11. března 2022 • 16:54

Rusové v NHL budou žádat o azyl. Bývalá hvězda Capitals brání Ukrajinu

Autor: ryp
Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Čeští kouči by měli být jako Priske, říká Čech. Další práce? Baví mě trénování
Vrána poprvé o léčení: Musel jsem to začít řešit. Aby nebylo pozdě
VŠECHNA VIDEA ZDE

Všichni nejsou Alexandr Ovečkin. Zdaleka ne každý ruský hráč v NHL je obdivovatelem diktátora (oficiálně prezidenta) Vladimira Putina. V opozici k režimu je například Artěmij Panarin. Většina ruských hokejistů za mořem je ale spíš mezi nimi. Nikdy nahlas Putina nepodporovali, o politiku se úplně nestarají, nevyjadřují se. Budou spíš proti válce a agresi. Tím pádem se i obávají chvíle, že jim skončí vízum. Podle zjištění TSN už několik Rusů zvažuje žádost o azyl.Ovečkin byl vždycky nejsilnějším ruským hlasem, který mezi hokejisty obhajoval a vyzdvihoval Putinovu vládu. V jeho Putinově týmu, který založil před posledními prezidentskými volbami, figuroval například i Jevgenij Malkin. S podobiznou Putina a sloganem „Krym je náš“ se hrdě nechal v roce 2014 vyfotit brankář Semjon Varlamov. Když se novináři na válčení na Ukrajině ptali obránce Ivana Provorova z Philadelphie, odbyl je, že jim nebude říkat vůbec nic.

Mezi ruskými hráči v NHL roste nervozita. Ne každý má moc a postavení jako Ovečkin. Dost z nich začalo řešit, za jakých podmínek by šlo v Severní Americe zůstat natrvalo. Podle zdrojů TSN se někteří agenti a kluby NHL spojili s imigračními právníky. Důvod? Aby s nimi prodiskutovali možnosti podání žádosti o azyl nebo trvalý pobyt v Americe.

Panuje totiž obava, že se prodlužování ruských víz a pracovních povolení začne natahovat, třeba se i zastaví jako další bod sankcí proti zemi Vladimira Putina. Joe Kirkwood, imigrační právník, který pracoval celkem pro 25 klubů NHL situaci pro TSN komentoval: „Organizace, které zastupuji, se obávají, že ruští hráči mohou být donuceni odejít, nebo že jim víza nebudou prodloužena. Obávají se sankcí. USA a Kanada přidávají nové téměř každý den a teď nelze říci, co to bude znamenat pro udělování nových pro cizince.“

Strach, že by vláda vypověděla všechny Rusy ze země? Aktuálně ne. „Nemyslím si, že se tohle stane,“ pronesl Kirkwood. „Ale existuje velmi reálná a oprávněná obava, co by se mohlo stát s novými vízy v budoucnu,“ dodal. V překladu, teď je klid, ale může být hůř a asi i bude, pokud se ruské vraždění na Ukrajině nezastaví.

Mimochodem, na Ukrajině zůstává i hodně současných nebo bývalých profesionálních sportovců. Platí to na bývalého útočníka Dmitrije Chrystyče, který v NHL odehrál 811 zápasů (597 bodů) a nejlepší roky zažil ve Washingtonu. Z Poltavy vydal prohlášení, které citoval server The Athletic. Jeho dva synové i rodiče žijí v USA. On se vrátil na Ukrajinu původně proto, aby pomáhal pracovat s mládeži. Teď pomáhá s obranou proti Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin s Alexandrem Ovečkinem v roce 2017
Ruský prezident Vladimir Putin s Alexandrem Ovečkinem v roce 2017

Muži ve věku 18-60 let mají zakázáno Ukrajinu opustit. Chrystyč ale hned vypálil, že by to stejně neudělal: „Je to moje země.“ Manželka Oleksandra jezdí se sanitkou. „Všude je tady válka. Nezáleží, jestli jsme nyní v bezpečí nebo ne, protože zbytek země v bezpečí není. To je bohužel hlavní zpráva,“ řekl bývalý útočník, kterému je 52 let.

Několika členům rodiny pomohl, aby se v bezpečí dostali za hranice. Mrzí ho, že ze světa chodí do jeho země jen zbraně, ale žádná organizovaná vojenská pomoc: „Jen se díváme na zprávy a nechápeme, proč Západ jen sedí a sleduje, jak Rusové Ukrajinu jen ničí.“ Pak přidal ještě další silné věty: „Potřebujeme pomoc, tím myslím skutečnou pomoc. Jinak nás necháte zabít.“

Politici se v tuhle chvíli snaží Rusům znepříjemnit život, hlavně přes sankce. Ukrajinské velvyslanectví například požádalo kanadskou vládu, aby zastavila vydávání víz pro ruské sportovce. Odpověď? Vůbec nebyla zamítavá. Prý se téma zvažuje. Spojené státy na dotazy TSN neodpověděly.

Nicméně se advokát Kirkwood domnívá, že takovou věc lze realizovat v podstatě přes noc. V lednu 2017 zakázal bývalý prezident Donald Trump cestování do země obyvatelům sedmi, převážně muslimských, zemí. Současný prezident Joe Biden nařízení hned po nástupu zrušil. Ovšem je důležité mít na paměti, že Nejvyšší soud v roce 2018 Trumpovu akci, kterou s nikým nekonzultoval, potvrdil. Jinými slovy, Rusům lze zakázat cestovat do země celkem snadno a rychle. Jestli vám v tu chvíli vyprší víza a museli byste zemi opustit? Jste namydlení.

Proto se tak hráči zajímají o trvalý pobyt v USA. Pikantní je, že tuhle akci může zastavit trejd do Kanady. „Pokud se přestěhujete do kanadského týmu a již neexistuje 'nabídka práce v USA', nelze v žádosti pokračovat,“ uvedl Kirkwood. Pak ale přidal, že existuje klička, v případě, že hokejista požádá o pobyt a bude brán za „cizince s mimořádnými schopnostmi,“ nemusí být práce v USA nutně podmínkou.

Cestu, jak se dostat k azylu v Kanadě nebo USA, naznačila pro TSN pak Maria Popova, profesorka na katedře politologie z McGillovy univerzity. Už dříve poskytovala odborné poradenství ve více než 20 případech ruského přistěhovalectví v Kanadě, USA a Velké Británii. Podle ní by ruští hráči NHL, žádající o status uprchlíka, měli silné argumenty. Tedy v případě, že dají jasně najevo, co si myslí o válce na Ukrajině a nebudou si počínat tak, jak Varlamov s oslavným heslem „Krym je náš“. Takové gesto by úplně nepomohlo. „Pokud by hokejisté dali jasně najevo, že nesouhlasí s tím, co ruská vláda dělá na Ukrajině? Tak pak logicky můžete operovat s tím, že při návratu do Ruska by jim hrozilo nebezpečí,“ řekla Popova. „Lidé na západě si ani neuvědomují, jak důležitý je sport pro vlastní prezentaci Ruska jako velmoci. Sport je tam v geopolitickém kontextu Ruska mnohem důležitější než u nás.“

Z jejich slov plyne, že v budoucnu už nepůjde razit strategii, jakou vyhlásil Provorov. „Padá nová železná opona. Pro lidi nebude možné rozkročit se mezi těmito dvěma světy.“ Doba se podle ní změní. Už žádné, že je mi to jedno, hraju hokej. Buď chcete pracovat za mořem, takže se vymezíte proti ruskému řádění, nebo podepíšete přihlášku do Putinova týmu.

ONLINE PŘENOS - Válka na Ukrajině a sport
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Fotbal Fotbal Hokej Hokej Rusko Rusko Ukrajina Ukrajina
Obnovit
Zprávy ze dne 5. 7. 2022
16:44
5. 7. 2022
Hokej

Mezinárodní hokejová federace IIHF zamítla odvolání Ruska a Běloruska proti vyloučení z mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu. Federace suspendovala reprezentace obou zemí v únoru, posléze trest prodloužila i na novou sezonu. Rusko navíc pro rok 2023 přišlo o pořádání juniorského mistrovství světa i seniorského šampionátu, který byl přesunut z Petrohradu do Tampere a Rigy. Svazy obou zemí se proti sankcím odvolaly s argumentem, že jde o diskriminační rozhodnutí. Nezávislá disciplinární komise ale protest neuznala. „Komise došla k závěru, že nešlo o tresty, ale o bezpečnostní opatření. Navíc v souladu s pravidly IIHF, která má k podobným krokům plné právo. Nešlo ani o diskriminaci,“ uvedla v prohlášení na webu.

Zprávy ze dne 24. 6. 2022
17:17
24. 6. 2022
Ukrajina

Tenisový Wimbledon poskytne uprchlíkům z Ukrajiny volné vstupenky na program první neděle v All England Clubu. Představitelé londýnského grandslamu zároveň těm, kteří byli postiženi vpádem ruských vojsk do země, darují 250.000 liber (sedm milionů korun). „V neděli se k ukrajinským uprchlíkům připojí místní obyvatelé, hrdinové koronavirového období z řad národní zdravotní služby a sociální péče, množství škol, charit a komunitních skupin,“ uvedly ve společném prohlášení All England Club a Lawn Tennis Association. Wimbledon se letos bude hrát bez ruských a běloruských tenistů kvůli invazi na Ukrajinu, zároveň se ale za turnaj nebudou udělovat body do světového žebříčku.

Zprávy ze dne 22. 6. 2022
12:10
22. 6. 2022
Ukrajina

Plavec Mychajlo Romančuk věnoval úterní bronzovou medaili ze závodu na 800 metrů na mistrovství světa Ukrajině, kde na východní frontě bojuje i jeho otec. Sám zvažoval, zda nevezme zbraň do ruky, ale nakonec se k armádě nepřipojil. Místo toho podporuje svou vlast tím, co umí nejlépe. Zázemí našel v Německu, kde trénuje s dlouholetým rivalem Florianem Wellbrockem. „Doufám, že tahle medaile pro Ukrajinu hodně znamená. Prožíváme těžké časy a ukázal jsem světu a všem Ukrajincům, že budeme bojovat až do konce,“ řekl po závodě. 

Ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk s bronzovou medailí z MS
Zprávy ze dne 21. 6. 2022
16:07
21. 6. 2022
Fotbal

Zahraniční fotbalisté působící v ruských a ukrajinských klubech budou moci přerušit své kontrakty až do 30. června 2023. O prodloužení lhůty rozhodla světová federace FIFA, jež po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu umožnila cizincům přerušit smlouvy původně jen do konce letošního června. Upravené pravidlo mohou využít ti zahraniční hráči a trenéři, kteří se se svými zaměstnavateli nedohodnou na případném ukončení kontraktu do letošního 30. června. 

Zprávy ze dne 20. 6. 2022
17:14
20. 6. 2022
Fotbal

Maciej Rybus kvůli svému působení v ruské lize nesmí nastupovat v dresu polské fotbalové reprezentace a přišel o možnost zahrát si na podzimním mistrovství světa v Kataru. Dvaatřicetiletému obránci sice po pětiletém angažmá vypršela na konci května smlouva v Lokomotivu Moskva, následně však podepsal kontrakt s jiným klubem z ruské metropole Spartakem. Více čtěte ZDE>>>

Vstoupit do diskuse
2
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud