Pandemie, pak rozpočet. Elitní turnaj v Ostravě měl dvakrát namále, ale bude

0
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Zachráněn dvakrát po sobě! Na poslední chvíli. Elitní beachvolejbalový turnaj J&T Banka Ostrava v unikátní oblasti Dolních Vítkovic nezastavila pandemie, ani problémy s financováním. Před rokem dostali pořadatelé výjimku od Ministerstva zdravotnictví tři týdny před akcí. Teď byli znovu napnutí do posledního okamžiku. Turnaj se posunul do nejvyšší světové úrovně Elite 16 a byly problémy s financováním. J&T Banka Ostrava Beach Pro fanoušci od 25. do 29. května uvidí. Přijedou největší hvězdy plážového volejbalu, včetně českých es Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera.

Světová volejbalová federace v letošním roce přišla s novým formátem světové série Volleyball World Beach Pro Tour. Tvoří ji turnaje v kategoriích Elite 16, Challenge a Future. Ostravský turnaj, který byl v předešlých sezonách opakovaně vyhlašován jako jedna ze tří nejlepších akcí roku, se posunul do top kategorie Elite 16. V ní je pouze 9 turnajů, první byl v mexickém Rosaritu, druhý bude v Ostravě, poslední bude v australském Sydney. Tím ovšem skokově narostly i náklady.

„Situace byla komplikovaná,“ nezastírá předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta. „Kvůli provizornímu státnímu rozpočtu, snížení celkového rozpočtu Národní sportovní agentury a také faktu, že se veškeré náklady zvyšují skokovým tempem, byla nejistota velká. Musím poděkovat všem, kteří se přípravě turnaje věnovali, že vytrvali a můžeme se těšit na špičkový plážový volejbal.“

Akci se povedlo zachránit i díky garanci dodatečné podpory města Ostravy a Moravskoslezského kraje. „Bylo to náročné, přiznám se, že jsem tomu letos už moc nevěřil,“ říká Marek Tesař z pořádající agentury Raul. „Kdyby se turnaj neuskutečnil, bylo by to špatné, ztratili bychom kontinuitu, vybudovaný kredit ve světě a možná i vypadli z kalendáře FIVB. Už druhý rok po sobě to ale nakonec dobře dopadlo. A to především díky jednání s vedením NSA a především garanci dodatečné podpory z města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Obrovsky si ceníme jejich přístupu, který turnaj zachránil.“

Elitní série Beach ProTour má pouze devět turnajů. Hraje se v Mexiku, Jižní Americe, Austrálii, Brazílii. „Náš turnaj je jediný ve střední Evropě. Ostrava se tak zařadí vedle Paříže, brazilského Ria nebo tradičně vysoce ceněného Hamburku,“ přiblížil Vít Mařík z Českého volejbalového svazu. „Ze sportovního pohledu půjde o podívanou nejvyšší kvality, protože do elitní společnosti jsou zvány beachvolejbalové páry z předních pozic světového rankingu.“

V aktuální žebříčku se na třetím místě drží Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. Formu prokázali na dubnovém turnaji úrovně Challenge v Brazílii, kde skončili druzí. Do Ostravy se tradičně těší, v letech 2019 a 2021 tam skončili na skvělém druhém místě.

Turnaj série Beach Pro Tour v Ostravě začne 25. května kvalifikačními utkáními 16 týmů v kategoriích žen a mužů. Nejlepší čtyři páry se kvalifikují do hlavní soutěže, kde doplní 11 nasazených dvojic určených světovým žebříčkem, a držitele divoké karty. Hrát se bude na dvou soutěžních kurtech, další dva budou tréninkové. Do ochozů se vejde 2500 fanoušků. Z českých dvojic turnaj dokázaly vyhrát Markéta Naush Sluková s Barborou Hermannovou v roce 2018.