27. ledna 2023 • 22:00

Program ME v krasobruslení 2023 Espoo: kdy se představí Češi?

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Od 25. do 29. ledna se ve finském Espoo nedaleko Helsinek koná mistrovství Evropy v krasobruslení za účasti sedmi českých reprezentantů. Pryč je éra Michala Březiny, na šampionátu se představí nastupující nová generace českého krasobruslení v čele s tanečním párem sourozenců Taschlerových, kteří se letos dvakrát blýskli 5. místem na Grand Prix a na ME urvali životní šesté místo. Prohlédněte si kompletní program ME v krasobruslení 2023 i českou nominaci.

Program ME v krasobruslení 2023

Datum Čas Disciplína Česká účast
středa 25. ledna 12:15 sportovní dvojice - krátký program 11. místo - Federica Simioli, Alessandro Zarbo
  16:40 muži - krátký program 25. místo - Petr Koltařík, 26. místo - Georgii Reshtenko
čtvrtek 26. ledna 12:35 ženy - krátký program 24. místo - Nikola Rychtaříková
  18:25 sportovní dvojice - volná jízda 11. místo - Federica Simioli, Alessandro Zarbo
pátek 27. ledna 12:15 taneční páry - rytmický tanec 5. místo - Natálie Taschlerová, Filip Taschler
  17:00 muži - volný program
sobota 28. ledna 12:00 ženy - volná jížda 24. místo - Nikola Rychtaříková
  17:30 taneční páry - volný tanec 6. místo - Natálie Taschlerová, Filip Taschler
neděle 29. ledna 14:30 exhibice

Češi na ME v krasobruslení 2023

Česká republika obsadí všechny čtyři kategorie. Ve finské Espoo Metro Aréně se představí dva muži, jedna žena, jedna sportovní dvojice a taneční pár. Mezi největší české naděje bude patřit sourozenecký taneční pár Natálie a Filip Taschlerovi, kteří se účastní již třetího mistrovství Evropy. Loni obsadili třináctou pozici, před dvěma lety skončili dvacátí druzí. Letos byli dvakrát pátí na Grand Prix a na podobnou pozici chtějí útočit i na ME. „Chtěli bychom zabojovat o první pětku,“ říká Natálie Taschlerová.

V ženské kategorii se poprvé představí Nikola Rychtaříková. Ta byla nominovaná na poslední chvíli, protože Barbora Vránková je nemocná. „Pro Nikolu to nebude vůbec jednoduché, ale věřím, že to takhle narychlo zvládne. Držím ji palce,“ říká předseda Českého krasobruslařského svazu Stanislav Židek.

Hned dvojnásobné zastoupení bude mít Česko v kategorii mužů. Kromě vítěze mistrovství České republiky Petra Koltaříka se představí i Georgii Reshtenko. Pro oba jde o premiérovou účast na mistrovství Evropy.

Premiéru si na ME odbude i počeštěná sportovní dvojice Federica Simioli a Alessandro Zarbo.

Kde sledovat ME v krasobruslení 2023 v TV?

Všechny disciplíny můžete sledovat v přímém přenosu nebo ze záznamu na stanicích ČT Sport a Eurosport.

Historie ME v krasobruslení

Poprvé se mistrovství Evropy v krasobruslení konalo v roce 1891 v Hamburku. Tehdy však šlo výhradně o mužskou soutěž. Kategorie žen a tanečních pár byly doplněny až v roce 1930.

Mezi medailisty prvních šampionátů najdeme několik povědomých jmen. V roce 1910 zlato získal Ulrich Salchow a stříbro Werner Rittberger. Ti poprvé veřejně předvedli druhy krasobruslařských skoků, které jsou podle nich dnes pojmenované.

Z českých jmen zaujme pětiletá nadvláda Ondreje Nepely v letech 1969-1973. V éře samostatné ČR zlato na ME získal pouze Tomáš Verner v roce 2008.