Marie Sehnálková
21. června 2023 • 14:55

Sto výher Red Bullu. Co o stájí (ne)víte: jak málem měli Alonsa, nejmladší šéf

Vstoupit do diskuse
0
 • Red Bull v Kanadě oslavil 100. vítězství v historii, co o nejsilnější aktuální stáji v F1 (ne)víte?Red Bull v Kanadě oslavil 100. vítězství v historii, co o nejsilnější aktuální stáji v F1 (ne)víte?FOTO: Koláž iSport.cz

  O uplynulém závodním víkendu v Kanadě oslavil Red Bull pozoruhodné jubileum. Stáj na okruhu v Montrealu získala díky Maxi Verstappenovi rekordní 100. vítězství. Týmu, který dostal název podle společnosti vyrábějící energetické nápoje, přitom na začátku nikdo příliš nevěřil. Které zajímavosti se pojí s červenými býky?

 • Bývalý Jaguar

  Na začátku všeho byla značka energetických nápojů, kterou v roce 1984 založil rakouský byznysmen Dietrich Mateschitz. Společnost posléze začala sponzorovat extrémní sportovce. Jedním z jejích vůbec prvních propagátorů byl pilot F1 Gerhard Berger. Svou lásku k motosportu prohloubil miliardář v roce 2004, když koupil skomírající stáj Jaguar a udělal z ní Red Bull Racing. Nováčka však v paddocku zprvu nebral nikdo příliš vážně. Známý se stal výrok Lewise Hamiltona z roku 2011, který o Red Bullu prohlásil: „Je to jen společnost vyrábějící limonádu.“ V následujících sezonách červení býci získali hned čtyři jezdecké tituly po sobě se Sebastianem Vettelem.

 • Sázka na nejmladšího šéfa

  Když Mateschitz koupil v roce 2004 Jaguar Racing, do vedení angažoval mladého bývalého závodníka Christiana Hornera. Rodákovi z britského Warwickshire bylo tenkrát pouhých 32 let! Stal se tak nejmladším týmovým šéfem v historii formule 1 a ve vedení stáje z Milton Keynes zůstal dodnes. Za tu dobu vyhrál s Red Bullem pět pohárů konstruktérů a šest jezdeckých titulů. Za své úspěchy v motosportu byl dokonce oceněn britskou královnou. V současné době je Horner také nejdéle sloužícím šéfem. Například ve Ferrari se za stejnou dobu protočilo hned šest osobností.

 • Pátá stáj historického žebříčku

  Je teprve pátou stájí v historii, která dosáhla na 100 výher. Před Red Bullem se to povedlo jen Ferrari (aktuálně 242 vítězství), McLarenu (183), Mercedesu (125) a Williamsu (114). Na rozdíl od dalších velkých jmen vstoupil Red Bull do světa formule 1 teprve relativně nedávno. První sezonu absolvoval v roce 2005. Premiérové vítězství přišlo o pět let později. Postaral se o něj Sebastian Vettel na Velké ceně Číny. Zajímavostí je, že v ten den zazněla poprvé a naposledy při výhře Red Bullu britská hymna. Stáj je sice považována kvůli majiteli za rakouskou, avšak její oficiální sídlo je v britském Milton Keynes.

 • Málem získali Alonsa

  Alonso má na svém kontě celkem dva tituly mistra světa. Oba získal s Renaultem, a to v sezonách 2005 a 2006. Jenže od té doby se mu začala lepit smůla na paty. Ačkoliv bývá považován za jednoho z nejtalentovanějších jezdců historie, kvůli sérii špatných rozhodnutí další titul zatím nepřidal. K jednomu takovému se uchýlil i v sezoně 2007, kdy odmítl nabídku z Red Bullu. Jenže červení býci během následujících let začali dominovat a získali čtyři tituly mistra světa. „Neměl jsem tehdy křišťálovou kouli. Red Bull byl pro všechny pouze výrobce energetických nápojů, nic víc,“ bránil se před časem Alonso.

 • Max by s Ferrari nevyhrál

  Očima českého závodníka: Josef Král, bývalý jezdec formule 2

  „Red Bull byli vždycky rebelové. Je to například první tým, který začal hrát písničky v boxu. Mění zavedená pravidla, a proto jsou pružnější, co se přístupu k pilotům týká. S Maxem dokázali skvěle pracovat a nastavit ho tím směrem, jakým potřebovali. První Maxovy sezony byly opravdu divoké. Hodně boural a byly to úplně zbytečné věci. Ale díky tomu, že se dostal právě do Red Bullu, se mu nakonec povedlo to, co se mu podařilo. Kdyby byl ve Ferrari, nikdy toho nedosáhne. Ve Ferrari se jezdci v podstatě neřeší. Když se omrzí, vykopnou je, a oni ani neví proč. Objektivně za to většinou může špatná výkonnost auta, ale tým to hodí na pilota. U Mercedesu to zase funguje tak, že si tam jede své Lewis Hamilton. Tým ho poslouchá a dělá všechno, jenom aby mu vyhověl.“

 • Kdo se zasloužil o sto výher Red Bullu?

  Sebastian Vettel - 38 výher (2009-2013)

  Mark Webber - 9 výher (2009-2012)

  Daniel Ricciardo - 7 výher (2014-2018)

  Max Verstappen - 41 výher (2016-současnost)

  Sergio Pérez - 5 výher (2021-současnost)

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud