. Před čtyřmi lety pískal finále MS mezi Novým Zélandem a Austrálií, letos si v semifinále Anglie-Nový Zéland poranil lýtko, ale přiznal, že finále si zasloužil kolega Garces. Owens proslul jako první rozhodčí, který se otevřeně prohlásil za gaye. Fanoušky baví, legendární je jeho umravňující hláška k simulujícímu Skotovi Stuartu Hoggovi.
Očima Jiřího Štuksy: „Mezi rozhodčími není žádná řevnivost. S Garcesem jsou si podobní. Owens je zábavnější, neustále se usmívá, zamračil se akorát před čtyřmi roky, když hráči řekl: Když chceš simulovat, přijď za čtrnáct dní na fotbal…“
WAYNE BARNES (Anglie, 40 let)
Původně jeden z favoritů na pískání finále, které ale při účasti své Anglie stejně pískat nemohl. I tak chytil dobré zápasy, třeba duel mezi Irskem a Skotskem nebo čtvrtfinále mezi japonskými Brave Blossoms a jihoafrickými Springboks.
Očima Jiřího Štuksy: „Na mistrovství světa mi připadal jako třetí za těmi dvěma. Kdyby ho člověk potkal v saku, řekl by si, že je to bankovní úředník, který neumí běhat. Ve skutečnosti je právník, je to absolutní zkušenost. Po mistrovství světa chtěl skončit, ale anglická federace ho přemlouvá.“
ROMAIN POITE (Francie, 44 let)
Další velké jméno a pro fanoušky známá tvář. Užil si zápas mezi Austrálií a Walesem a také finále ve funkci pomezního rozhodčího.
Očima Jiřího Štuksy: „Jedna hvězda vedle druhé. Poite je velice zkušený, byl vyhlášen nejlepším rozhodčím francouzské soutěže.“
JACO PEYPER (Jižní Afrika, 39 let)
Zkušený sudí, který během šampionátu odpískal svůj padesátý mezinárodní zápas. Pískal čtvrtfinále Wales-Francie, kde vyloučil Francouze Sebastiena Vahaamahinu za faul loktem. Po zápase ale ulétl, když se s vystrčeným loktem fotil s velšskými fanoušky.
Očima Jiřího Štuksy: „Jsem na rozpacích, zarazilo mě, co po zápase provedl. Bylo vidět, že asi něco upil. Nemůžu se jako hlavní rozhodčí vyfotit s velšskými fanoušky, jak jim dávám do krku loktem. Předseda francouzské federace požadoval roční distanc, překvapilo mě, že ho nechali mávat utkání o třetí místo. To nebylo etické.“