Autor: ČTK, ros
0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Srbské basketbalistky získaly podruhé v historii zlato na mistrovství Evropy. Ve finále ve Valencii porazily Francii 63:54 a navázaly na triumf z roku 2015. Francouzky již popáté za sebou prohrály ve finále, včetně neúspěchu před šesti lety v Budapešti právě se Srbkami po porážce 68:76. V duelu o 3. místo Belgie porazila Bělorusko 77:69 a vyrovnala ziskem bronzu historický úspěch z roku 2017 z Prahy.

Nejlepší střelkyní finále byla s 18 body americká rodačka Yvonne Andersonová. Francouzkám se ani na pátý pokus nepodařilo ve finále dosáhnout na třetí zlato po úspěších z let 2001 a 2009.

Francouzky sice začaly lépe, ale v 5. minutě přišly o vedení 7:5 a od té doby doháněly ztrátu, která ve druhé čtvrtině narostla až na 13 bodů. V druhé čtvrtině prohrávaly už dokonce o 18 bodů, ale Srbky si pohlídaly vítězství. Marine Johannesová sice dokázala 53 sekund před koncem přiblížit Francouzky na skóre 54:61, ale Srbky si závěr pohlídaly.

Belgičanky dotáhla k bronzu 21 body, 10 doskoky a pěti asistencemi Emma Meessemanová. Na straně poražených předvedla double double Maryja Papovová, která měla 10 bodů, 12 doskoků a osm asistencí. Bělorusko nenavázalo na zisk bronzových medailí z roku 2007.

Finále:

Francie - Srbsko 54:63 (11:14, 26:31, 40:48)
Nejvíce bodů: Vukosavljevičová 15, Johannesová 13, Chartereauová a Michelová po 6 - Andersonová 18, Brooksová 15, Vasičová 12.

O 3. místo:

Bělorusko - Belgie 69:77 (13:23, 30:40, 49:61)
Nejvíce bodů: Veramejenková 15, Bentleyová 12, Papovová 10 - Meessemanová 21, Delaereová 18, Linskensová 15.

Konečné pořadí: 1. Srbsko, 2. Francie, 3. Belgie, 4. Bělorusko, 5. Bosna a Hercegovina, 6. Rusko, 7. Španělsko, 8. Švédsko, 9. Itálie, 10. Slovinsko, 11. Chorvatsko, 12. Černá Hora, 13. Slovensko, 14. Turecko, 15. ČR, 16. Řecko.