Sáblíková na MS ve víceboji: rekord na 500 m, triumf na 3000 m

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině vícebojařského mistrovství světa v Calgary druhá. V závodech na 500 i 3000 metrů si vylepšila osobní rekordy a tříkilometrovou trať jasně vyhrála. V průběžném pořadí je před ní pouze Američanka Heather Richardsonová.

Čerstvá stříbrná medailistka ze sprinterského světového šampionátu Richardsonová konkurenci v úvodní pětistovce naprosto deklasovala. Zajela čas 37,11 a druhou Kanaďanku Kali Christovou za sebou nechala o více než sekundu a půl. Sáblíková byla desátá, časem 39,23 si posunula osobní rekord o 26 setin sekundy.

Následující závod na 3000 metrů trojnásobná olympijská šampionka jednoznačně ovládla. Jako jediná se dostala pod čtyři minuty a časem 3:55,10 si vylepšila další osobní maximum, v tomto případě o 45 setin. Dosavadní rekordy na pětistovce i trojce Sáblíková také zajela na oválu v Calgary, oba rovněž ve stejný den (12. února 2011).

Třetí je Nizozemka Ireen Wüstová, která útočí na pátý titul za sebou. V neděli rychlobruslařky čekají závody na 1500 a 5000 metrů. V minulosti získala sedmadvacetiletá Sáblíková na vícebojařském MS dvě zlata, stříbro a bronz.

Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Calgary:
Ženy:

500 m: 1. Richardsonová (USA) 37,11, 2. Christová (Kan.) 38,67, 3. Wüstová (Niz.) 38,73, ...10. Sáblíková (ČR) 39,23.

3000 m: 1. Sáblíková 3:55,10, 2. Wüstová 4:00,34, 3. De Vriesová (Niz.) 4:02,41.

Průběžné pořadí víceboje: 1. Richardsonová 77,943, 2. Sáblíková 78,413, 3. Wüstová 78,786.