Jonáš Bartoš
10. června 2021 • 11:20

Limberského Last Dance. Plzeňský rošťák zaslouží poklonu i od Sparty

Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Pravda o kauze s vízem. Muradov: Nevyhostili mě, nejsem nebezpečný
Xavi jako druhý Guardiola? Srovnání nesedí. Blíž má ke Cruyffovi, tvrdí expert na Barcelonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

David Limberský končí profesionální kariéru. Strohá zpráva přišla novinářům během středy do mailu. Plzeňská ikona a jedna z nejvýraznějších postav českého fotbalu posledních deseti let skončila bez většího humbuku, který byl pro osmičku z Viktorie ve vrcholných létech přitom tolik typický. Za fotbalové počiny zaslouží uznání i od příznivců Sparty, kde zůstane nenáviděnou postavou. Loučí se nejlepší český levý obránce uplynulé dekády, to by jeho eskapády mimo trávník neměly zakrýt.Limberský provokoval, rebeloval, třeba v letenském táboru vyvolával kopřivku. Kontroverzními výroky, bouračkou v opilosti nebo následnou volantovou oslavou během dvougólového představení v Příbrami si zbytečně pokazil renomé.

Mimořádný krajní obránce se postupem let výrazně zklidnil. Oženil se, přestal tolik vyvádět, dospěl. Naučil se pracovat se svým tělem a využíval mimořádného fyzického daru, čímž si výrazně prodloužil kariéru a vydržel jen o chlup méně, než jeho kamarád Pavel Horváth.

Jsem přesvědčený, že „Limba“ dlouho plánoval přidat ještě jednu sezonu. Na hřišti, když byl zdravý, na sestavu Viktorie pořád stoprocentně měl. Kdokoliv se v Plzni za posledních iks let objevil a myslel si na post levého obránce, nakonec měl smůlu, stejně hrál blonďák s číslem osm.

Třeba jako při představení v Alkmaaru, kde Západočeši po jeho nekompromisní pumelici (nakonec jeho poslední brance v dresu Viktorie) dlouho vedli. Plzeň nakonec letní předkolo Ligy mistrů v posledních minutách a následném prodloužení ztratila, Limberský prožil jedno z největších zklamání ve fotbale.  

David Limberský, ikona a dlouholetá opora Viktorie Plzeň
David Limberský, ikona a dlouholetá opora Viktorie Plzeň

Kariéru nejde natahovat donekonečna. Podivný ročník rámovaný prázdnými stadiony s nejhoršími výsledky Viktorie od zisku prvního titulu v roce 2011 končil pro plzeňského velikána smutně. Dvakrát po sobě se nepříjemně zranil a na závěr jara sledoval své parťáky jen z tribuny.

Na dovolené v Dubaji jistě dlouho přemýšlel, možná stále věřil, že ještě zkusí do letní přípravy naskočit. Nakonec ale od klubu nedostal novou smlouvu a rozhodl se profesionální kariéru uzavřít.

V Plzni skončil poslední Mohykán, který s klubem zažil nejlepší éru. Přispěl k pěti titulům, třikrát si zahrál Ligu mistrů, nastoupil dvakrát na mistrovství Evropy. Dlouho zvládal obří porci zápasů, v nichž najdete jen opravdu málo, kde opravdu zklamal, propadl nebo snad zavinil gól.

Mimořádně nadaný hráč své výkony srážel výstřelky mimo hřiště, fotbalově měl stoprocentně na to, aby uspěl i v zahraničí. Angažmá v Itálii a Anglii ale pro něj přišlo příliš brzy, v době, kdy svým talentem spíš plýtval a bavil se životem. Později zářil především na svém „dvorečku“ v Plzni, kde jej lidé uznávají, má své kamarády a může kombinovat fotbalovou dřinu s pohodou mimo hřiště.

Limberský zvlášť s přibývajícím věkem dobře věděl, že bez zápřahu v tréninku a péče o tělo to v profesionálním fotbale nejde. Pro leckoho bude vždy lehkovážným floutkem a frajírkem. Ale málokdo by byl schopný během vánočních svátků, v době volna, chodit denně na stadion a makat na sobě, aby šel do zimní přípravy řádně nachystaný.

Českému fotbalu bude scházet. Už nepřijede na tréninkové hřiště v Luční na oblíbeném skútru, nebude hecovat kamarády při báčku, nepomůže svému srdcovému týmu na hřišti, kde zvládl úctyhodných 406 ligových zápasů.   

Beztak bude scházet i příznivcům Sparty, kde na něj pískali po každém dotyku s míčem. Fotbal potřebuje výrazné osobnosti, silné, vítězné hráče, kteří umí nadstandardní věci.

Limberského „Last Dance“ mohlo být mnohem působivější. Některé výstřelky z mimofotbalového života od něj určitě nekopírujte, ale fotbalové umění a výkony na hřišti jsou inspirací pro všechny mladé hráče. To by mohli uznat i ti sparťané...

sportalive.cz
Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud