MS atletika 2019 | Speciality atletického šampionátu: klimatizace i maraton o půlnoci | iSport.cz
Martin Hašek
26. září 2019 • 12:45

Klimatizovaný stadion pro atletické MS. Jak funguje? Nebude příliš zima?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Berkovy přehmaty v Edenu, obstál Rejžek v Plzni
RUDEJ FANDA o derby: Heča se parádně vyspal. Mám vzkaz pro Tetteha
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vítejte do světa jednadvacátého století. Atletický světový šampionát, který s tím basketbalovým a ragbyovým soupeří o postavení největšího sportovního hitu roku, v pátek začne v horkém dechu katarského Dauhá. Atlety by ale během závodů vedro nemělo poznamenat. Chalífův mezinárodní stadion je totiž jako první venkovní sportovní stánek na světě klimatizován. Maratonci a chodci to budou mít horší. Jejich závody, které vedou po ulicích města, začínají kolem půlnoci.Beat the Heat! Porazte vedro! Mezinárodní atletická federace IAAF od pátka vyšle své hvězdy do katarského parna a pro jistotu rozjela poradenský program, který závodníkům radí, jak přežít. Základ plánu je ale jasný a je to převratné řešení.

V Dauhá se na přelomu září a října dají přes den očekávat teploty nad 40 stupňů Celsia. Jenže za prvé: závodit se bude pouze večer. A především: Chalífův mezinárodní stadion bude klimatizovaný!

„Chladicí technologie na místě Chalífova mezinárodního stadionu ho činí největším otevřeným stadionem světa, který bude klimatizován,“ vysvětloval Saud Abdul-Aziz Abdul-Ghani, profesor katarské univerzity, pro Goal.com, když byla technologie před dvěma lety poprvé naostro testována při zápasech fotbalového Emir Cupu.

Katařané používají systém tzv. dálkového chlazení, který je energeticky šetrný a umožňuje ovlivnit teplotu na velkém prostoru.

„Máme energetické centrum, které se nachází kilometr od stadionu, odkud je na místo vedena zchlazená voda. Když tam dorazí, pouštíme na hřiště a tribuny studený vzduch,“ popisoval Abdul-Ghani.

Během šampionátu tak může být venku kolem čtyřiceti stupňů Celsia, ve svolavatelně bude kolem devětadvaceti. A přímo na dráze či na hřišti mají atleti závodit v teplotách kolem třiadvaceti stupňů.

„Celé sportoviště je klimatizované, což tady nikdy nebylo,“ připomíná Libor Varhaník, předseda atletického svazu. „Když tam byl Tomáš Dvořák (bývalý šéftrenér), tvrdil, že mu na stadionu byla strašná zima. Uvidíme, jak se s tím všichni vyrovnají.“

Termín MS nabourává schéma sezony

Atleti toho nemají málo, s čím se musí potýkat. Termín světového šampionátu v Dauhá je nejpozdější v historii. V dějinách snesou srovnání jen olympiády. Například na OH 2000 v Sydney se závodilo koncem září, na OH 1964 v Tokiu v říjnu a na OH 1956 v Melbourne dokonce na přelomu listopadu a prosince.

„Termín je netradiční, ale každý se s tím musí poprat. Bude to určitě velká loterie. Hlavně pro trenéry byl oříšek, jak to udělat, aby největší forma přišla právě na šampionátu,“ říká překážkářka Zuzana Hejnová . „Když jsem šla na trénink, měla jsem divný pocit, byla jsem tam sama, maximálně s Bárou ( Špotákovou ). Všichni mají volno.“ Neobvyklý termín dělá z aktuálních světových tabulek cár papíru. Dosavadní vládci sezony nemají nic jistého. Závodí se na vrcholu předlouhé sezony. Fenoméni si své (možná) obhájí, ale šanci mají i borci, kteří šetřili energií a ladili formu.

„Když mistrovství světa získal Katar, bylo to hodně precedentní rozhodnutí, protože kvůli klimatickým podmínkám nabourává schéma sezony,“ připouští Varhaník. Dilema v přípravě už mají všichni za sebou, teď čeká atlety jiný problém. Přes den se musí v Dauhá srovnat s vysokými teplotami venku. Během dne i večer na stadionu je pak čeká mnohem chladnější realita.

„Stadion je klimatizovaný, nehrozí, že bychom se trápili ve čtyřicítkách. Spíš si musím dávat pozor na ty šílené přechody,“ míní oštěpařka Barbora Špotáková. „Extrémů tam bude asi hodně, budeme muset s sebou nosit bundy s kapucemi, aby člověk neofoukl. V Ósace a v Tegu jsme zažili několikrát, že člověk v metru mrzne. Klimatizovaný stadion jsme nezažili. Ale myslím, že by to nemuselo být tak nepříjemné.“

Klimatizace na atletickém stadionu v Dauhá
Klimatizace na atletickém stadionu v Dauhá

Úplně jiné problémy řeší maratonci a chodci, kteří budou závodit v ulicích města uprostřed noci. Maratonské závody začínají minutu před půlnocí, ty chodecké pak v půl dvanácté večer místního času. Kamery získají skvělé záběry na slavnou promenádu Corniche s linií místních mrakodrapů. Závodníky ale pořád čekají teploty k třiceti stupňům Celsia, což je pro vytrvalostní disciplíny extrém.

„Z pohledu závodníka je to vzrušující, protože je to unikátní a zároveň jde o nejlepší podmínky pro sportovce. Na to lidi zřídka myslí,“ upozornila však legendární britská běžkyně Paula Radcliffová.

Velké dobrodružství se rýsuje i pro českou výpravu, jejíž hlavní část do Dauhá ve středu vyrazila na začátku počínající generační výměny. Mladí dorůstají, ale teď by byla zřejmě jakákoli medaile velkým úspěchem.

„Budu spokojený, když tam naši závodníci předvedou výkony na úrovni vlastního maxima. Je velká pravděpodobnost, že někdo z nich medailově uspěje,“ říká reprezentační šéftrenér Jan Netscher. „Předpoklady máme, samozřejmě bychom rádi medaili přivezli. Křišťálovou kouli ale nevlastním.“

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud