KDB - Krásně Do Běhu. Kevin, mistr přihrávek, se loučí jako jeden z nejlepších historie Premier League
BLOG EXPERTA CANAL+ SPORT | O titulu ani o sestupujících ještě není oficiálně rozhodnuto. Ale jednu jistotu už Premier League má. Především pro fanoušky Manchesteru City není veselá, i když se tahle novinka dala očekávat. Kevin de Bruyne po sezoně opustí klub.
Belgický záložník, jehož kontrakt vyprší koncem června, své rozhodnutí oznámil v pátek po obědě na sociálních sítích a okamžitě se rozjely debaty o tom, jestli je nejlepším záložníkem v éře Premier League nebo jím je někdo z jeho předchůdců (Frank Lampard, Steven Gerrard, Paul Scholes, Patrick Vieira či Roy Keane).
Každé mezigenerační porovnání trochu pokulhává, nicméně je jasné, že KDB se zařadí mezi ty absolutně nejlepší. Jestli je někdo z hráčů hlavním symbolem úspěšné éry Manchesteru City, je to právě třiatřicetiletý Kevin de Bruyne.
Od svého příchodu na Etihad Stadium v létě 2015 z Wolfsburgu za 54,5 milionů liber (1,6 miliardy korun) získal šest ligových titulů, oslavil dva triumfy v Anglickém poháru, pět v Ligovém poháru, a samozřejmě pozvedl nad hlavu i trofej pro vítěze Ligy mistrů na jaře 2023.
Tehdy City získali „Treble“ a De Bruyne koupil na památku svým spoluhráčům platinové iPhony – jeden kus vyšel na 150 tisíc korun. To ukazuje na jeho týmový charakter. Nicméně jsou to jiná čísla, která si fanoušci budou pamatovat víc, než cenovku luxusní verze telefonu.
Druhý nejlepší nahravač historie Premier League
I když vstřelil celkem 70 branek, nejvíc se vždy bude hovořit o jeho přihrávkách: krátkých, dlouhých, do běhu, do nohy, o pasech za obranu i centrech za zadní tyč, kam obvykle na vteřinu přesně nabíhal Erling Haaland a skóroval.
V historické tabulce Premier League v počtu gólových asistencí skončí svou kariéru v Anglii na druhé příčce (zatím 118) za prvním Ryanem Giggsem (162). Pokud ovšem budeme počítat jen desetiletou éru KDB v City, nemá konkurenci. Nasbíral jich 117 (tu jednu zaznamenal ještě v Chelsea), druhý v pořadí je Mohamed Salah s 85 asistencemi.
Celkově vytvořil mnohonásobný belgický reprezentant 827 šancí, o téměř 300(!) víc než druhý Christian Eriksen (533). A tak by se dalo pokračovat.
Kdybych měl vybrat jednu asistenci, která se mi vybaví na první dobrou, je to pas z loňského lednového utkání Manchester City na půdě Newcastlu. De Bruyne se vracel po zranění, přišel na trávník v 69. minutě, nejprve vyrovnal na 2:2 a před koncem krásným pasem vybídl k rozhodující trefě mladíčka Oscara Bobba. „Citizens“ pak rozjeli stíhací jízdu, kterou zakončili čtvrtým titulem v řadě.
Fotbal nabízí spoustu krásy, umí být i nemilosrdný. Je zvláštní, že i tak velcí hráči, když se jejich čas naplní, „jdou“ s výkonností rychle dolů. Už v průběhu sezony bylo evidentní, že to není „TEN KDB“, jakého všichni znají. Nejvíce jsem si to uvědomil na tribuně Etihad Stadium při únorovém zápase s Liverpoolem (0:2). Střídání po 65 minutách, kdy jej nahradil mladý James McAtee, symbolizovalo začátek odcházení velkého hráče.
V lize mu zbývá ještě osm utkání, včetně nedělního manchesterského derby, které pochopitelně „obložíme“ zápasovým studiem. To začne na CANAL+ Sport už ve 14:30, před soubojem Fulhamu s Liverpoolem, poté se přesuneme na Old Trafford. Tak se dívejte, ať vám začátek loučení jednoho z nejlepších hráčů v historii Premier League neunikne.