Ukrajinští sportovci jsou navzdory napadení jejich vlasti Ruskem druhou nejúspěšnější výpravou na zimní paralympiádě v Pekingu. Rozhodně to však neznamená, že by válce dokázali uniknout. Kvůli špatným zprávám z domova své závody vynechaly dvě reprezentantky.
Anastasija Lalentinová nenastoupila do dnešního závodu sedících biatlonistek na deset kilometrů poté, co jejího otce, který slouží v ukrajinské armádě, zajali Rusové. „Byla velmi rozrušená, protože ho zbili,“ citovala agentura SID mluvčí ukrajinské výpravy.
Už v pondělí vynechala Ljudmyla Ljašenková závod v běhu na lyžích, protože dům její rodiny v Charkově byl zničen při raketovém útoku. Dnes už ale získala bronzovou medaili v biatlonu za krajankami Irinou Bujovou a Oleksandrou Kononovovou.
„Je to psychicky hrozně náročné, nejde se totiž soustředit jen na sport a závody. Srdcem, duší i myšlenkami jsem neustále u rodiny a mého dítěte,“ uvedla stříbrná medailistka Kononovová.
„Naše výsledky a medaile chceme věnovat všem lidem na Ukrajině a našim vojákům, kteří nás brání. Náš výkon tady reprezentuje celou zemi, tohle tady je naše bitva,“ přidala šestadvacetiletá Bujová.
Nelehká situace se však na výsledcích ukrajinských sportovců v Pekingu zatím nepodepsala. Po třech dnech soutěží mají na kontě šest zlatých, sedm stříbrných a čtyři bronzové medaile. Lepší je pouze Čína s celkovým počtem 27 medailí (8-8-11).

Zprávy ze dne 15. března 2022
Podívejte se na parádní gesto hokejové Komety, která pomáhá uprchlým ženám i dětem z Ukrajiny před válkou. Brněnský celek navíc odehrál první třetinu souboje s Libercem ve speciálních žlutomodrých dresech.
Na Romana Abramoviče (55) začaly nepříjemně dopadat výsledky sankcí, které západní svět v souvislosti s válkou na Ukrajině seslal na Rusko a jeho obyvatele. Poprvé od začátku krize, která v Chelsea vypukla, se slavný podnikatel objevil na veřejnosti. A na jeho vzhledu jde vidět, že problémy, které se mu hromadí, si začínají vybírat svou daň. Více čtěte ZDE>>>


Zprávy ze dne 14. března 2022
Hokejisté Komety nastoupili ke třetímu utkání série předkola proti Liberci v dresech na podporu Ukrajiny.


České hráčky nahradily vyloučené Rusky na mistrovství světa v curlingu, které se v kanadském Prince George uskuteční od 19. do 27. března.
Ruští a běloruští handicapovaní sportovci budou mít od pátku 18. do pondělí 21. března náhradní soutěž za paralympijské hry, z níž byli kvůli okupaci Ukrajiny vyloučeni. Akce se uskuteční v sibiřském středisku Chanty-Mansijsk a závodit se bude v šesti sportech - běžeckém a alpském lyžování, biatlonu, curlingu, snowboardingu a ledním hokeji.
Australské tenistky nahradily vyloučené Rusky ve finálovém turnaji Poháru Billie Jean Kingové. Do letošního vyvrcholení soutěže se tak dostaly přímo i Slovenky a také Belgičanky, které měly hrát kvalifikaci s rovněž vyloučenými Běloruskami. V mužském Davisově poháru mělo získat místo ve finálovém turnaji Srbsko, ale to již obdrželo divokou kartu a její nový držitel bude určen. Uvedla to dnes Mezinárodní tenisová federace v tiskové zprávě.
Zprávy ze dne 12. března 2022
Sportovní stanice ESPN přišla s informací, že Washington měl požádat Alexandra Ovečkina, aby na Instagramu vyměnil profilovou fotku s Vladimirem Putinem, případně si celý účet smazal. „Pokaždé jim měl říct: ,Kdybych to udělal, opravdu bych cítil, že je to signál, kterým bych vystoupil proti Putinovi. Moje rodina by byla v nebezpečí.‘ Washington Capitals by to měli respektovat,“ říká novinářka Emily Kaplanová.
Zprávy ze dne 11. března 2022
Všichni nejsou Alexandr Ovečkin. Zdaleka ne každý ruský hráč v NHL je obdivovatelem diktátora (oficiálně prezidenta) Vladimira Putina. V opozici k režimu je například Artěmij Panarin. Většina ruských hokejistů za mořem je ale spíš mezi nimi. Nikdy nahlas Putina nepodporovali, o politiku se úplně nestarají, nevyjadřují se. Budou spíš proti válce a agresi. Tím pádem se i obávají chvíle, že jim skončí vízum. Podle zjištění TSN už několik Rusů zvažuje žádost o azyl. Podrobnosti čtěte ZDE>>>

Ruský olympijský výbor podal urgentní odvolání proti zákazu činnosti ruských sportovců na Zimním olympijském festivalu mládeže ve Finsku. Klání ve Vuokatti začíná 20. března a mezinárodní sportovní arbitráž už stanovila plán řízení. Zároveň se ruská fotbalová federace odvolala proti vyloučení svých klubů z evropských pohárů.