11. října 2012 • 07:36

Velká pardubická se blíží, Tiumen dostává hliník na kopyta

Autor:
720p480p360p240p
Tiumen dostal těsně před Velkou pardubickou nové závodní obutí. Podívejte se na reportáž z práce…
TOP VIDEA
Plzeň poprvé na Santiago Bernabéu. Na tréninku si vyzkoušela slavný stadion Plzeň poprvé na Santiago Bernabéu. Na tréninku si vyzkoušela slavný stadion
Pulkrab o souhře s Tettehem: Fotbalový jazyk je jednoduchý, měli jsme jasné úkoly Pulkrab o souhře s Tettehem: Fotbalový jazyk je jednoduchý, měli jsme jasné úkoly
VŠECHNA VIDEA ZDE

Železné pracovní podkovy, s kterými hnědák Tiumen tráví celý rok, jdou dolů. Před sobotní Velkou pardubickou dostává favorizovaný kůň a trojnásobný vítěz z minulých let závodní obutí z hliníku. Jak kovář pracuje? Reportáž přímo z Váňovy stáje v Mlýncích přinese páteční Sport Magazín.Když kovář Vlastimil Jirsa tluče do rohové stěny Tiumenových kopyt šest hřebíků pro každou nohu, slavný kůň trpělivě drží.

„Je to charakter!“ chválí ho Jirsa. „Nic ale necítí. Kdyby něco cítil, ten by nám dal! Hřebíky se dávají rohovou stěnou, která nese celé to monstrum. Snažíme se to dávat po starých dírkách, abychom mu to kopyto co nejméně rozšvihali. Když má kopyta přerostlá, lehce mu je zapucujeme.“

Když kůň dostane hliníkové podkovy místo pracovních želez, už dobře ví, že se blíží dostih.

„Hliníky dostává jenom před dostihy. Po něm zase dostane železa a pracuje dál,“ vysvětluje Jirsa.

Tiumen patří mezi hodné koně, nemá problém ani svézt na sobě malé děti a také kovář s ním při práci nemá sebemenší problémy. Hnědák se ohání jenom v případě, kdy mu kůži prokousne moucha.

Páteční Sport Magazín nabídne spoustu zajímavostíPáteční Sport Magazín nabídne spoustu zajímavostí

„Když na něj ta moucha sedne, co má chudák dělat?“ lituje ho Jirsa, který Tiumena koval při všech třech vítězstvích v posledních letech. Úspěch mu přeje i pro sobotní dostih, už jenom kvůli jeho jezdci a trenérovi Josefu Váňovi, který za týden oslaví šedesáté narozeniny.

„On by si Váňa k té šedesátce zasloužil. Každá pohádka jednou skončí. Ale vyhrává se až v cíli,“ říká Jirsa.

Reportáž o něm i dalších lidech blízkých Tiumenovi, vzpomínky Josefa Váni na klíčové okamžiky jeho startů ve Velké pardubické nebo téma slavného Taxisu najdete ve speciálním Sport Magazínu věnovaném Velké pardubické, který vychází v pátek 12. října.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze