Zpátky k jistotě. Špotáková se po pěti letech vrací k trenéru Černému | iSport.cz
21. října 2015 • 09:35

Zpátky k jistotě. Špotáková se po pěti letech vrací k trenéru Černému

Autor: nit
Barbora Špotáková se vrací k trenéru Černému
TOP VIDEA
TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi TOP momenty extraligy: Manévry v Litvínově a Pardubicích nebo pocta Leškovi
Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Oštěpařka Barbora Špotáková se v olympijském roce bude připravovat pod trenérským vedením Rudolfa Černého, s kterým v minulosti do roku 2010 už jedenáct let spolupracovala. Špotáková pak čtyři roky trénovala s Janem Železným, v minulé sezoně si přípravu řídila sama.„Vždy jsme si rozuměli, proto věřím, že naše opětovné spojení v olympijském roce bude úspěšné,“ říká Špotáková. „Když jsem trénovala s Rudou Černým, vyhovovala mi jeho flexibilita, která byla pro mě vždy velkou devizou. Měla jsem poměrně volnou ruku v tom, kdy trénovat a jak časově trénink poskládat tak, abych zvládala jak studium vysoké školy, tak plnila všechny tréninkové jednotky.“

Černý provedl Špotákovou úvodními roky její kariéry, během nichž se z nadějné vícebojařky stala světovou oštěpařkou. S Černým vyhrála Špotáková olympijské hry v Pekingu, v roce 2007 se stala mistryní světa v Ósace, získala také stříbro na MS 2009 v Berlíně a stříbro a bronz z evropských šampionátů 2006 a 2010. V roce 2008 také Špotáková vytvořila světový rekord 72,28 metru, který platí dodnes.

„Návrat k tréninku Barbory po pěti letech je pro mě velkou výzvou a hlavně zodpovědností. Rozhodující výhodou je, že se z dřívější jedenáctileté spolupráce velmi dobře známe. Teď je jen potřeba zapracovat životní a pracovní změny, kterými jsme si v posledních letech oba prošli,“ říká Rudolf Černý.

Špotáková se svým bývalým trenérem konzultovala některé věci už v letošní sezoně poté, co jí nevyšly úvodní závody.

„Během letošní sezony jsme se na Julisce potkávali, občas dali řeč a ve většině věcí se shodli, podobně jako kdysi. A na tom se dá stavět,“ říká Černý.

Špotáková si po světovém šampionátu v Pekingu nechávala čas na rozmyšlenou a řešila, jak z hlediska přípravy pojmout olympijský rok.

„V Riu bych chtěla uspět a po roce, kdy jsem byla bez trenéra, si myslím, že moje volba je správná. Olympiáda v Riu bude mou poslední závodní, a proto chci dát přípravě na ni maximum, nicméně stále mám rodinu a tyto dvě věci je potřeba skloubit,“ doplňuje Špotáková.

Zvažovala několik variant, mezi nimiž byla i možnost oslovení některého ze zahraničních trenérů.

„Rozhodla jsem se ale, že nebudu oslovovat úplně nového trenéra. Do Ria zbývá deset měsíců a myslím, že to je poměrně krátká doba na to, abych se sladila s úplně novým trenérem, aby mě poznal a mohli jsme spolupracovat tak, abych byla připravená,“ vysvětluje Špotáková. „S trenérem Černým jsme byli sehraní, zná mě velmi dobře a ví, co ode mě může čekat, a stejně tak to vím i já. Pevně věřím v to, že po pěti letech opět navážeme na úspěšnou vlnu naší spolupráce a najdeme takový společný režim, který bude tím správným naladěním na Rio a dotáhneme olympijskou sezonu do úspěšného konce.“

„Moc se na spolupráci s Bárou těším a věřím, že zase bude nahoře, když to bude zapotřebí nejvíc, to znamená na olympiádě v Riu,“ doplňuje Černý.

 
Články odjinud


Články odjinud