Největší momenty českého basketbalu: zlatý podraz i euforie ve Varech
Tažení basketbalového národního týmu do čtvrtfinále světového šampionátu v daleké Číně uhranulo republiku. A není to zdaleka poprvé, kdy tradiční český sport ve světě sbírá uznání. Pojďte si projít památné momenty slavné momenty českých dlouhánů. Kolik si vydělají čeští reprezentanti na MS 2019? Čtěte ZDE>>>
1946: Nebojme se své odvahy!
Skutečné události z prvního poválečného mistrovství Evropy v Ženevě se staly předlohou filmu Zlatý podraz, který měl premiéru vloni na podzim. Československý tým překvapivě prošel až do finále, kde dohnal náskok Italů a pár sekund před koncem doskočil vítězný koš benjamínek Ivo Mrázek. Hrálo se v atmosféře, kterou ovlivnily válečné hrůzy. Tým před každým zápasem přísahal na vyřezávanou skříňku zabalenou ve státní vlajce, v níž uchovával prsť z pankráckého popraviště. Na skříňce byly nápisy „Pravda vítězí“ nebo „Nebojme se své odvahy!“ Tehdejší úspěšný tým vybojoval na ME stříbro i v letech 1947 v Praze, 1951 v Paříži a 1955 v Budapešti. V roce 1951 prohrál tým finále v Paříži o bod. Zápas mohl jít do prodloužení, ale tým pod tlakem funkcionářů proti soupeři ze Sovětského svazu nepodal protest.
1985: Basketbalové Nagano
Na jaře 1985 bylo ještě Nagano neznámým japonským městem, Československo žilo spíš dozvuky zlatého hokejového šampionátu v Praze, ale pár týdnů na to euforii oživil slavný basketbalový tým na mistrovství Evropy v NSR. Okáč, Skála, Kropilák, Vraniak, Havlík, střelec Brabenec… Tým prošel do čtvrtfinále, kde senzačně složil vynikající Jugoslávce, úřadující bronzové olympijské medailisty, v sestavě s mladým fenoménem Draženem Petrovičem. Čechoslováci měli sice nejstarší základní pětku šampionátu, ale i tak v semifinále o tři body udolali Španěly a až ve finále narazili na tým Sovětského svazu. Po cestě ze Stuttgartu je pak čekalo slavnostní uvítání na ruzyňském letišti.
2003: Nejkrásnější basket
Řecko a Euro. Nic vám to neříká? V roce 2004 tohle spojení hodně zhořklo fotbalové partě kouče Karla Brücknera. Ještě rok předtím ale v Řecku zářily na ME české basketbalistky. Podobně jako romantický Brücknerův tým hrály i ony tenkrát nejkrásnější basketbal na turnaji. A dostaly se s ním až do finále, kde o pouhé tři body podlehly Ruskám. Vyzařovalo z nich dokonalé souznění duší, dýchání jen pro tým, žádná závist. Trenérům vyšla sázka na náročný letní dril. Družstvo se nevídaně semklo a tím si připravilo cestu k senzačnímu úspěchu. Pohoda a důvěra z kabiny se přenesla i na hřiště. Tým nekompromisně zametl se sedmi soupeři, nejlépe bránil, bleskově útočil, každému protivníkovi vnutil svůj styl. A když to výjimečně nešlo, tak ho prostě uběhal. Na šampionát sice pro zranění nemohla zraněná opora Kamila Vodičková, ale nahradila ji Lucie Blahůšková. A takovým stylem, že se stala nejlepší střelkyní turnaje a byla dokonce vyhlášena jeho nejlepší hráčkou. Spolu s Hanou Machovou se dostala do All Star.
2005: Zlatá trojka Evy Němcové
Když míč v rohu opustil pravačku Evy Němcové, hala ztichla a vzápětí explodovala v hlasitém úžasu. Ten projektil osm sekund před koncem zasáhl přímo do srdce ruské naděje! Ve finále mistrovství Evropy 2005 v Ankaře Češky ukradly soupeřkám téměř vyhraný zápas, vedly předtím jen jednou - 2:1 v první minutě. V úvodu zápasu marně bránily ruskou obryni Stěpanovovou, zranily se Veselá a Večeřová. Ještě v poločase vedly Rusky o dvanáct bodů. Pak ale přišel obrat a smrtící rána Němcové. Rusky si vzápětí v útoku špatně přihrály a faulovaly Vítečkovou, jež 0,9 vteřiny před koncem přidala trestný hod. „Ten první jsem střílela v křeči, ale pak to vyšlo. V půli jsem si říkala, že už to bude těžký. Ale taky jsem se utěšovala, že za dvacet minut třeba budu sedět se zlatou medailí. A sedím,“ smála se pak Eva Vítečková, která se spolu s Hanou Machovou dostala do All Star šampionátu.
2010: Stříbrné Vary
Tisíce lidí měly v očích slzy a vstřebávaly další neskutečný zážitek. Hráčky posílaly do hlediště polibky, zdravily své blízké. V semifinále světového šampionátu 2010 si Češky podmanily Karlovy Vary. Ve čtvrtfinále udolaly hvězdnou Austrálii a v semifinále si v dramatickém prodloužení proti Bělorusku vybojovaly místo ve finále a taky jistotu stříbrných medailí. „Před zápasem jsem měla v očích slzy z únavy a z vyčerpání. V noci člověk nemůže spát, pořád se mu honí v hlavě, jak strašně blízko je. Teď jsem tak šťastná, že se mi ani brečet nechce,“ vyprávěla pivotmanka Ivana Večeřová. Ve finále proti Američankám se loučila s reprezentací. V boji o zlato byly soupeřky lepší, ale i tak slavil český basketbal historický úspěch. A kapitánka Hana Horáková byla vyhlášena MVP, nejužitečnější hráčkou turnaje.