Čeští bobisté si zvykají na poněkud těsných pokojících v olympijské vesnici v Jen-čchingu, chystají si odznáčky na výměnu s lyžařskými hvězdami a dny před oficiálním otevření dráhy s podobou horského hada se cvičí aspoň na simulátoru. „Jako první jsem dokázal vylítnout z dráhy,“ smál se český pilot Dominik Dvořák pro Czech Team TV.
Olympijská vesnice v Jen-čchingu na pekingském předměstí je ze tří ubytovacích areálů pro olympioniky ta nejmenší, bydlí tu jen bobisté, sáňkaři, skeletonisté a alpští lyžaři.
„Líbí se mi tady moc. Můžu to porovnat s Koreou i s Ruskem. Je vidět, že Číňani jsou připravení, podmínky jsou super. Pokoje jsou docela malinké, s Kubou (Noskem) se docela mačkáme, ale celkově je zázemí super,“ pochvaluje si Dvořák.
Nadšený je i brzdař Dominik Záleský, národní rekordman v běhu na 100 metrů, který se na olympiádu dostal se čtyřbobem poté, co se mu to vloni v létě nepovedlo se sprinterskou štafetou.
„Vesnice je fakt nádherná. Je trošku menší, je nás tu míň, není to tak přelidněné. Ale zatím super, využíváme vesnici na maximum,“ líčí Záleský, který dlouhodobě pracuje na zvýšení své sprinterské váhy. „Bojím se, že za dva týdny bude jídlo monotónní. Doufám, že se to změní a podaří se mi nějaké kilo přibrat.“
Bobisté si zatím připravují české odznáčky na tradiční vyměňování se sportovci z ostatních zemí. Na výběr budou mít mezi hvězdami svého sportu, nebo třeba lyžaři známých jmen.
„Hrajeme vyměňování odznáčků, uvidíme, kdo jich nasbírá víc do konce olympiády,“ usmívá se Záleský.
„Čekám, až se dostanu na dráhu. Chci si vyměnit odznáčky s bobisty. Když je dostanu od Kanaďana Krippse, nebo od Friedricha, budu mít osobní vzpomínku,“ jmenuje Dvořák elitní piloty.
Bobisté si sice úplně novou olympijskou dráhu vyzkoušeli už při říjnovém tréninkovém kempu a na olympiádě ji našli ve velmi podobném stavu.
„Olympijská dráha je vlastně úplně stejná, jako když jsme tady byla v říjnu,“ líčil Dvořák po první prohlídce trati. „Možná na některých místech je led malinko narostlý, ale není to nic hrozného. Uvidíme, jak se to bude chovat v tréninku. Jediná změna je startovní trámek, který je asi o dva centimetry vyšší, ale to bude na brzdařích, jak se s tím poperou, myslím, že to nebude problém.“
Zatímco Dvořák už je na své třetí olympiádě, Záleský je nováčkem. Atletický národní rekordman a mistr republiky v běhu na 100 metrů si boby sice vyzkoušel už před pěti lety, teprve v této sezoně se jim ale věnoval naplno. V bobu má přitom důležitou funkci brzdaře. Na startu pomůže roztlačit bob, naskočí do něj a dole má klíčový úkol – zabrzdit.
„Po pravdě moc nemyslím, si myslím,“ směje se Záleský s myšlenkami na jízdu. „Většinou se držím a věřím pilotovi. Vnímám, kde v té dráze jsem, počítám zatáčky, abych věděl, kde přesně zabrzdit. V Innsbrucku se mi to v prvním závodě s Dominikem nepovedlo a dojeli jsme až na gumy. Naštěstí naše nože vydržely.“
Zprávy ze dne 16. února 2022
BIATLON: České biatlonisky obsadily ve štafetě na ZOH po trestném kole finišmanky Lucie Charvátové osmé místo. Zlato slaví poprvé v historii Švédky. Více čtěte zde >>>
BIATLON: České biatlonistky vyráží do štafety, sledujte, jak si vede kvarteto Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Jessica Jislová a Lucie Charvátová ONLINE zde >>>
Zprávy ze dne 15. února 2022
BIATLON: Hlavní hvězdou českého biatlonu na Hrách v Pekingu je Markéta Davidová. Jenže i u té to nějak drhne, nemůže se dostat do pohody, v jaké byla v některých závodech během sezony. Příčin může být několik, třeba i její lyže, ačkoliv jezdí na stejné značce jako už trojnásobná olympijská vítězka Marte Olsbuová Röiselandová. V čem je tedy problém? „Nemyslím si, že by nemohla dostat obdobný materiál jako Norky. Faktem však je, že norský servis má dvojnásobný počet lidí,“ vysvětluje bývalý biatlonista Michal Šlesingr. Více čtěte ZDE >>>
BIATLON: Je jednou z mála vážných českých nadějí na medaili z čínské olympiády. Biatlonistka Markéta Davidová už k ní měla blízko, závody v Čang-ťia-kchou jsou ale pro ni zatím hromadou nešťastných historek. Stále je tu však jedna velká příležitost. „V masáku má dobré šance,“ věří reprezentační trenér Egil Gjelland. Více čtěte ZDE >>>
Zprávy ze dne 13. února 2022
BIATLON: Česko by mělo mít jednoho zástupce v královské disciplíně mužů na závěr Her, do závodu s hromadným startem se na základě výsledků z Číny kvalifikoval Michal Krčmář. V ženském „masáku“ pojedou Markéta Davidová s Lucií Charvátovou.
BIATLON: Češky byly ve stíhacím závodě na olympijských hrách v Pekingu od medailí daleko. Nejlepší z nich Markéta Davidová si přes čtyři chyby na střelnici polepšila oproti startu o třináct míst a skončila osmadvacátá. Čtyři trestná kola absolvovala také Lucie Charvátová, která klesla na 34. místo, o příčku hůře skončila Jessica Jislová. Vítězství vybojovala Marte Olsbuová Röiselandová z Norska, která suverénně navázala na triumf ze sprintu. Druhou příčku ze sprintu udržela ve stíhačce Elvira Öbergová ze Švédska, třetí skončila po problémech Ingrid Tandervoldové v posledním kole její norská krajanka Tiril Eckhoffová.


BIATLON: České čtveřici se ve stíhačce střelecky nedaří, všechny závodnice v první polovině závodu chybovaly. Na velký posun pořadím to nevypadá, průběžně vede Marte Olsbuová Röiselandová.
BIATLON: Ženy vyrazily do stíhačky, závod sledujte ONLINE ZDE>>>
Zprávy ze dne 11. února 2022
BIATLON: Vyberte si jakoukoli pohromu, která může na závodnici dopadnout na biatlonové olympiádě a s Markétou Davidovou neminete. Chyba servisu, která se stává snad jednou za století? Rána na vítězství mimo terč? Po pátečním sprintu si přidejte rovnou střelecký kolaps. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 7. února 2022
BIATLON: Na minulé olympiádě ještě sám závodil. Po ukončení kariéry před dvěma lety už ale Michal Šlesingr bývalé kolegy sleduje jen v televizi. U té mu bylo v pondělí české jedničky Markéty Davidové až líto, když netrefila poslední terč závodu. „Podmínky nebyly úplně těžké, ale ani ideální. Takže výkon je to pěkný, jen je škoda, že neměla víc štěstíčka na své straně,“ řekl. Do dalších závodů jí věří. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.