Za medaile peníze i auta

Olympijské hry

Doby, kdy se na olympiádě rozdávaly medaile a bonusem byly jen slastné chvíle na stupních vítězů, jsou dávno pryč. Pozlacený kov už není jedinou motivací.

Národní svazy vypisují pro své zástupce tučné prémie. A každý úspěch lze přepočítat na peníze.

Kolik si tedy vydělají šampioni v Pekingu?

Letošní Hry jsou výjimečné. A nejen tím, že se konají v Číně. V žebříčku odměn se totiž překvapivě objevují také USA a Kanada. Tedy státy, které dosud žádné prize money za medailové úspěchy nerozdávaly. V Pekingu to bude poprvé v historii!

„Ve srovnání s některými jinými státy jsme nevypisovali žádné horentní sumy,“ řekl Michael Chambers, prezident kanadského olympijského výboru.

Důvod? Obě zámořské velmoci pumpují vysokého částky už do přípravy. Na rozdíl od zemí jako třeba Singapur, kde si téměř veškeré náklady hradí během olympijského cyklu samotní sportovci.

I proto jsou národní svazy či výbory menších států ve výhodě a můžou si dovolit vypisovat astronomické částky. Mezi nejštědřejší patří právě Singapur, kde má olympijské zlato v přepočtu hodnotu 12,5 milionu korun.

Přes desetimilionovou hranici se podle dostupných informací dostali ještě v Arménii (10,9 milionu) a Ázerbájdžánu (12 milionů).

KRÁLOVNOU BUDE ISINBAJEVOVÁ


Naopak Američané a Kanaďané se napoprvé hodně krotí. Za zlato vydají 390 resp. 310 tisíc korun. Vyplatí se tedy zvládnout co nejvíce disciplín.

Lákavá suma by tedy mohla čekat na plaveckého krále Michaela Phelpse, který chce v Pekingu překonat Spitzův rekord v počtu zlatých medailí na jedné olympiádě (7) z roku 1972. Pokud se mu to podaří, na kontě mu přibude 3,12 milionu korun.

Ani heroický výkon však Phelpse neprotlačí mezi top sportovce. Pominemeli tučné odměny trpaslíků, pak finančně nejvydatněji podpoří své vítěze Rusové.

Základní částka za zlato sice zní „jen“ necelých 2,5 milionu korun, ovšem na tu se nabalují další sumy. Ať už od jednotlivých gubernií, ze kterých ruští sportovci pocházejí, nebo přímo z klubů.

Tak třeba kdo má adresu Petrohrad, může se těšit na zlatý příspěvek 528 tisíc korun. A ti, kteří se připravují v armádních klubech, jsou na tom podobně.

V CSKA vypsali prémii 2,3 milionu korun pro každého „vojenského“ šampiona. To je velmi příjemná zpráva pro rekordmanku ve skoku o tyči Jelenu Isinbajevovou.

O jejím triumfu není moc pochyb a vzhledem k tomu, že patří pod armádní klub, přijde si po jediném závodě na téměř 5 milionů korun.

O ruské nadvládě svědčí i to, že jsou v Moskvě připraveni vyplatit za medaile absolutně největší balík. Američany by v případě zisku sta medailí (v Aténách 103) vyšly Hry na částku kolem 30 milionů korun, Rusové mají nachystanou položku třikrát vyšší!

Motivační bonusy však nemají jen podobu bankovek. V kurzu jsou luxusní vozy či nemovitosti.

Pro pestřejší menu se rozhodli v Bělorusku, kde k 1,55 milionu korun přibalili i dekret na byt. Reprezentanti z Dominikánské republiky obdrží ke zlatu automobil, ve Velké Británii zase nabízejí sportovní vozy značky Alfa Romeo dle vlastního výběru a speciální edici šampaňského v barvách vybojovaných medailí.

Pozadu nezůstávají ani domácí Číňané.

Odměny sice vláda nezveřejnila, ovšem podle odhadů tamních ekonomů by mělo mít zlato hodnotu 1,2 milionu korun. A jako v minulosti prý každý vítěz navíc vyfasuje 1 kg zlata (428 tisíc korun).

A jak si v žebříčku stojí Češi? ČOV se drží tradičního scénáře, který řadí české šampiony mezi silný průměr.

Oštěpařka Barbora Špotáková, největší naděje na zlato, by se tak mohla stát 21. srpna milionářkou.

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů