nit
MS v atletice
Začít diskusi (0)

Hvězdy chybět nebudou. Do Dauhá se sjíždí elita atletického světa, která poměří od pátku síly v rámci světového šampionátu. Kteří sportovci jsou největším tahákem a komu fanoušci dávají největší šance na medaile?

CHRISTIAN COLEMAN (USA)

Americký sprinter Christian Coleman (23 let) bude největší hvězdou 58. ročníku Zlaté tretry Ostrava.Americký sprinter Christian Coleman (23 let) bude největší hvězdou 58. ročníku Zlaté tretry Ostrava. • Profimedia.cz

Disciplíny: 100 metrů, 200 metrů

Hlavní kandidát na trůn nejrychlejšího muže světa. Vicemistr světa z Londýna opanoval loňské tabulky stovky a časem 9,81 z Prefontaine Classic vede i ty letošní. Na šampionát ale málem nejel kvůli zmatené kauze, při níž třikrát minul dopingovou kontrolu. Nakonec ale na MS může a bude se snažit stát se z korunního prince králem stovky.

JUAN MIGUEL ECHEVARRÍA (Kuba)

Dálkařský fenomén Juan Miguel Echevarría nezklamal! V Ostravě suverénně vyhrálDálkařský fenomén Juan Miguel Echevarría nezklamal! V Ostravě suverénně vyhrál • Jaroslav Legner / Sport

Disciplína: dálka

Chlapík s něčím, co předváděl Bolt. Echevarría umí z čistého nebe předvést výkon, který fascinuje. Vloni ve Stockholmu pobavil dalekým skokem na hranu pískoviště. Od té doby se spekuluje, jestli může útočit na světový rekord Mikea Powella (895) a na metu devíti metrů. Při nedávném vítězství v Curychu, kde po veleskoku 865 centimetrů ukázal dva daleké přešlapy, se zdá, že ano.

NOAH LYLES (USA)

Americký sprinter Noah Lyles se raduje z výhry na Diamantové lize v Bruselu ze závodu na 200 metrůAmerický sprinter Noah Lyles se raduje z výhry na Diamantové lize v Bruselu ze závodu na 200 metrů • Reuters

Disciplína: 200 metrů

Asi nejlíp odpovídá představě Boltova klonu. Umí i stovku, ale miluje především dvoustovku, na niž se tentokrát soustředí. Letos je kromě těsné porážky od Michaela Normana v Římě suverénní. Nejlepší světový čas 19,50 z Lausanne zvoní.

SIFAN HASSANOVÁ (Nizozemsko)

Etiopská běžkyně Sifan HassanováEtiopská běžkyně Sifan Hassanová • Reuters

Disciplíny: 1500 metrů, 5000 metrů

Etiopská běžkyně s nizozemským pasem je letos v životní formě a stejně jako na MS v Londýně se pokusí o double na 1500 a 5000 metrů. Před dvěma lety z toho byl jen bronz na pětce. Letos ale Hassanová už překonala evropské rekordy na 3000 a 5000 metrů a v Monaku pak v čase 4:12,33 minuty zaběhla světový rekord na míli.

KARSTEN WARHOLM (Norsko)

Karsten Warholm byl v Curychu nedostižnýKarsten Warholm byl v Curychu nedostižný • Walter Bieri/Keystone via AP

Disciplína: 400 metrů překážek

Jestli je někdo horká hvězda dnešních dnů, je to on. Na MS v Londýně pobavil vítězným vytřeštěným výrazem v cíli a od té doby nechává třeštit oči ostatní. Letos už třikrát posunul evropský rekord a časem 46,92 se v Curychu dostal na druhé místo historie. Už jen 14 setin zbývá ke světovému rekordu Kevina Younga z Barcelony 1992.

DINA ASHEROVÁ-SMITHOVÁ (Británie)

Dina Asher-Smithová na mítinku Diamantové ligyDina Asher-Smithová na mítinku Diamantové ligy • Reuters

Disciplíny: 100 metrů, 200 metrů

Před rokem se stala sprinterskou královnou mistrovství Evropy v Berlíně, kde vyhrála stovku i dvoustovku. A letos chce uspět i na globální scéně. Na stovce je po triumfu v Diamantové lize favoritkou. A na dvoustovce taky, zvlášť poté, co suverénní Bahamka Shaunae Millerová-Uibová disciplínu neobsadila.

ABDERRAHMAN SAMBA (Katar)

Katarský překážkář Abderrahman SambaKatarský překážkář Abderrahman Samba • Michal Beránek / Sport

Disciplína: 400 m překážek 

Tvář šampionátu, ač letos hodně bolavá. Než začala Warholmova show, byl to vloni Sambův tanec. Jeho asijský rekord činil parádních 46,98. Na začátku sezony ještě v kvalitním čase vyhrál v Šanghaji, ale pak se odmlčel kvůli zranění. Kromě Warholma ho čeká souboj s Američanem Raiem Benjaminem, jenž v Curychu doběhl sice za Norem, ale taky pod 47 sekund.

SYDNEY McLAUGHLINOVÁ (USA)

Američanka Sydney McLaughlinová zvítězila v běhu na 400 metrů překážek v čase 52,85, Zuzana Hejnová jako nejlepší Evropanka skončila čtvrtáAmeričanka Sydney McLaughlinová zvítězila v běhu na 400 metrů překážek v čase 52,85, Zuzana Hejnová jako nejlepší Evropanka skončila čtvrtá • Reuters

Disciplína: 400 metrů překážek

Dvacetiletá rostoucí megastar světové atletiky. Už v sedmnácti závodila na olympiádě v Riu, na profesionální okruh ale vletěla až letos a hned září. Vítězství ve finále Diamantové ligy v Curychu je předzvěst. Krajanka Dalilah Muhammadová letos překonala světový rekord, McLaughlinová je další v pořadí.

MUTAZ ESSA BARŠIM (Katar)

Výškař Baršim bude závodit v TřinciVýškař Baršim bude závodit v Třinci • profimedia.cz

Disciplína: výška

Další domácí hrdina před pár lety vážně usiloval o světový rekord, bude obhajovat titul světového šampiona z Londýna. Hlavně mu ale půjde o velký comeback po loňském zranění kotníku. Letos zatím vystoupal jen na 227 centimetrů. Pokud však bude fit, má znovu šanci.

SHAUNAE MILLEROVÁ-UIBOVÁ (Bahamy)

Shaunae Millerová-Uibová překonala na Zlaté tretře světový rekordShaunae Millerová-Uibová překonala na Zlaté tretře světový rekord • Michal Beránek (Sport)

Disciplína: 400 metrů

Má své starosti. Před dvěma lety na MS v Londýně z pokusu o double na 200 a 400 metrů vytěžila jen bronz na dvoustovce. Letos se rozhodla soustředit na čtvrtku, což dává při tvrdé konkurenci Salwy Eid Naserové z Bahrajnu logiku. Už ale prosí organizátory OH v Tokiu o změnu programu, aby za rok zase vyzkoušela oba závody.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů