TOP statistiky Jordana. 43 bodů ve 40 letech a žádné tři prohry za sebou | iSport.cz
NBA
20. března 2020 • 04:50

TOP statistiky Jordana. 43 bodů ve 40 letech a žádné tři prohry za sebou

Vstoupit do diskuse
0
 • Michael Jordan je sportovní legendou, co všechno v NBA dokázal? Michael Jordan je sportovní legendou, co všechno v NBA dokázal?FOTO: Profimedia

  Ve středu 18. března to bylo přesně 25 let od chvíle, kdy celý sportovní svět vzrušil fax, na kterém bylo jedno jediné prosté oznámení: „I´m back.“ Michael Jordan tak oznámil svůj návrat do NBA po osmnáctiměsíční pauze, během níž se věnoval baseballu. Legendární hráč ve zbytku sezony 1994-1995 nastupoval s číslem 45 (v tomto věku byl zastřelen jeho otec), a přestože dělal, co mohl, Chicago Bulls nestačili v play off na mladý tým Orlando Magic v čele se Shaquillem O´Nealem a Pennym Hardawayem. Jordan ale v dalších sezonách opět kraloval (už se „svým“ číslem 23) a dovedl Bulls k dalším třem mistrovským titulům. Jaké jsou nejzajímavější statistiky basketbalové legendy, které dokazují její naprostou výjimečnost? Vybrali jsme jich deset.

 • Neprohrál třikrát za sebou

  Foto Profimedia.cz

  Sezona NBA čítá 82 zápasů, další vydatná porce utkání přichází v play off. Chicago Bulls ale v letech 1990 – 1998 ani jednou neztratili tři zápasy v řadě, což je vzhledem k vyrovnanosti NBA a k faktu, že proti Jordanovi a spol. se chtěli všichni vytáhnout, naprosto mimořádný počin. Pro mnohé je právě tento statistický údaj nejlepším důkazem ultrasoutěživé Jordanovy nátury: prohrát třikrát za sebou? NEEXISTUJE!

 • Král střelců bez trojek

  Foto Profimedia.cz

  Důraz na pokusy z trojkové vzdálenosti je v NBA trendem teprve v několika posledních sezonách. V ročníku 1986 – 1987 byl Jordan králem střelců s fantastickým průměrem 37,1 bodu na zápas, ale z celkové porce 3 041 bodů bylo jen dvanáct trojek! „Air Jordan“ postupem času zásadně vylepšil i tuhle činnost – třeba v sezonách 1995-1996 a 1996-1997 už zaznamenal pokaždé 111 úspěšných trojkových střel.

 • 5x MVP

  Foto Profimedia

  Michael Jordan je jedním ze tří hráčů, kteří se mohou pyšnit pěti a více tituly Nejužitečnějšího hráče NBA. „Jeho Veličenstvo“ jich má pět stejně jako ikona Bill Russell, jen pivotmanská legenda Kareem Abdul-Jabbar byla vyhlášena MVP celkem šestkrát. Nutno ovšem podotknout, že hlasování o MVP je častokrát hlasováním o nejlepším příběhu sezony a obecně se má za to, že Jordan měl dostat minimálně další dvě ceny navíc…

 • Nešetřil se

  Foto Profimedia

  Chicago Bulls získali během Jordanovy éry celkem šest mistrovských titulů. Jejich nejlepší hráč vynechal v těchto šesti sezonách pouze šest zápasů! O dvě utkání přišel v sezoně 1991 – 1992, čtyři duely zameškal v té následující. Pak už nic. Z hlediska současného „provozu“ hráčů NBA jde o takřka neuvěřitelný fakt – i ty největší superhvězdy dneška jako třeba Kawhi Leonard si rutinně „berou volno,“ přestože jsou zdravé. Strachu ze zranění se vznešeně říká „load management,“ tedy rozložení zátěže. Nic podobného se Jordanovi nikdy nikdo nepokusil ani naznačit.

 • Železný dědek

  Foto Profimedia

  Poslední dvě sezony odehrál Michael Jordan v dresu Washington Wizards: přestárlému týmu se nijak extra nedařilo, pomalejší „Air Jordan“ zakončoval střelou skoro každý útok, ale jeho boj s časem bylo fascinující sledovat. Ve své rozlučkové sezoně odehrál Jordan všech 82 zápasů Wizards – ve čtyřiceti letech! Dostal se v ní dokonce na průměr dvaceti bodů na zápas, přestože viditelně ztrácel v porovnání s mladými vlčáky. Jeho basketbalové IQ ale bylo mimo všechna měřítka.

 • Ve finále sešrotoval Barkleyho

  Foto Profimedia

  Byl jedním z jeho největších rivalů: zapomíná se třeba na to, že nejlepším střelcem slavného Dream Teamu, který oslnil na olympiádě v Barceloně, nebyl Michael Jordan, ale Charles Barkley. „Sir Charles“ byl vyhlášen MVP ligy za sezonu 1992 – 1993 a jeho Phoenix Suns si ve finále NBA brousili zuby na Bulls. Jenže Jordan dotáhl Chicago ke třetímu titulu v řadě s průměrem 41 bodů během finálové série – je třeba dodávat, že jde o nejlepší průměr ve finále NBA všech dob?

 • 43 bodů ve 40 letech

  Foto Profimedia

  V roce 2003 nastřílel v dresu Washington Wizards v duelu proti New Jersey Nets 43 bodů. Přidal také 10 doskoků, 3 asistence a 4 získané míče. Ano, úctyhodné statistiky, ale Jordan odehrál během kariéry řadu MNOHEM lepších zápasů – tak proč zmiňovat právě tenhle? Protože Jordanovi bylo 40 let – nikdy jiný v historii NBA nenastřílel 40 bodů v tak vysokém věku. Uvidíme, jak dlouho vydrží hrát na současné vysoké úrovni LeBron James: pokud má tenhle Jordanův rekord někdo překonat, tak právě „King James.“

 • Nejlepší střelec historie

  Foto Profimedia

  Basketbal nepoznal lepšího kanonýra. Michael Jordan byl celkem desetkrát králem střelců NBA, sedmkrát překročil hranici průměrně třiceti nastřílených bodů za sezonu. Jeho nejlepším průměrem při zisku střeleckého titulu byla meta 37,1 bodu na utkání (sezona 1986 – 1987), nejnižším pak 28,7 bodu na utkání (sezona 1997 – 1998). V únoru 1987 zaznamenal proti New Jersey 58 bodů, zatímco celá základní pětka Nets se dostala jen na 54 bodů DOHROMADY…

 • Špičkový obránce

  Foto Profimedia

  Tenhle aspekt Jordanovy hry často zaniká v záplavě jeho neskutečných střeleckých statistik, ale abychom ocenili velikost Michaela Jordana, je potřeba ho zdůraznit a připomínat. „Air Jordan“ je na třetím místě v historické tabulce NBA s počtem 2 514 získaných míčů – před ním jsou jen Jason Kidd a John Stockton. V sezoně 1987 – 1988 měl průměr 3,2 zisku na utkání a byl právem vyhlášen Nejlepším obráncem ligy: počin, o kterém si největší hvězdy dneška (snad jen s výjimkou Giannise Antetoukounmpa) mohou nechat jen zdát. Jordan byl také devětkrát zařazen do pětky nejlepších obránců NBA. Jinými slovy – dominoval na obou stranách palubovky.

 • 6x MVP finále NBA

  Foto Profimedia

  Ultimátní důkaz Jordanovy velikosti. Chicago Bulls byli šestkrát ve finále NBA, šestkrát vyhráli (přičemž ani jednou nenechali sérii dojít do 7. zápasu), Jordan byl šestkrát vyhlášen MVP finále. Řada fanoušků tvrdí, že se na Jordanovo místo nejlepšího basketbalisty všech dob tlačí LeBron James, ale tahle statistika bude při podobných debatách navždycky na straně Jordana: James byl sice ve finále NBA devětkrát, ale vytěžil z nich „jen“ tři mistrovské tituly…

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud