1. října 2019 • 17:20

Hejnová bez problémů postoupila. Vondrová do finále nepostoupila

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bořil byl na dvě červené, říká Lafata. Klobouk dolů před Kuchtou
Hříšníci před disciplinárkou. Příchody Krejčího a Bořila do sídla LFA
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zuzana Hejnová na mistrovství světa v Dauhá postoupila bez problémů do středečního semifinále běhu na 400 metrů překážek. V rozběhu byla druhá za ukrajinskou vicemistryní Evropy Annou Ryžykovovou v čase 55,33 sekundy.Lada Vondrová se do finále hladké čtyřstovky nedostala. V druhém semifinálovém běhu skončila dvacetiletá česká reprezentantka s časem 52,25 sekundy na posledním osmém místě. V pondělním rozběhu byla Vondrová o dvě setiny rychlejší a postup do semifinále sama označila za překvapivý.

Semifinále zkusila rozběhnout na osobní rekord 51,71. "Myslím, že na ten osobák mohlo být, ale asi jsem trochu zazmatkovala. Myslím, že jsem trochu přepálila tu třetí stovku a těch posledních 50 metrů už nebylo nic moc. Ale zkusila jsem to, já jsem neměla co ztratit. Bohužel to nevyšlo, ale hodnotím to pozitivně," komentovala česká naděje svůj premiérový světový šampionát.

Letos Vondrová koketovala i s překážkami, ale ráda by se i do budoucna zaměřila hlavně na hladkou čtvrtku. Semifinále na světové scéně mezi dospělými je pro ni povzbuzením. A hodlá mít nadále stejnou image. "Mašlička, podkolenky a ananas na hlavě," popsala svá poznávací znamení.

Hejnové v rozbězích odpadly hned dvě velké soupeřky. Obhájkyně titulu Američanka Kori Carterová v polovině trati vzdala kvůli zranění a stříbrná medailistka z olympijských her Dánka Sara Petersenová byla diskvalifikována pro chybný přechod překážky.

Zuzana Hejnová na mistrovství světa v Dauhá postoupila bez problémů do středečního semifinále běhu na 400 metrů překážek
Zuzana Hejnová na mistrovství světa v Dauhá postoupila bez problémů do středečního semifinále běhu na 400 metrů překážek

Carterová však byla vinou zdravotních problémů letos nejhorší z amerického kvarteta překážkářek. To světová rekordmanka a olympijská vítězka Dalilah Muhammadová se s vypuštěným závěrem dostala snadno pod 55 sekund. Ještě rychlejší byla vítězka Diamantové ligy Sydney McLaughlinová v nejlepším čase 54,45 s.

Dvojnásobná mistryně světa Hejnová při vstupu do svého osmého světového šampionátu nastoupila ve vnější dráze a neměla tudíž přehled o soupeřkách. Běžela si svým tempem, nebyla úplně spokojena s rytmem, ale v závěru si mohla dovolit šetřit síly. Časem se zařadila na 12. místo.

Už před rozběhem tušila, že se vzhledem k volnému pondělku nebude cítit nejlépe. "Tím, jak jsem měla včera volno, tak dneska jako rozcvička nic moc. Ale myslím si, že to byl dneska cíl. Prostě se proběhnout, pohlídat si postup a zítra se mi podle mě poběží mnohem líp," řekla.

Na hladké čtvrtce mužů byl v rozbězích nejrychlejší Kirani James z Grenady. Olympijský vítěz z Londýna a druhý z Ria de Janeiro se jako jediný dostal pod 45 sekund. Byl to přitom jeho teprve druhý letošní závod, James vynechal Diamantovou ligu a divákům se představil jen na lokálních závodech ve Španělsku. Zklamání katarským fanouškům připravil Abdalelah Harún, bronzový z posledního mistrovství světa, který nedokázal překonat zdravotní problémy a vypadl hned v rozběhu.

Naopak jiná domácí hvězda, výškař Mutaz Issa Baršim, se zdá být po loňském vážném zranění kotníku opět fit. Obhájce titulu v kvalifikaci skákal vše na první pokus a zlepšil si letošní maximum na 229 cm, což stačilo na finále. Mezi vyřazenými jsou úřadující mistr Evropy Němec Mateusz Przybylko, vítěz Diamantové ligy Ukrajinec Andrij Procenko i jeho bronzový krajan z Ria Bohdan Bondarenko.

V kvalifikaci kladivářů nenechal Polák Pawel Fajdek nikoho na pochybách, že to myslí s útokem na čtvrté světové zlato vážně. Hned v první sérii jeho kladivo dolétlo na 79,24 m. Podobně suverénně se s limitem vypořádal jeho krajan a lídr letošních tabulek Wojciech Nowicki (77,89).

V rozbězích steeplu byl nejrychlejší objev letošní sezony, devatenáctiletý vítěz Diamantové ligy Getnet Wale z Etiopie, se sprinterským závěrem v čase 8:12,96. Olympijský vítěz a mistr světa Conseslus Kipruto v závěru svého rozběhu takticky brzdil vedoucí skupinu, aby postoupili všichni čtyři Keňané. Ti teď budou mít v očekávaném souboji s Etiopií ve finále početní převahu, protože juniorský mistr světa Takele Nigate dvakrát upadl.

Mistrovství světa v atletice v Dauhá:

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

400 m: 1. James (Gren.) 44,94.

3000 m př.: 1. Wale (Et.) 8:12,96.

Výška: 1. Baršim (Kat.), Akimenko a Ivaňuk (oba Rus.) všichni 229.

Kladivo: 1. Fajdek (Pol.) 79,24.

Ženy:

400 m př.: 1. McLaughlinová (USA) 54,45, ...12. Hejnová (ČR) 55,33 - postoupila do semifinále.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud